• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ZEDDICUS: Nerozumíš tomu dobře. ten systém by nemohl fungovat, kdyby to fungovalo, jak píšeš. To by si rovnou ti nejbohatší mohli založit stát. ;)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    WANTON: hele ale toto jsou docela zajímavé otázky o funkci. Jestli tomu dobře rozumím, tak ten bohatší si najal lepší policii co má víc lidí s lepší výzborjí a vyřeže tu druhou a právu bylo učiněno za dost? mám pocit že takto to nějak funguje jako konkurence k státním soudům v mexiku...
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Za málo.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: dekuji za velmi obsahlou odpoved, jiste te jeji psani unavilo :)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: ::D
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: Obchodniku byla ale vcelku mensina - a ani jses nemohl svobodne z nevolnika obchodnikem stat...
    Uziti nasili v trestech anarchokapitaliste prilis nerozvadi - napadne to pripomina styl "vono to nejak dopadne", pritom je zrejme ze tam muze dochazet ke kolizim i na urovni rozhodcu/vykonavatelu prava... ktere se diky omezenemu poctu obchodniku (a tedy zakonite mensi potrebnosti soudu/represi obecne) projevit v zaregistrovatelnem meritku za stredoveku vubec nemusely :-) Jenze dnes uz nevolnictvi jaksi nemas... tedy i tech lidi "v systemu" mas o sakra hodne vic.

    Radu praktickych otazek jsi nezodpovedel a ocividne se to snazis zahrat do autu utoky ad hominem... ;) Jenze ja nejsem teoretik, ja jsem praktik. Otazka "a jak to bude fungovat" je jedna z prvnich, kterou si kladu. A samozrejme me napadaji i mozne problemy, ktere ve stredoveku mozna ani nemeli, ale diky soucasne povaze spolecnosti nastanou - pokud by se mavlo kouzelnym proutkem a AK se tu zjevil. Velmi snadno muze nastat situace, kdy na zaklade vlozeneho kapitalu jedne strany a jeho absence ze strany druhe muze dojit k vytvoreni pravniho prostredi potlacujici svobody jednotlivce a na zaklade premisy "vymuzeme si nasilim" muze dojit k neopravnenemu zasahu do svobod jineho jednotlivce (v zasade podobne, jako za totalitnich systemu). Soukromy soud i soukroma policie samozrejme na prijmu budou zainteresovani, takze nejaka spravedlnost velmi snadno muze jit stranou... tedy muze dojit k situacim, kdy prava jednotlivce budou ucelove poskozena.

    Trestnych cinu proti statu v trestnim zakoniku rozhodne nejsou dve tretiny (kdyz jen jeho cca tretina popisuje jen obecny proces trestani, ze zbylych dvou tretin trestu mas ). Navic trestni zakonik vychazi z nadrazenych zakonnych norem, kde je mj. garantovana nedotknutelnost zivota jednotlivce. Coz u AK nejak postradam :)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Oni tehdy ano.

    Obchodníci měli svobodu. Na ty se nevolnictví a robota nevztahovala.

    Moderní společnost má problém, protože kromě klasických trestných činů, které byly trestné vždy, jsou zde i nové trestné činy proti státu a ty by tu nebyly. Z trestního zákoníku by zůstala tak třetina trestných činů. Navíc by to nebyly trestné činy per se, ale anglosaské torts.

    Takových předpokladů a informací, které by jsi musel znát, aby se s tebou dalo diskutovat, až mi z toho hlava přechází.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: ...s drobnym rozdilem, ze pusobeni gravitace tu nikdo nepopira :) Argument je stale identicky - ve stredoveku tech cilovych subjektu prava a take patologickych jevu nebylo zdaleka tolik, co v novodobe spolecnosti a pres nektere veci vlak nejel - byly proste dane...
    Jednim z nosnych prvku stredoveku je nevolnictvi, kdy nebylo mimo jine jen tak (svobodne) menit misto pobytu, prace byla povinna (robota), stejne tak jako poddanske davky (=dane) :-)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Já si to nemusím představovat - vždy, když bylo soukromé soudnictví, tak se nástroje na vymáhání podobali. Už jsi tu měl ten paper (22 stránek, ale o vymahatelnosti je tam tak 10, zbytek je teorie her, která se snaží analyzovat, jaktože to mohlo fungovat tak, jak to fungovalo) ohledně obchodního práva a jeho soudů za středověku, to je nejlépe popsané a tam nešlo jen o spory ze smluv, kde jsou doložky. Není to na jednu dvě věty.

    Ty tvoje argumenty jsou stejné, jako argumenty zastánců ploché Země: Pokud je Země kulatá, jaktože lidé na spodku koule nespadnou...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: myslim, zes neodpovedel na zakladni otazku... jak si predstavujes vymahatelnost prava v praxi :)

    Jak me, svobodneho a nicim nesvazaneho cloveka chces prinutit, abych se podridil rozhodnuti nejakeho soukromeho soudu (kdyz prece zadne statni zakony nebudou a kdekdo si bude utvaret ty "sve"), treba v situaci kdy si opatrim u jineho soukromeho soudu zcela protichudny rozsudek - AK predpoklada, ze se strany sporu dohodnou na svem soudci - ale to v praxi urcite narazi ;-) To same by mohlo byt treba i u tech soukromych policie... mohlo by byt zajimave pozorovat vzajemny souboj dvou soukromych policejnich firem na vymahani "podle nich" pravniho stavu :)

    Spolehani treba na ostrakizaci v obchodnich vztazich s argumentem, ze informace se siri dnes snadneji je... vlastne usmevne. Informaci je naopak presprilis, jedinec je zahlcen :) V praxi to samozrejme dokazuji ruzni "smejdi" na trhu, kteri spokojene prezivaji i kdyz s nimi malokdo chce mit neco spolecneho.

    Muzes namitnout, ze v pripade neshody se v krajnim pripade pripousti uziti nasili. Ale to se muze zvrhnout prave v souboj najatych agentur najatych ad vyse.
    WANTON
    WANTON --- ---
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: U těch rozhodčích soudů stojí za to zmínit, že jejich existence není nová. Navíc, vykonatelnost rozhodnutí rozhodčích soudů např. v USA ještě v roce 1920 nebyla zajišťována státem. Stát tyto rozsudky nejen že neuznával, pokud ve smlouvě nebyla doložka a on nebyl účastníkem řízení, ale ani nevykonával. A šlo to.

    Pak u rozhodčích soudů nebyly státní zákony, které by určovaly jejich procesní pravidla.

    Už jsi slyšel o fašistickém typu centrálně řízené ekonomiky, který se liší od komunistické stalinské tím, že oficiálně soukromým vlastníkům zůstává vlastnické právo, ale je to pouze holé vlastnictví, kdy způsob a možnosti výkonu vlastnického práva určuje stát?
    WANTON
    WANTON --- ---
    WANTON: Navíc by odebrání toho soudnictví a tvorby práva z inherentních monopolů státu v praxi moc neznamenalo - školství a zdravotnictví nebo příp. státní povinná nucená charita nejsou monopoly, které stát musí mít, aby byl státem a stejně je dnes de facto má.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: A já ti tu vklidu dám argument zadarmo do pracek. Zrovna u té tvroby práva a soudnictví sis vybral ekonomické odvětví, které zrovna v minulosti (po většinu historie až do cca roku 1750 - 1800) fungovalo pouze soukromě. Když by jsi argumentoval Jak by svobodný trh zajistil vnitřní a vnější bezpečnost?, tj. policie a armáda, tak by jsi měl jednodušší pozici. Tam se opravdu v historii moc příkladů nevyskytuje a když, tak jejich použitelnost na dnešek je velmi limitované.

    Podstata toho argumentu anarchokapitalistů dnes o soukromém soudnictví a tvorbě práva je ale v tom, že dnes je představa, že stát MUSÍ mít ty tři základní monopoly, jinak to není stát. Kdyby ale etatisté prostě jen upravili svoji definici státu, a dali do definice státu jen územní monopol na bezpečnost (a tedy i oprávnění vybírat daně na tento monopol), tak by argumentace anarchokapitalistů byla mnohem obtížnější.

    A jsem zvědavý, kdy použiješ argument A kdo bude stavět silnice? :D
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Promiň, ale z hlediska práva meleš nesmysly. Diskuse se nikam nevyvíjí. Získal jsem pocit, že už jsi proti jen roto, že chceš být proti.

    Podívej se na formu demokracie za Athén a na formu, která je dnes, prosím. Základ je stejný, jen je to uzpůsobené dnešní době. Tento postup je totožný se vším, co kdy v minulosti již bylo a co se objevilo znovu později. Ten můj argument je hezky vidět na parním stroji, již Řekové ho znali, základ se neliší od toho parního stroje, který se později ZNOVU objevil v 18. století v Anglii.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GILHAD: Cimz bych rozvinul analogii - jako se parni lokomotivy postupne vyvyjely, byly jednu dobu vyrazne nejlepsim resenim, pak je predbehly jine formy (aktualne elektricke lokomotivy pohanene parnimi elektrarnami) a mozna se zase vrati v dalsi upravene forme (misto uhli se bude topit reaktorkem), tak nelze a priori vyloucit, ze soukrome soudnictvi a bez statni spolecnost (ci spolecnost s minimalnim vlivem statu) se nevrati v renovovane forme, Jen proto, ze jeden princip jistou dobu fungoval a pak byl nahrazen principy jinymi neznamena, ze se zase nevrati v jinem kabate. (napr. demokracie fungovala v recku a okoli, pak byla nahrazena feudalismem a pak se zase vratila v jinem havu, jen se ted nehazou strepy do amfor, ale papiry do uren ...)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DANYSEK: http://en.wikipedia.org/wiki/Steam_locomotive#China No nektere se pouzivaji dodnes :) A je otazkou, zda se k nim nevratime s rozvojem v jaderne energetice (vsechny jaderne elektrarny pouzivaji parni stroj pro vyrobu elektriny, jaderne ponorky taky prevadeji teplo na paru a tu na pohon http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_marine_propulsion ) problemem je (zatim) velikost, bezpecnost a cena jadernych reaktoru, ale jsou studie, ktere predpokladaji, ze se podari behem par desitek let zmackout reaktor noveho typu do auta ... cili oznacit zrovna parni lokomotivu za NEfukncni reseni mi prijde silne prehnane.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: dnesni stav je neco, z ceho musis zakonite vychazet i v situaci, kdy chces neco zmenit :) Tva cyklicka argumentace stredovekem je cyklicky se opakujici se prvek. Bohuzel doba se zmenila a s ni i mentalita lidi a to nejde ignorovat...

    Mistni a vecna prislusnost prece popira konkurencni prostredi. Opet jde jen o vytvoreni jakehosi "monopolu", kdy jedinym vykonavatelem neni stat, ale soukroma firma - bud bude jedna nejakou autoritou (jakou? :-)), jakmile bude moznost volby a vice konkurujicich si "soudcu", jak chces vymahat podrizeni se vuli soukromeho soudu, ktery si zalovana strana nevybrala? To je pomerne klicova otazka, zvlaste v anarchokapitalistickem pojeti, kdy stat neni uznavan vubec... a kazdy clovek je defacto svobodna entita. Jak me chces donutit, abych takovy soud respektoval? Ze to bude fungovat lip se pouze domnivas :-) A ja muzu objektivne oponovat, ze nemusis mit pravdu. Vychazim prave z dnesniho spolecenskeho usporadani.

    Jiste, rozhodci soudy maji nejak definovane mantinely - na druhou stranu jde ale predevsim o merit veci - tedy vlastni obsah rozhodnuti a ne ani tak o existujici regulaci, kteoru se prace rozhodciho soudu ridi. Zejmena v obchodnich vztazich je rozhodci dolozka pomerne rozsirena a umoznuje pripadne spory resit i alternativni cestou - rychleji, efektivneji. Ono "trznich" prikladu je vic - tim dalsim sektorem, kdy se vymahani prava sverilo z rukou statu do soukromych rukou a udelal se z nej byznys jsou exekuce. Krome kladnych stranech s tim jsou spojene i problemy - o tom byly popsane jiz stohy papiru - a uprimne, ani ta existence regulaci vykonavatelum nebrani jit nejen za moralni, ale casto i pravni hranice onoho regulovaneho prostredi. Byt regulovane, tak stat pritom tuto oblast prave soukromemu sektoru prenechal.

    Kdyz to uzavru, tak stredoveky "soukromy" sektor byl v mnoha aspektech jiny nez ten soucasny. Ano, otevrene rikam, ze anarchokapitalismus neni muj salek kavy - jestli ma neco realnou sanci i presvedcit vice lidi, tak jsou to mirnejsi libertarianske formy, ktere zakladni ulohu statu zachovavaji. Mimo jine mozna i proto, ze si jeji zastanci uvedomuji fakt, ze jiz ve stredoveku nezijeme ;-)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK:
    WANTON: Článek/paper s určením místní a věcné příslušnosti na burgundských trzích jsem tu postoval. To jen tak pár větami napsat nejde...Nebuď líný.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam