DANYSEK: Ne, ty nechápeš, co to v právu znamená, když dva zákony používají stejný termín, ale s jiným obsahem.
Tak ohledně důchodu dle NOZu:
Přestože zákon zde dává značnou smluvní volnost, je třeba mít na paměti, že základem pojistného plnění je v případě obnosového pojištění vždy pevně sjednaná pojistná částka či důchod bez vazby na princip odškodnění.
Osobou oprávněnou může v pojištění osob být v případě, kdy pojistnou událostí není smrt pojištěného:
a) pojistník, který je současně pojištěným;
b) pojistník, který není současně pojištěným. V takovém případě se jedná o pojištění cizího pojistného nebezpečí dle § 2767 a 2826 a výplata pojistného plnění pojistníkovi je vázána na splnění podmínek;
c) pojištěný jako osoba odlišná od pojistníka (jedná se o pojištění cizího pojistného nebezpečí dle § 2767, avšak současně i o pojištění ve prospěch třetí osoby dle § 2768, 1767 a 1768, neboť osoba, které svědčí právo na pojistné plnění, je odlišná od pojistníka jako smluvní strany pojistné smlouvy);
d) jiná oprávněná osoba.
Takže dle zákona je důchod něco úplně jiného než důchod dle NOZu, i když jeden typ důchodu dle NOZu se dá říci je důchodem dle zákona (i když výše důchodu dle zákona není od počátku fixně sjednaná jako u důchodu dle NOZu). Nemůžeš tedy říci, že důchod dle NOZu je totožný s důchodem dle zákona.
Navíc u důchodů dle zákona nemáš pojistné riziko navázané na výši pojistného plnění ani na výši pojistného, což dle NOZu máš vždy.