• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Agriculture 2.0 San Francisco
    http://www.iirusa.com/agriculture20/san_francisco.xml

    Nejde o nic méně fascinujícího, než o holé přežití světa. Posuďte sami: stačí citovat z poznámek některých ze 170 předních odborníků světového byznysu, kteří na konferenci Agriculture 2.0 v San Franciscu nedávno vystoupili. Poznámky vypovídají o vývoji cen komodit, bez nichž nepřežijeme, mnohem více než stohy analytických reportů.

    Poznámka 1: Do roku 2050 bude na světě žít devět miliard lidí.

    Poznámka 2: Sporná ekologie. Udržitelné, ekologicky šetrné zemědělství je fajn. Pokud by se ale v jednom okamžiku celosvětově přešlo na tento způsob produkce, polovina současné populace obratem zemře hlady.

    Poznámka 3: Některé firmy výrazně pokročily v oblasti vývoje čistě přírodních pesticidů. Je to podstatné, vždyť až dvě třetiny těchto prostředků "protečou" půdou bez efektu.

    Poznámka 4: Důležitým tématem byla voda. Podle řady odborníků je právě voda nejvíce podhodnocenou komoditou. Někteří přirovnávali vodu k softwaru, když hardwarem má být obdělávaná půda.

    Poznámka 5: Investice do zemědělské půdy jsou stále "v plenkách". Ve Spojených státech je v rukou investičních společností pouze necelé procento obdělávané půdy. Systém je navíc v podstatě nezadlužený. Že by příležitost?

    Poznámka 6: Čína je nenasytná, a to platí i v tomto oboru. Řeč byla konkrétně o kukuřici. Letos by měla skoupit na zahraničních trzích zhruba 1,6 milionu tun kukuřice a do roku 2015 se pohybují odhady dovozů této komodity do Číny až na 15 milionů tun ročně. Když víte, kolik se jí na světě pěstuje, pochopíte, že je tu problém.

    Poznámka 7: Všichni už znají "peak oil", tedy vrchol v těžbě ropy. V San Franciscu se však mluvilo o něčem jiném - úroveň rybolovu stagnuje posledních deset let. "Peak fish" už je dávno na světě.

    Poznámka 8: Asi nejzásadnější výstup konference: Nehledě na to, jak se Fed a další centrální banky rozhodnou zvyšovat sazby a "vypínat tiskárny na peníze", poptávka po potravinách poroste úměrně světové populaci. Takže zapomeňte na kvantitativní uvolňování a jděte si koupit rýži a sóju.
    KLOUCZEK
    KLOUCZEK --- ---
    Drahé rekultivace lomů a podobných lokalit škodí ohrožené přírodě
    Drahé rekultivace lomů a podobných lokalit škodí ohrožené přírodě - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/drahe-rekultivace-lomu-a-podobnych-lokalit-skodi-ohrozene-prirode
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Sedm bývalých ministrů napsalo Chalupovi, aby nepovolil kácení na Šumavě - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=697676
    KUATO
    KUATO --- ---
    PATISLAV: kde jsem to ted cetl na nyxu... "vime, ze prumerna vyse IQ je 100 - coz neni nic moc a ted si uvedomme, ze polovina populace je pod touto hranici.."
    EWUSHA
    EWUSHA --- ---
    DREAMCASTER: to jako fakt nebo je to nějaká parodie ve stylu bonsai koťátek? já už fakt v dnešní době kolikrát nevím čemu ještě věřit...
    LALINA
    LALINA --- ---
    Jak vyrostly sklady v kraji Josefa Lady - Fotogalerie - Regiony - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/stredocesky/fotogalerie/2011/04/13/jak-vyrostly-sklady-v-kraji-josefa-lady/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ochrana přírody na Šumavě v koncích. Blog - Mojmír Vlašín (blog.iDNES.cz)
    http://vlasin.blog.idnes.cz/c/186895/Ochrana-prirody-na-Sumave-v-koncich.html#t2


    Náš historicky první národní park – Krkonoše – už skončil. Vzhledem k naprosté převaze sportbyznisu není už tam pro divokou přírodu místo. Proto byl také přeřazen z kategorie II. IUCN (národní parky) do kategiorie V. IUCN (chráněné oblasti).Nadále se ovšem jmenuje „národní park“ v podstatě z nostalgie a historických důvodů. Něco podobného však čeká i Šumavu, pokud se naplní zvrácené vize ředitele Stráského a ministra Chalupy.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Šumava chystá chemický útok na kůrovce, vědci se děsí

    Ředitel šumavského parku Stráský chce proti kůrovci použít i chemii - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/priroda/clanek.phtml?id=697204
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ohlodávat české lesy míří sup z největších. K Junkovi, Hávovi, Mičánkovi a Sýkorovi přibude Babiš. I pro něj ministr Fuksa plní úkol: prosadit pro stát nevýhodné megatendry a prostřít těmhle hochům veřejné lesy na stůl.

    Agrofert Andreje Babiše vstupuje do lesů - Silvarium
    http://www.silvarium.cz/zpravy-z-lesnictvi/agrofert-andreje-babise-vstupuje-do-lesu
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Stanovisko pracovníků Centra pro výzkum biodiverzity k otázce regulace kůrovcové gradace v Šumavském národním parku

    http://www.sumava-kurovec.cz/Stanovisko%20CBDR%20110404.pdf
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bolívie přizná přírodě stejná práva, jako mají lidé - Deník Referendum
    http://www.denikreferendum.cz/clanek/10048-bolivie-prizna-prirode-stejna-prava-jako-maji-lide
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUATO: oteplování je vošajslich brát do huby, ale mám tady doma jednu studii, která se zabývá nárustem teplot půdního substrátu v posledních desetiletích a ono se skutečně otepluje (můžu ocitovat) a jestli je borůvčí chladnomilné..
    KUATO
    KUATO --- ---
    PALEONTOLOG: ve stinnem lese nekdy roste, ale to je rust - zivoreni, tam byva velmi malo boruvek. kdyz prijdu na mista, kde to neznam, tak jdu tam, kde jsou paseky nebo vysoky ridky les. taky se zda, ze z nejakeho duvodu ma boruvci radsi chladnejsi mista. babina mi rikala, ze kdyz ona byla male decko, tak vsude kolem nasi dediny, kde jsem vyrustal, (500m nad morem) bylo plno boruvci a nebyl problem nasbirat 10 litrovy kybl, o 50 let pozdeji uz je boruvciho sem tam kerik a na nem par kulicek. 10 litru bych nenasbiral, kdybych ten les prochodil krizem krazem. muze to mit souvislost s postupnym oteplovanim (i kdyz to tak mozna pro nas nevypada), ale proste driv u nas lidi sadili brambory koncem dubna, zacatkem kvetna, my je letos sadili zacatkem dubna. znamy, co bydli v Jesenikach furt sadi az v kvetnu.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUATO: moje představa borůvčí coby turisty je taková, že roste v lese pod korunami borovic, v chladném vlhkém lese a přítmí, tam jej totiž nejčasteji na procházkách vidím.. a spíš jsem se vždycinky divil, že to roste někde na suché stráni zpražené sluncem, na stupíncích skalisk a izolovaně na puklinách a ono to vypadá, že to je vlastně přirozené stanoviště i co se týče rozmnožování spolykanými a vytroušenými bobulemi ptactvem
    KUATO
    KUATO --- ---
    KUATO: jeste me napadlo k tomu usychani boruvci - boruvci je trvalka, ale neni vecna. jeji vyskyt je v prirode ridi zalesnenim. ma rado slunce, vznika treba na vymycenych mistech a zanika pri dostatecnem zastineni vzrostlym lesem. v mistech, kde boruvci je dostatecne stare, je videt, ze misty prosycha, stonky jakoby drevnati, prirustky nove zelene jsou velmi male az zadne (jako u jinych stromu a keru), az zustanou suche vyhony, kolem nichz zase obrazi mlade. vic je to videt v mistech, kde jsou stromy, protoze tam se boruvci taha vic do vysky. videl jsem boruvci s metr vysokymi polehavymi vetvemi, ktere mely tloustku pul centimentru, tyto polehavaly jedno pres druhe - v takovem se trhat ani moc neda. ale zase jinde na vyslunenych loukach je boruvci uz velmi stare a presto ma vysku jen treba 10cm. prirustky minimalni ale zije dlouho. ale i tak se daji najit porosty, ktere uz jsou proste prestarle. takze za usychanim boruvci nemusi byt nic nez sama priroda.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    KUATO: .. to mi pripomina kdyz sem na chate (vesnce - jizni cechy) na tohle tema vedl diskuzi s mistni pani a ta fakt jak je hodna tak se popravu rozcilila co ze to sem za Prazaka, ze kecam o necem cemu vubec nerozumim a jeslisemseneposralvkine :-) .. to bylo tak pred 15ti lety, to jsem jeste jako nevzdelane hovadko slysel na kazdej prozelenej/alternativni štěk aniz bych si cokoliv relevantniho zjistoval
    KUATO
    KUATO --- ---
    PATISLAV: hele, na to ti neumim odpovedet. ja jsem se s necim takovym nikdy nesetkal, ze by nekdo cesanim zmarasil boruvci tak, aby uschlo. ono to mas jako kdyz "vycesavas vsi", ty vetvicky se nabiraji jemne a melce, treba do toho keriku zajedes jen dva tri centimetry, nesmi se ti ty vetvicky cpat mezi zuby, protoze pak to nejde cesat - zasekavas se, vytrhavas vetvicky, rozmackavas boruvky - nic bys nenasbiral. sis jisty, ze to udelali boruvkari? nemohlo to byt zpusobene taky nejakym tahanim stromu nebo necim podobnym?

    co se tyce vycesavanim do posledni kulicky, to je imho nesmyst. nikdo z lidi, kteri za neco stoji, se nezabyva paberkovanim do posledni kulicky, sbira se na mistech, kde to ma smysl. nikdy se nemuze stat, ze bys po boruvkarovi s hrebenem nenasbiral v pohode rukama par litru. nevim, jestli si umis predstavit, jak vypada misto, kde je "hodne" boruvek - tam se da natrhat na 1m2 litr boruvek. malokdy se trha kolem stezek, protoze tam chodi lidi a kdo je ma poslouchat. nevim, jestli si uvedomujete, v jakych objemech to roste, boruvci se jen v Jesenikach, kam jezdim ja, nachazi na stovkach mozna tisicich hektaru, boruvek tam je desitky stovky tun kazdy rok. to co se otrha je jen mala cast. spousta toho je daleko od cest, v kopcich, svinsky teren, tam by nikdo pro ten litrik dva nesel, nemelo by to smysl. a naopak spousta boruvek roste kolem radne vedenych stezek, kde to nikdo nesbira... nekdy mi prijde, ze je to umele vytvorena masaz, kdy lidem/laikum je podsouvano, ze to je spatne a ze to nici boruvci, ale uz se nemluvi o tom, ze boruvci je vedeno jako plevel a ze ho to vlastne ani nenici. a ze boruvek je vlastne (nektere roky) plna prdel, akorat je to makacka.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam