• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    WANTON
    WANTON --- ---
    BONGI: Ty jsi neskutečný - např. u smlouvy o výkonu funkce statutárního orgánu se dá do "odměny", tj. mzdy, napsat např. 50k čistého. Kolik je to hrubého a pak superhrubého už si každý může spočítat sám. To, co je v pracovní smlouvě, je rovněž úplně jedno, takže jestli je v platebním výměru uvedeno čistého, hrubého, superhrubého, je to stále platné stanovení mzdy, přičemž náklady zaměstnavatele jsou stále stejné. Odměny, pohyblivá složka mzdy apod. se daní stejně jako superhrubá mzda. Kromě např. cesťáků, které nejsou součástí mzdy. Proto jen idiot, který vlastní společnost a je u ní rovněž zaměstnán, si mzdu vyplácí klasicky a odvádí z ní přes 45 procent na přímých daních. Z každý stovky dá státu cca 45 korun. Idiot.

    Napiš mi jednu zemi, kde naše superhrubá není u nich rovnou hrubá mzda.

    Zbytek je prokázání tvé naprosté natvrdlosti. Pokud máš pravdu se zestátněním důchodů, okradením důchodců apod., tak ten samý princip platí mutatis mutandis. Tj. i u zrušené nemocenské. Stejné jednání, stejné následky.

    Odkud si myslíš, že stát dnes bere prachy na tvůj důchod a důchody dnešních důchodců? Neplatí ho jen tak náhodou dnešní pracující? Nebo si myslíš, že to, co jsi odvedl na sociálním pojištění ze superhrubé mzdy stát někde ukládal a teď tam někam šahá a platí ti z toho důchod?

    Dnes platí důchody důchodcům pracující zaměstnanci, za mého systému by platili důchody důchodcům pracující zaměstnanci. Dnes stát důchodcům stanoví důchod, za mého systému by si výši důchodu dohodli rodiče s dětmi, když by se nedohodli, stanovil by jim ho stát podle mezd dětí jako dnes stanovuje alimenty.

    Kdo ti platil 230k hrubého měsíčně s takovou natvrdlostí?

    DANYSEK: Najdi si definici daně v teorii a pak ji aplikuj na sociální, zdravotní a nemocenské "pojištění". Zajímá tě obsah, nikoliv název. I když nazveš kupní smlouvu darovací, neudělá to z daru koupi!

    Vlastním v Plzni polikliniku (7 doktorů), 250 včelstev různě po republice a rozjiždím v Jihlavě bezpečnostní agenturu. Přesto jsem nezaměstnaný. :))) Poliklinika měla minulý rok zisk 25k, předtím byla dva roky ztrátová. U včelstev se mi nedaří, mám velmi nízké výnosy medu, většinou kolem 10kg a méně a to už několik let. Bezpečnostní agentura bude taky asi šul nul, velmi pravděpodobně. Podnikat se musí UMĚT.

    DANYSEK:
    BONGI: Tak jste si ho navzájem vyhonili, poplácali jste se po zádech a teď začneme myslet, pánové, co vy na to?
    BONGI
    BONGI --- ---
    DANYSEK: Asi tak. :D Navic ten jeho system je stale prubezny system, kdy mlada generace plati starou a nikoli setri na sve stari a musi doufat, ze dalsi generace bude dost velka, aby totez mohla delat pro ni. Jen to prenesl za statu na rodinu, zrusil prechodne obdobi a cele znacne zkomplikoval.

    Teoreticky naivni pokus jedince vyplodit neco, co dava zabrat skupinam odborniku uz leta. Jenze oni se zabyvaji realnym systemem. :D
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: ano, nicmene zakon 155/1995 Sb. jasne rika, ze duchodove pojisteni je... (povinne) pojisteni, nikoliv dan... i kdyz to tak ty z nejakeho pomateni smyslu vnimas :-) Nebo jinak, kde v zakone 155/1995 se pise o dani? :-) Kdyz uz poucujes o tom, co se kde jak pise. Kdyz uz jsi tak zbehly v pravu, tak jiste vis, ze zakony u nas vykladaji soudy, nikoliv anarchokapitalisticti diskuteri na internetu ;-)
    BONGI: to nema cenu - ten pravni teoretik asi nikdy nikoho nezamestnaval...
    BONGI
    BONGI --- ---
    WANTON: Ale houby. Mzda zamesnance je dana pracovni smlouvou a sjednanou odmenou. Mzdove naklady zamestnavatele na zamestnance jsou vyssi a je mezitim velky rozdil. Nektere mzdove naklady musis platit ze zisku ( nektere bonusy), nektere zahrnujes do nakladu. To, ze zamestnavatel nebude muset platit nektere zatim povinne odvody, neznamena, ze o to zvysi zamestnanci mzdu, stejne jako ne vzdy snizi/zvysi cenu vyrobku pri zmene DPH. Pro zamestnavatele je to prijemne snizeni nakladu a pokud nebude mit tento odvod prevest na zvyseni mzdy zamestnance jako povinnost, tak ho k tomu nic nenuti.

    Ale abychg to ukoncil - pokud srovnavas zruseni vsech dosud uznanych a vyplacenych duchodu a prevedeni techto nakladu v maximalni garantiovane vysi minimalniho duchodu na deti se zrusenim podpory v prvnich trech dnech nemoci - tak je to co do mnoziny dotcenych tak i v konecnem socialnim dopadu, skutecne uzasny vyplod!

    Myslim, ze je to vyborna tecka : "Nas program je zruseni vyplacenych a uznanych duchodu. Stat bude garantovat na priste jen minimalni duchod a jeho vyplaceni prevede na deti, ktere nebudou muset platit socialni pojisteni!" strana, ktera si tohle da do programu urcite ziska masivni podporu, pokud tedy pri realizaci nedojde k masivnim socialnim bourim.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK:
    WANTON: Např. cizinec v zákoně o zaměstněnosti a cizinec v zákoně o pobytu cizinců.
    WANTON
    WANTON --- ---
    BONGI: Náklady na zaměstnavatele přejmenovali na superhrubou mzdu, tj. dali nákladům název, který vždy měli náklady mít. Vždy to mzda byla. Zaměstnavateli je jedno, jestli dá odvody na soc. a zdr. ZA zaměstnance státu nebo přímo zaměstnanci a ten by to sám odváděl. Pro zaměstanvatele jsoou to náklady na zaměstnance tak jako tak. Pokud zaměstnanec nevydělá zaměstnavateli alespoň náklady, tak ho nezaměstná, takže je to jeho mzda. Je to cena za jeho práci!

    Jestli si pamatuješ, tak superhrubou zavedli, bo neprošel návrh překlopit superhrubou do hrubém jako všude na světě. Ve všech studiích, kde jsme účastníky, se do zdanění práce vždy počítá i zdanění ze superhrubé mzdy, nikoliv jen hrubé.

    Já to bez rešerše risknu, řekni mi zemi, kde by české náklady na zaměstnance (superhrubá mzda) nebyly mzdou zaměstnance. ;)

    O žádném přechodu povinnosti platit 30k na tvé děti se nejedná. Nebude to znamenat zatížení tvých dětí - oni by ti platili, co by mohli z těch svých 30 procent superhrubé. Pokud máš 4 děti a všichni berou 70 k hrubého, tak by měli k dipozici 4 x 22k měsíčně pro zajištění tvého důchodu. Navíc, když někdo vydělává přes 100k čistého měsíčně 15 let, tak nepotřebuje důchod. Jako správný otec by si svým dětem přeci těch 30 procent ze superhrubé nechal, když by jsi dosáhl důchodového věku. Jim by zůstalo mnohem více ze mzdy např. pro své děti.

    Jaké bylo přechodné období u zrušení nemocenské za první tři dny? Žádné. A nový systém nemocenské? Poraďte si první tři dny samy. Nazval by jsi zrušení nemocenské pro první tři dny okradením?

    BONGI: Tady je vidět, že absolutně nechápeš, jak to myslím, samozřejmě, že bych stávající důchody zrušit, jako stát zrušil nemocenskou pro první tři dny.
    WANTON
    WANTON --- ---
    BONGI: Nijak je nezohledníš, jako se nezohlednilo, že lidé platili nemocenskou s tím, že první tři dny nemoci dostanou nemocenskou rovněž. A stát to zrušil, takže dle tvého slovníku "znárodnil". ;)

    DANYSEK: V právu máš určitá pravidla vztahu mezi zákony. Je to prostě tak. A dost často se stává, že dva zákony pracují se stejným termínem, ale definici mu dají odlišnou. Většinou se to poté uvádí slovy "Pro účely tohoto zákona slovo xy znamená..."
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PUPU: staci nepatrna malickost - vyhrat volby a pak si ten cirkus na koleckach muzes predelat ku obrazu svemu :) A rekl bych, ze tenhle cirkus si uz koupili jini..
    PUPU
    PUPU --- ---
    a co cely tenhle cirkus na koleckach zkusit nekomu prodat? kolik by to tak mohlo stat? 'nabizime deset milionu zakazniku, kterym budete muset platit duchody.' asi by to bylo drahy, ale mozna by do toho nekdo sel ;-)
    BONGI
    BONGI --- ---
    A jeste jednu poznamku na zaver = vubec nemluvis o tom, jak budes resit existujici vyplacene duchody? Retroaktivne je zrusis a podridis novym podminkam nebo ponechas? Pokud ponechas, kde na ne sezenes zdroje? V tu chvili totiz ti ta povinna castka odvodu dost naroste.
    BONGI
    BONGI --- ---
    naklad zamestnavatele na zamestnance
    BONGI
    BONGI --- ---
    WANTON: Manipuluje a navic spatne :
    1. viz predchozi odpove
    2. Super hruba mzda byla zavedena od roku 2008
    3. Super hruba mzda neni mzda zamestnance ale naklad zamestnance. Mzda zamestnance je dana jeho pracovni smlouvou, kde se uvadi jeho hruba mzda, nikoli super hruba mzda. Nikde neni psano, ze zrusenim zamestnavatelskych odvodu musi automaticky znamenat narust hrube mzdy zamestnance a nikoli jen setreni nakladu zamestnavatele.
    4. Proc zpetne slozite vypocty - v podstate vem, ze m uj soucasny duchod vypocteny podle stavajicich zakonu by dle tebe bud cely presel na deti/dite jako cista srazka ze mzdy a stat by se proste svych zavazku vzdal na ukor individua. Pokud by byl nucen, hradil by ho do vyse minimalniho duchodu. Je to kradez nebo neni? Je to libertariansky pohled? Nemanipuluj tady s nejakou historii, mluvim o tom, ze budu mit mesic do duchodu s narokem cca na tricet tisic a ty zavedes svuj system. Protoze neresis prechodne obdobi, bude to znamenat zatizeni jednoho ditete v platu o 30k mesicne cisteho, nebo zkraceni meho naroku na minimum poskytovane statem/ditetem malo vydelavajicim. Jak solidarni!!!!

    Pokud se vyhnes prechodnemu obdobi, tak jedine tak, ze okrades vsechny, co do nej patri, nebo preneses statni zavazky na deti bez vyrizeni pohledavek, ktere do te doby statu vznikly.
    BONGI
    BONGI --- ---
    WANTON: Opet spatny priklad. 15k jsem nemusel platit 35 let alebrz od roku 1986. K tomu, co bylo pred tim, se neprihlizi z pohledu castky, ale z pohledu doby placeni. Uz jsem to tu psal nekolikrat, ale to jaksi nechces vnimat. Navic stale neodpovidas na otazku, kdyz pujdu pri takovych odvodech do duchodu tyden pote, co ty zavedes novy system, jak zohlednis predtim odvedene castky. Rekni na rovinu - budu je v priznani duchodu z hlediska statu ignorovat/ Ano nebo ne?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: NOZ neni jediny zakon. Jednotlive zakony je potreba vnimat v kontextu okolnich pravnich uprav, nelze si nasadit klapky na oci podle jednoho zakona a vse ostatni kolem ignorovat proste ignorovat. Presne to ted ty ale cinis.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Ne, ty nechápeš, co to v právu znamená, když dva zákony používají stejný termín, ale s jiným obsahem.

    Tak ohledně důchodu dle NOZu:

    Přestože zákon zde dává značnou smluvní volnost, je třeba mít na paměti, že základem pojistného plnění je v případě obnosového pojištění vždy pevně sjednaná pojistná částka či důchod bez vazby na princip odškodnění.

    Osobou oprávněnou může v pojištění osob být v případě, kdy pojistnou událostí není smrt pojištěného:
    a) pojistník, který je současně pojištěným;
    b) pojistník, který není současně pojištěným. V takovém případě se jedná o pojištění cizího pojistného nebezpečí dle § 2767 a 2826 a výplata pojistného plnění pojistníkovi je vázána na splnění podmínek;
    c) pojištěný jako osoba odlišná od pojistníka (jedná se o pojištění cizího pojistného nebezpečí dle § 2767, avšak současně i o pojištění ve prospěch třetí osoby dle § 2768, 1767 a 1768, neboť osoba, které svědčí právo na pojistné plnění, je odlišná od pojistníka jako smluvní strany pojistné smlouvy);
    d) jiná oprávněná osoba.

    Takže dle zákona je důchod něco úplně jiného než důchod dle NOZu, i když jeden typ důchodu dle NOZu se dá říci je důchodem dle zákona (i když výše důchodu dle zákona není od počátku fixně sjednaná jako u důchodu dle NOZu). Nemůžeš tedy říci, že důchod dle NOZu je totožný s důchodem dle zákona.

    Navíc u důchodů dle zákona nemáš pojistné riziko navázané na výši pojistného plnění ani na výši pojistného, což dle NOZu máš vždy.
    WANTON
    WANTON --- ---
    Pro ty, kdo mají chuť tu diskusi s Bongim se mnou přečíst, tak pokud on za sebe platil 15k na sociálním po 30 let (je to zjednodušení, celých 30 let 230k hrubého neměl), tak ve spojení s tím, co za něj z JEHO MZDY zaplatil zaměstnavatel, uhradil za 30 let cca 26 milionů (kdyby platil z hrubé mzdy jen 15 let sociální 15k měsíčně plus to z jeho superhrubé mzdy to dělá hezkých 13 milionů). Nyní má 30k měsíčně důchod. Pokud bude na tomto světě 20 let, získá od státu na důchodech 7,2 milionu. Je to ale solidární chlapík ten Bongi, že jo...::D

    V tom mém systému by z těch 13 milionů (předpoklad je, že před 15 lety jeho rodiče dosáhli důchodového věku) platil důchod svým rodičům. Takže kdyby svým rodičům dal každému 20k měsíčně po 20 let jejich života (od 65 do 85), zaplatil by jim dohromady 9,6 milionu. Zbytek by si mohl nechat a mít např. více dětí nebo je investovat. Každopádně měl by je ihned k dispozici. A mohl by být i jedináček.

    Kdyby měl sourozence, celý příklad by byl úplně jiný. A teď otázka, která by mne zajímala. Jaký byl nebo je důchod jeho rodičů. Ti žili za komančů a 230k hrubého měsíčně v tehdejších mzdách mít nemohli. (Max bylo 10k měsíčně, což je dnešních 120k hrubého.) Mají nebo měli jeho rodiče pod 20k měsíčně důchod?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: ano, jiz § 3 odst. 1 ZOK ti dost jasne rika, ze v ZOKu muzou byt nektere veci osetreny odlisne a hlavne... maji prednost. Asi hodne ctes, ale ocividne mas problem psanemu textu porozumet :)
    Ze v zakone z roku 1995 nenachazis ty cerstve formulace z roku 2012 fakt nic neznamena. Vsichni dobre vime, ze jeste dlouho potrva, nez si po zmene OZ vse kolem sedne. Tedy asi krome tebe... :D
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: jj, u tebe to platí rovněž, až pochopíš, že superhrubá mzda je reálná mzda zaměstnance, tak s tebou bude rozumná řeč.

    Tu první větu k druhému odkazu nechápu, k čemu je.

    Subsidiarita správního řádu. Dej do googlu. ;)

    Ustanovení ZOK mají přednost před NOZem, protože tam právě subsidiarita není, tam je zásada delegace - ust. § 3 odst. 1 ZOKu - "Ustanovení občanského zákoníku o spolcích se použijí na obchodní korporace, jen stanoví-li tak tento zákon."

    U pojistné smlouvy a zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, se nejedná ani o subsidiaritu ani o delegaci. Nemají mezi sebou žádný vztah. Důchod dle NOZu a důchod dle zákona tak mají společného jen jméno.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: superhruba mzda je celkovy naklad zamestnavatele na zamestnance, nikoliv mzda zamestnance.
    WANTON: obcanstvim ve state, potazmo i pobytem na jeho uzemi se zavazujes respektovat zakony na jeho uzemi platnymi. Jde na to pohlizet na jakousi formu uzavrene smlouvy ;) Vzdej se obcanstvi, odstehuj se... a budes mit klid :)
    Subsidiarita se v nasem pravnim rade neuplatnuje. Kdyz uz tu tak prednasis o NOZ, tak jiste velmi dobre vis, ze specialni ustanoveni ZOK maji prednost pred obecnymi pravidly NOZ. Stejne je to u toho duchodoveho pojisteni.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: To je důchod dle pojistné smlouvy. Stejné slovo, jiný obsah. Nebo mi chceš říci, že starobní důchody se řídí pojistnou smlouvou dle NOZ? Najdi mi pls, kde je dána subsidiarita NOZu k zákonu č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Ať ti ulehčím, co je subsidiarita, najdi mi, kde se píše v tom zákoně, že "V otázkách zde neupravených se postupuje dle ustanovení o pojistné smlouvě v NOZu."
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam