• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    SCHWEPZ: jeden z nejdebilnejsich technologickkych napadu, ktere se dostaly do mainstreamu
    This 'bee' drone is a robotic flower pollinator - Feb. 15, 2017
    http://money.cnn.com/2017/02/15/technology/bee-drone-pollination/index.html
    podobne velke drony mam, pyl by to odfouklo, melo by to mizivy dolet, malou odolnost proti silnemu vetru a kazda rozkyvana vetvicka by to mohla sundat z oblohy. technicky je to velmi sci-fi a s dost nedomyslenym use-casem. kdyby ty prachy co s v tom utopi radsi dali na ochranu vcel. to jsou ty nejlepsi opylovaci drony, jake priroda dokaze nabidnout. bohuzel lide maji zvlastni puzeni rozbijet prirozene fungujici systemy a cpat se do nich jako velmi nedokonaly prostrednik.

    debilnejsi uz je jen snaha nahradit rostliny obrim vetrakem. bohuzel, tenhle napad uz ma i svuj prototyp, protoze je pri zanedbatelne efektivite alespon technologicky proveditelny.
    The world’s first “negative emissions” plant has opened in Iceland—turning carbon dioxide into stone — Quartz
    https://qz.com/...-negative-emissions-plant-has-opened-in-iceland-turning-carbon-dioxide-into-stone/

    dobre priklady tzv, pseudozelene technodemence.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Co ale stojí poslední léta za masovým vymíráním včel? Paraziti. Člověk. Kleštík včelí, který včelstva oslabuje do posledního dechu a přenáší nebezpečné viry. Bakteriální včelí mor. Brouk leskňáček úlový a zase člověk. Tohle není žádný sci-fi. V Číně je tak málo včel, že se opylování dokonce ujali sami lidé se štětečky, říká přírodovědec Martin Mikeš v dalším díle DVTV Apel.

    https://video.aktualne.cz/...ely-vymiraji-denne-se-cpou-repkou-a/r~385db70826a411e89509ac1f6b220ee8/
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Počet zubrů v Českou se přehoupl přes sto kusů. "Poprvé od středověku," hlásí ochránci přírody - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...-v-ceskou-se-prehoupl-pres-sto-kusu-poprve-od-stredoveku-hlasi-ochranci-prirody
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Mikroskopické fragmenty plastů mohou mít nedozírné následky pro prakticky všechny suchozemské ekosystémy. Ukazuje to výzkum německých inženýrů Leibnizova institutu a jejich berlínských kolegů. Naléhavost výsledků jejich práce podtrhuje fakt, že dosud se nikdo dopadům možné kontaminace půdy mikroplasty nevěnoval. Přitom jde o daleko výraznější problém, než je problematika mikroplastů ve vodních ekosystémech. Informuje o tom Leibnizův institut.

    Mikroplasty v půdě. Němečtí vědci upozorňují na dosud opomíjenou ekologickou hrozbu - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/...ecti-vedci-upozornuji-na-dosud-opomijenou-ekologickou-hrozbu-mikroplasty-v-pude
    http://dx.doi.org/10.1111/gcb.14020

    Globální roční produkce plastů se blíží 400 milionům tun. Přibližně třetina z tohoto objemu se nikdy nedočká recyklace nebo jiné formy sekundárního zpracování. Stane se odpadem znečišťujícím životní prostředí.

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    10 rivers are responsible for 90% of the plastic in the ocean | New York Post
    https://nypost.com/2017/12/12/10-rivers-are-responsible-for-90-of-the-plastic-in-the-ocean/
    90 % veškerých plastů se do oceánů dostane jen z deseti řek Asie a Afriky - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/.../zpravy/90-veskerych-plastu-se-do-oceanu-dostane-jen-z-deseti-rek-asie-a-afriky

    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Microplastics are 'littering' riverbeds - BBC News
    http://www.bbc.com/news/science-environment-43363545
    https://blisty.cz/art/90217-mikroplasty-jsou-vsude.html

    Mikroskopické fragmenty a vlákna plastů jsou ve vysokých koncentracích na dnech všech britských potoků a řek, zjistili vědci. V některých úsecích řeky Tame u Manchesteru se nachází na dně až půl milionu mikroplastových částic v každém čtverečním metru řeky.

    Výzkumníci z University of Manchester analyzovali sediment na čtyřiceti místech ve vodních tocích v městě Manchesteru a v jeho okolí a zjistili, že "mikroplasty jsou všude". Existují důkazy, že mikroplasty vstupují do potravinového řetězce.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Cus! Zalozil jsem lehce paralelni klub, ktery se zameruje specificky na klimaticke zmeny, kdyby to nekoho zajimalo...

    [ Klimaticka zmena // Vitejte v novem klimatickem rezimu Antropocenu ]
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KEVIN00: jediné řešení je na Bali nejezdit a v těch sračkách se nekoupat.
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Průlomová dohoda. V části Českého lesa dostane prostor divočina - iDNES.cz
    https://plzen.idnes.cz/...a-bezzasahova-zona-pni-/plzen-zpravy.aspx?c=A180228_103725_plzen-zpravy_vb
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ALDARION: + KUATO: Tak zkusim prispev trochou do mlyna ze sveho oboru medicinalni chemie a nyni i DNA/RNA praci.

    Virus neni komplexni organismus. Rozhodne predstava ze virus osuka neco a bude z toho neco jineho znamena nechapani toho co virus je. U bakterie s plasmidickou (takovou dodatecnou DNA mimo hlavni kod) kterou si bakterie predavaji by o tom slo uvazovat, ale u viru urcite ne.

    Viry jsou rozhodne nejsnaze mutujici organismy, i kdyz jsou to spis replikujici se nanoroboti nez skutecne zivi jedinci. Nicmene funguji po miliony let. Vyhoda prace s viry je jejich relativni neslozitost a pri pochopeni kodu, nebo klicovych casti kodu se da prepsat tak, ze nekteer veci proste fungovat nebudou, nebo budou fungovat jinak.

    V diskutovanem pripade bude urcite dochazet k mutaci viru tak aby vice vyhovoval realnym podminkam a zaroven bude dochazet k selekcnimu tlaku na napadane zvirata. Populace usaku se bude prizpusobovat a nove generace budou na virus odolnejsi. To ale nevadi. Dulezite je ze dojde k drastickemu snizeni populace (napr. o 70-80% nebo neco takoveho). S tim ze cely proces bude trvat treba dekadu. Pak se zacne populace vzpamatovavat. No v tu dobu bude pripraven uz virus jiny, ktery bude respektovat nove fenotypove zastoupeni kraliku v populaci.

    Shrnuto. V Australii/Novem Zelandu rozhodne OK reseni. V oblastech vysokou diverzitou pribuznych druhou bych se na neco takoveho dival s obavami, ale i tam by to bylo mozne - samozrejmne s dobrymi argumenty a preciznim proof of concept na urovni molekularni biologie.
    Kazdopadne do budoucna to je velmi dulezity nastroj pro regulaci populaci nejen invazivnich druhu, ale i druhu ktere proste v oblastech s vysokym podilem kulturni krajiny maji problem s lidma a lidi s nima.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    Problém je v tom, že invazivní druhy na Novém Zélandě i v Austrálii jsou malé a početné na velkých územích. Prostě je vystřílet, jak se to dělalo s kozami, které ničily vegetaci na Galapágách, by asi nebylo v lidských silách. Hrát si s viry je riskantní - ale co dělat? Smířit se s tím, že invazivní druhy budou nadále ničit místní ekosystémy a spousta vačnatců a ptáků přežije jen na ostrovech, v zajetí nebo vůbec, se člověku asi nechce...
    Vzpomínám si i na nějakou kampaň kterou vedli australští ochránci zvířat proti střílení toulavých koček v rezervaci pro malé vačnatce. Jako chápu, že kočičky jsou roztomilé a lidé, kteří je ve městě chovají doma se těžko smiřují s tím, že by mohly něčemu škodit, ale skutečnost mi přijde poměrně zjevná...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Švýcarsko se stalo první zemí na světě, ve které bude vaření humrů zaživa ilegální
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    KUATO: jen, že to není poprvé, co byl takový virus použit ... Předchůdce současného viru byl na Novém Zélandě představen v roce 1997. Virus, který účinkoval pouze na králíky, byl zpočátku velmi efektivní. Po více než dvaceti letech proti němu však králíci získali imunitu.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KUATO: some king of a trickster...!

    KUATO
    KUATO --- ---
    SCHWEPZ:
    SCHWEPZ: celou tu prirodu navrhovala nejaka cynicka hyena. nic se nechova tak, jak si naplanujem :o).
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Přitom ten králík je fakt chutná pečínka!!

    "(...) kočky, které zde byly úmyslně vysazeny, aby lovily králíky, namísto toho se však začaly živit místními ptáky a drobnými vačnatci(bandikuti, klokánek králíkovitý,..)"
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    VODOMERKA: to jo, tam je to to stejný, nemají tam už přirozené nepřátele, protože - otázka za tisíc - co se stalo s šelmičkami na kontinentě protinožců?

    Ovšem, dík za odkaz! Tohle jsem fakt nevěděl, brrr:

    Skutečně děsivý případ představuje bojga hnědá, had z Nové Guineje, která se s lodní dopravou dostala na Guam. V následujících letech dosáhla hustota její populace na ostrově téměř 5000 kusů na kilometr čtvereční.
    Výsledkem bylo vyhynutí 9 z 13 druhů tamního ptactva, značné množství uštknutí lidí a opakované elektrické havárie (zkraty vznikající vniknutím hadů do transformátorů nebo vysoko na stožár

    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SCHWEPZ: v Austrálii mají s vytloukání klínu klínem spoustu nepříjemných zkušeností... https://cs.wikipedia.org/wiki/Invazn%C3%AD_druh
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    KUATO: soudruzi mají určitě studie,....na papíře jim to funguje!
    Každopádně kdyby trochu inovativně uvažovali, tak mohli místo smrtícího viru na králíky vypustit lišky, na lišky pak vlky, na vlky mořské orly, na orly pak drony...a na ***
    *-)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam