• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HNIZDOnVIDIA - grafické karty, technologie, aplikace, hry
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    RTX 5090 may be NVIDIA's biggest ever gen-on-gen performance uplift, with GPU on track for 2024
    https://www.tweaktown.com/news/96893/rtx-5090-may-be-nvidias-biggest-ever-gen-on-performance-uplift-with-gpu-track-for-2024/index.html?

    What will the mentioned biggest generational leap entail, then? Well, AGF doesn't put any figures to this assertion, not even ballpark percentages - but elsewhere we have heard the possibility that the RTX 5090 might be 70% faster than the RTX 4090.


    The RTX 4090 is typically seen as a 60% to 70% leap over the RTX 3090
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    FRK_R23: no a to je další důvod :)
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    MEJLA77: OptiX :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    TRAGED: Když jde o Blender, je zatím volba jasná, ohledně AMD a jeho využití je vidět spousta snahy, ale zatím to moc nefunguje, co se týče raytracingu, tak nvidia vede "o vagón" díky CUDA
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    MEJLA77: To urcite je, jen NV uplne neni na Linuxu primarni volba, obzvlast kdyz ti nejde o hry.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    TRAGED: jedu LTS Mint - je to založeno tuším na ubuntu...
    Blender na Linuxu je svižnější a ukazují to IMO i benchmarky (možná je to specifický typ softu, u kterého to platí a cokoliv jiného jede rychleji na win to si nejsem jistý):
    Blender - Open Data
    https://opendata.blender.org/benchmarks/query/?device_name=NVIDIA%20RTX%20A6000
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    MEJLA77: Možné to samozřejmě je, pokud si na LTS Ubuntu atp. Ale cokoliv, co potřebuje sahat někam, kam tě NV nepustí, protože proto není API, tak máš problém. Příklad za všechny je třeba Wayland. Kdy si projdes spouštěcí scripty X, tak téměř polovinu z nich je když NV whatever, disable Wayland. Na hybridní GPU kuli tomu s NV zapomeň. A když přijde nove libc, tak milostivě čekáš, az se NV uvoli své ovladače prekompilovat a uvolnit. Pokud teda používáš distribuci, kterou se NV uvolila podporovat.

    Mám na práci XPS s NV3050 a dělám ve vývoji jedné z těch vyvolených linuxových distribucí a pro každém updatu rolling update jsem napjatý, jak to zase s grafikou dopadne.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    TRAGED: Dělám 3D, hry nehraji, a 3D. mi běhá a renderuje rychleji než ve win, rozjedu i více instancí blenderu a renduji někdy ve více instancích najednou - nemám pro to vysvětlení, pokud to není možné :)
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    MEJLA77: nVidia a lépe s Linuxem? To snad ani ne. Jestli něco v Linuxu nechceš, tak je to proprietární nVidia s uplne a vším zamčenými ve firmware.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ENDER: No pak bych radeji vzal kartu co ma AI silicon a DLSS 3.5. Sance ze do 5 let koupis oled ci miniled 4K je velika.
    ENDER
    ENDER --- ---
    MCKIDNEY: U me bude upgrade tak za 5+..
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Ale pokud mas OLED 4k - pak je to pro me jasny a RTX high + reconstruction je velky bonus
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ENDER: Spis nez na hry se zeptej kdy planujes upgrade. Pristi APU bude mit lepsi silikon.

    Pokud kupujes na 3 mene let - pak jedinne co resis je medium ci high kvalita rtx. 7000 uz zvladne RTX a odpovida medium preset (+- kakabus).
    ENDER
    ENDER --- ---
    MEJLA77: Jj tohle me netrapi chci to na gaming.
    Diky moc za rady, ja taky rad cpu od AMD, ale grafarnam uz tolik neverim.. Zatim jsem tak 60% naklonenej nvidia i s ohledem na nizsi vykon..
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ENDER: taky mám lehkou volbu - nVidia - lépe funguje s blenderem a taky s linuxem, který mám na kompu, ale nakonec si asi vyberu 4060 kvůli 16 gb ram - ona se celá scéna a textury atd. musí nahrát do paměti grafárny a když se to tam nevejde, tak mám smolíka a musím rendrovat na procesoru, takže 16gb ramka je lepší než 8gb, od amd mám processor a plánuji upgrade stejné značky, ale grafárnu od nich nechci
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    ENDER: Já to mám lehký, fanda do RT a moderních technologií = nVidia, ale pokud hraješ převážné Rasterizaci tak se vyplatí spíš AMD díky lepším cenám.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ENDER: Uprimne tezke rict, ale kdybych musel kupovat tedka, tak asi porad 4070 Super.

    Ani ne tak protoze nejlepsi pro muj use case - obe splni. Spis jde o resale hodnotu.

    Pokud hledas dobre review, mrkni na digital foundry. To me nahlodalo asi nejvic :)
    ENDER
    ENDER --- ---
    Mam dotaz, kdybyse meli vybrat mezi radeon 7900 gre a nvidia rtx 4070 super, co byste koupili?
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    Hele vždyť je to Beta, co vím tak Control panel se časem zruší úplně až se do tý appky povede integrovat vše co je stále aktuální z toho nastavení v CP.
    TRAGED
    TRAGED --- ---
    HNIZDO: Funguje to zatím podivně. Jednou filtry zapnout jdou, jindy overlay tvrdí, že aplikace není podporována. ( Borderlands Remastered ) Každopádně s dgVoodoo funguji offic filtry jak popisuje DF. Vyzkoušeno na C&C Renegade
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam