• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OMNIHASHalternativní & tradiční stavební techniky
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Ano hlína je pracná, ale přijede kámoš s míchačkou..... Špryc si uděláme sami.... atd. U nás razíme heslo "práce je láska v pohybu", a taky "cesta je cíl", takže čas neztrácíme. Celá stavba vyjde do 1,5M vč. těžkých kamen s výměníkem, dřevěná eurookna s trojskly, dubový schodiště atp.....
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: 7 tun křidlice, 7 tun dřevo, zbytek OSB desky a Knauff Ecose Unifit (2x20 mm) na střeše necelých 170 m2. Je do toho započten i strop a nosnej průvlak uprostřed domu, takže nějaký zlomek hmotnosti zejména podlahy se roznese přes průvlak. Čistá váha střechy bez podlahy bude zhruba někde okolo 15 tun, ale podlahu nemůžu celou ignorovat, protože ji nese horní věnec na dvou stranách a uprostřed ji podpírá průvlak.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Vápno moc nemusím. Hlína je super má výborné vlastnosti pro interier, něco jako sádra. Ale ta pracnost. Já stavbu přepočítávám i na cenu za práci, protože už nestavím pro sebe ale spíše pro jiné. Já už dávno bydlím, jen mě to baví a proto v tom pokračuju dál.
    A když to dělám pro někoho tak tu pracnost do celkové ceny započítat musím. I když často dělám třeba i zadarmo protože v tom vidím přínos a někam mě to posune. Ale i tak čas je prostě nenahraditelná veličina. Pokud bych nestavěl vyloženě pasivní domek, tak mám v plánu zakomponovat do stavby akumulační hliněné kamna, nepravidelných tvarů... Takové mraveniště.
    Z venku bude ale 100% dřevěný obklad bez úpravy.

    BTW ta tvoje střecha bude zelená? nebo proč je tak těžká? Nebo už v tom máš započítání zatížení sněhem?
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: U nás právě je vhodné hlíny habakůk. Drahé to není. Špryc si uděláme sami, pak přijede na jádrovky Jirka na cca týden s talířovou míchačkou a potřebuje jednoho k ruce. Tím bude vnitřek hotovej. Hlína má dost velký schopnosti nabírat a držet vlhkost. A nejsem nucen tu hlínu dělat, můžu udělat vápno z obou stran. Hlína zevnitř je naše volba. Dělat slaměný dům o jednom člověku je absolutní nesmysl. To opravdu nejde. Sláma je poměrně pracná.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Hmm to už je fakt dost, já hledal tak do 20Kč max. 35Kč za balík tvých rozměrů, přijde v důsledku dráž než vata. Ty ji sice využíváš jako nosnou, takže ušetříš za trochu dřeva, na druhou stranu jsi nucen dělat hliněné omítky, což je sice pěkný, ale neuvěřitelně drahý. Hliněné omítky se mi líbí, klidně bych třeba jednu stěnu taky udělal hliněnou. Ale celej dům? Navíc ne všude je na to vhodná hlína. Podle mě dělat slaměnku třeba jednom člověku je dost náročné na čas oproti klasice (zděná nebo dřevo to je jedno) Hledám asi nějaký kompromis.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    A pak ještě jeden z mnoha materiálů, kde je napsáno dost o nosné slámě: http://www.ekostavivo.cz/...0I[1].-Vyuziti%20slamenych%20baliku%20ve%20stavebnich%20konstrukcich.pdf
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Něco k difůzi vodních par do stěn. Napsáno pochopitelně v souvislostech: http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/difuze-vodni-pary-veliciny-hodnoty-a-jednotky/
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Ještě k balíkům: Cena 35,- / kus od Jirky Pelce: https://www.facebook.com/BalikSlamy
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Dřevo uprostřed žádný není. Jsou tam jen sloupky pro uložení rámu na okna a dveře. Nemají nosnou funkci. Opláštění je hlína a vápno, viz níže. Aby balíky neujely do stran se dávají od 4. šáru každé dva šáry našpičatělé lískové větve o průměru do 4,5 cm, délka 130 cm, vždycky dvě do balíku. Pak jsou obdobné lískové trny skrz horní věnec. To samo o sobě zafixuje zdi do velmi pevného stavu. Nehejbe se to, nepruží to. Pak uděláš střechu, ta to zatíží ještě víc a už to je skoro kamenný. A definitivní krok v pevnosti jsou omítky. Zdi jsou pak doslova jako kámen.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    ZATAMOKO: Stěna z nosné slámy sesedá až do doby než je hotová střecha. Střecha u nás váží něco mezi 15-20 tunami. U nás to vychází na cca 600-700 kg na jednu krokev. Tohle bohatě stačí na to, aby to sesedlo na maximum možného a pak už to dále nesesedá. U nás je očekáváno sesednutí ještě o 5-6 cm, obvykle u nosných bývá 7-12 cm. Pak už to nesedá. Síla stěny 45 cm balík + omítka, zevnitř hlína cca 4 cm, zvenku vápenná 3 cm.
    Balíky komprimovaný na 120 se dají dostat i z balíkovačky na poli. U nás byly skoro 2 roky uskladněný v garáži a navíc měly ještě takové horší provázky, takže kluci to museli nastavit na menší kompresi, protože jinak jim praskaly. Tak jsme si to museli dotáhnout. Ale zato jsme to dotáhli výtečně.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Čistě náhodou nemáte někdo zkušenost s cordwood?
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM:
    njn to bych taky rád měl na stavbě šest lajků. Já to dělal celý sám a některý věci byla větší makačka vymyslet jak to udělat v jednom, než ta práce samotná. Kolik tě stály ty balíky? a kolik jsi jejich upravováním ztratil člověkohodin?

    To dřevo tedy tu střechu nepodpírá? je tam jen aby ti balíky neujeli do stran? To si moc představit neumím. Já myslel že dřevo je nosné s podporou slámy. Tedy že je sláma zkomprimovaná tak aby dřevěný věnec dosedl na ty svislý trámy a částečně se to rozneslo do slámy.. Nemá nějaký fotky kde by to bylo víc vidět?

    Docela mě to zajímá, škoda že jsi z daleka přijel bych se inspirovat a třeba bych ti nějak helfnul...
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM:
    Hele to je otázka, já myslim, že to neni tak dramatický o těch cca 150Kg/m3 psali že tam už to klesá hodně. Ono podle mě záleží jaká je to sláma, jak dobře je vymlácená a pod. Je to přírodní materiál, tam to bude IMHO vždycky různý. Jen vím že lambda v nejlepším případě u 50cm stěny byla asi 0,078 což není žádný terno. Hodně to kazej ty kraje, tam to není tak homogenní. Zvuková izolace je dost špatná ale to neznamená že se z toho nedá udělat zvukové studio, záleží co na tom je a kolik toho je. U slaměných balíků je problém že tam nedáš asi nic kontra. Takže to dřevo uprostřed bude tepelnej i zvukovej most. Otázka je taky jak budeš dělat opláštění. Hliněná omítka tlumí výborně zvuk. klasickej záklop zase nesniží tepelnou izolaci na kraji. Jak se to dělá u samonosný slámy netušim.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    AMBIENTIUM: čili u takto upravených balíků už pak samotná stěna nesesedá?
    Jaké mají balíky finální rozměry a síla stěny? A cena za balík?
    U nás se teď objevil lokální zemědělec, co dělá malé balíky (cca 40x50x60cm @ 18 kg), tak mi ten slamák zase začal vrtat hlavou. Navíc když vidím praktickou zkušenost s nosnou slámou, tak o to víc..
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Ještě - podle informací, které mám já, tepelná vodivost balíku klesá až do komprese cca 140-150kg/m3 až pak to opět roste. My to máme komprimováno na 120-130. A zvuková izolace balíků je přímo prvotřídní. Ve světě je několik (možná desítek) hudebních a nahrávacích studií ze slámy....
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Absence střechy u nosné slámy není až tak zásadní problém. Plachtuje se. A jakmile jsou zdi pod věncem, je vodní nebezpečí téměř zažehnáno. Spáry na horní straně věnce se přelepí, věnec se zaplachtuje a pak už tam nezateče. Ale jinak samozřejmě ano, střecha je každopádně při stavění dobrá a cenná výhoda. Nosná sláma má ale taky svoje výhody a u nás převážily. Je to čistá, jednoduchá metoda, nepotřebuješ tesaře, spotřebuješ míň dřeva, má to lepší tepelnou izolaci a postavit to je snazší. Stačí jedna zkušená osoba a šest laiků. Stihli jsme to za rovný týden a rovina horního věnce po kompresi byla v toleranci do 1 cm na 12,3 x 7,4 m obvodu. Komprese jen o 4 cm. Díky za držení palců :) střecha se postaví příští týden. Pak už je to pohodička....
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM:
    Tak to já protopim asi půl kubíku dřeva, Za 3 roky co dům stojí jsem se nedostal přes 1MWh :-)
    Jedinou studii o izolačních schopnostech slámy co jsem četl udávali právě slisování na 90Kg/m3 pak už to rostlo. Zvuková izolace je lepší ale při vyšší hustotě. Na druhou stranu zvuková izolace slámy je špatná tak jako tak. Proto bych asi stejně použil kamennou vatu i když se mi sláma líbí.
    Ale asi bych šel do nenosné slámy. Respektive bych se na tu nosnost nesoustředil, udělat nosnou konstrukci není o moc složitější ani dražší. A má to jen výhody. Hlavně ji tam můžeš dát až to bude pod střechou a to je obrovská výhoda. Jinak držim palce
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    AMBIENTIUM: "nejlepší tepelně izolační vlastnosti" ve smyslu slaměných balíků. Určitě je technicky možné dosáhnout s jinými materiály a technologiemi (např. ten polystyrén ;)) lepších vlastností, ale jestliže v našem domě protopíme 6-7 metrů dřeva za rok, v difůzně otevřené konstrukci, není co řešit.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Není tam základová deska, jen pasy pod nosnými zdmi. Jsme na silně zvětralém jílovci (F8, takže opravdu jíl jako hrom) a ve svahu, takže pasy byly na kompenzaci nestabilního podloží a na zhruba polovině stavby jdou nad zem a dorovnávají terénní nerovnost. Slisovali jsme to na cca 120-130 kg/m3, což je ideál pro nosnou slámu. Má to také prakticky téměř nejlepší tepelně-izolační vlastnosti. Při kompresi nad 140 už tepelná vodivost zase začíná růst, ale do tý doby klesá. Lambdu jsem opravdu neměřil, to už udělali za mě jiní a je na to na netu spousta materiálů. K nosné slámě doporučuju knihu Barbary Jones. Naším projektantem je Kuba Wihan a na jeho webu určitě taky něco bude....
    CUKI
    CUKI --- ---
    OMNIHASH: no alespoň u zemělodě jsou prosklený obě části, Ta chodba má zasklení z obou stran. Je to vlastně taková zimní zahrada. a i u té venkovní části je jednosklo málo i pro hodně odolné rostliny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam