• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OMNIHASHalternativní & tradiční stavební techniky
    CUKI
    CUKI --- ---
    EDAK: Ve Wiltshire je jedna celá vesnice, stavěná tímto způsobem. Respektive jsou tam asi 3 původní stavby co pamatují středověk a pak asi několik desítek let staré nové pokusy. Mám to někde na fotkách, pokusím se najít.
    Ale přijde mi to šíleně drahé na novou výstavbu, protože to spotřebuje hrozný množství malty. Navíc nejpevnější jsou ty co mají v sobě hrázděnou konstrukci. Jinak jsou dost často obětí nějakých podélných prasklin. Do našich končin se to díky absenci izolace a velkému rozdílů vlhkostí moc nehodí.
    Pokud bych takto stavěl, asi bych šel do kruhové stavby, kde není třeba vzpěr...
    EDAK
    EDAK --- ---
    ZATAMOKO: V cechach musis budto za pametniky(najdi si krckove stavby) a nebo za jednim clovekem ktery si z toho nedavno stavel neco jako garaz/kulnu(https://cordwoodconstruction.wordpress.com/2014/12/29/cordwood-cordwood-flooring-in-prague/). Ale kdyz par let pockas, tak snad casem poreferuji, pokud od toho neupustim :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    KITIARA: no vidíš máte obytňák a seník, tak to tam můžete mít třeba zejtra ne? :-D

    Bude to pravděpodobně první pasivní auto na světě
    KITIARA
    KITIARA --- ---
    pobavilo
    Man Turns 1977 Dodge Camper into an Off Grid Straw Bale Home | Home Design, Garden & Architecture Blog Magazine
    http://www.goodshomedesign.com/man-turns-1977-dodge-camper-into-an-off-grid-straw-bale-home/
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    CUKI: na akumulaci tepla z kamen v malejch domech mi přišlo optimální tohle - http://www.inspirationgreen.com/rocket-mass-heaters.html
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: nééé ke mě néé. Já topim pár dní v roce, já kamna fakt nepotřebuji, ale hledám inspiraci do dalších staveb. Ono i v malém domečku nemusí být s kamny problém, když tam chybí izolace, ale já hledám něco vhodného do kvalitně zaizolovaného domu. Jo a taky to nesměj stát 50k Kč. Prostě něco za rozumnou cenu.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Tak od toho by mohly bejt ty těžký kamna, otázka je kam je na tak malým prostoru dát, navíc když už ho máš hotovej.... A topit v nich jednou za několik dní.... Zkusil ses poradit s nějakým kamnářem? U Kuby Wihana doma stavěl finskou pec Lars Keller z Dánska, a ten domeček má půdorys tak 7x7 metrů. Tam určitě řešili zejména akumulaci při spalování. Musí to shořet za co nejvyšší teploty, aby to shořelo dobře, což samozřejmě předpokládá hodně vzduchu v topeništi atd. Pomalý hoření je na prd. To jo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: 1M5 je už na mě trochu mimo možnosti, chtěl jsem stavět bez hypotéky, Ale ta stavba dle střechy je to o dost větší. Já mám užitnou podlahovou plochu po odečtení příček necelých 50m2 -je to 3kk. Pak k tomu 2 nevytápěné sklepy pod zemí a v přízemí. Ale vešel jsem se do do cca 450k Kč včetně kompletního vybavení a Zastřešené terasy 2 opěrných zdí,.. Ušetřil jsem ale za kamna a komín, topim jen elektrikou protože nejde vyrobyt kamna s tak malým výkonem. Statické TZ mého domu jsou 852W. Protopim méně než 1MWh za rok, takže topení dřevem by byl nesmysl.

    Snažim se vymyslet kamna, které by skoro výkon nepouštěli do místnosti ale jen do akumulace. Zatím tápu. Problém je v tom, že aby oheň správně hořel, vyzáří výkon minimálně 2kW, pak je hoření krajně neekologické, takovéto škrcení přívodu vzduchu je to nejhorší co člověk může udělat, protože vznikají nebezbečné splodiny, které při vyšších teplotách nejsou.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM:
    tak to jo. já jsem se 100m2 střechou asi na 3t krov i krytina možná i s podhledem a izolací ty 3t moc nepřekročim. Dřevo je kolem prahy drahý, tak jsem dělal gang-naily.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Ano hlína je pracná, ale přijede kámoš s míchačkou..... Špryc si uděláme sami.... atd. U nás razíme heslo "práce je láska v pohybu", a taky "cesta je cíl", takže čas neztrácíme. Celá stavba vyjde do 1,5M vč. těžkých kamen s výměníkem, dřevěná eurookna s trojskly, dubový schodiště atp.....
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: 7 tun křidlice, 7 tun dřevo, zbytek OSB desky a Knauff Ecose Unifit (2x20 mm) na střeše necelých 170 m2. Je do toho započten i strop a nosnej průvlak uprostřed domu, takže nějaký zlomek hmotnosti zejména podlahy se roznese přes průvlak. Čistá váha střechy bez podlahy bude zhruba někde okolo 15 tun, ale podlahu nemůžu celou ignorovat, protože ji nese horní věnec na dvou stranách a uprostřed ji podpírá průvlak.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Vápno moc nemusím. Hlína je super má výborné vlastnosti pro interier, něco jako sádra. Ale ta pracnost. Já stavbu přepočítávám i na cenu za práci, protože už nestavím pro sebe ale spíše pro jiné. Já už dávno bydlím, jen mě to baví a proto v tom pokračuju dál.
    A když to dělám pro někoho tak tu pracnost do celkové ceny započítat musím. I když často dělám třeba i zadarmo protože v tom vidím přínos a někam mě to posune. Ale i tak čas je prostě nenahraditelná veličina. Pokud bych nestavěl vyloženě pasivní domek, tak mám v plánu zakomponovat do stavby akumulační hliněné kamna, nepravidelných tvarů... Takové mraveniště.
    Z venku bude ale 100% dřevěný obklad bez úpravy.

    BTW ta tvoje střecha bude zelená? nebo proč je tak těžká? Nebo už v tom máš započítání zatížení sněhem?
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: U nás právě je vhodné hlíny habakůk. Drahé to není. Špryc si uděláme sami, pak přijede na jádrovky Jirka na cca týden s talířovou míchačkou a potřebuje jednoho k ruce. Tím bude vnitřek hotovej. Hlína má dost velký schopnosti nabírat a držet vlhkost. A nejsem nucen tu hlínu dělat, můžu udělat vápno z obou stran. Hlína zevnitř je naše volba. Dělat slaměný dům o jednom člověku je absolutní nesmysl. To opravdu nejde. Sláma je poměrně pracná.
    CUKI
    CUKI --- ---
    AMBIENTIUM: Hmm to už je fakt dost, já hledal tak do 20Kč max. 35Kč za balík tvých rozměrů, přijde v důsledku dráž než vata. Ty ji sice využíváš jako nosnou, takže ušetříš za trochu dřeva, na druhou stranu jsi nucen dělat hliněné omítky, což je sice pěkný, ale neuvěřitelně drahý. Hliněné omítky se mi líbí, klidně bych třeba jednu stěnu taky udělal hliněnou. Ale celej dům? Navíc ne všude je na to vhodná hlína. Podle mě dělat slaměnku třeba jednom člověku je dost náročné na čas oproti klasice (zděná nebo dřevo to je jedno) Hledám asi nějaký kompromis.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    A pak ještě jeden z mnoha materiálů, kde je napsáno dost o nosné slámě: http://www.ekostavivo.cz/...0I[1].-Vyuziti%20slamenych%20baliku%20ve%20stavebnich%20konstrukcich.pdf
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Něco k difůzi vodních par do stěn. Napsáno pochopitelně v souvislostech: http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/difuze-vodni-pary-veliciny-hodnoty-a-jednotky/
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    Ještě k balíkům: Cena 35,- / kus od Jirky Pelce: https://www.facebook.com/BalikSlamy
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    CUKI: Dřevo uprostřed žádný není. Jsou tam jen sloupky pro uložení rámu na okna a dveře. Nemají nosnou funkci. Opláštění je hlína a vápno, viz níže. Aby balíky neujely do stran se dávají od 4. šáru každé dva šáry našpičatělé lískové větve o průměru do 4,5 cm, délka 130 cm, vždycky dvě do balíku. Pak jsou obdobné lískové trny skrz horní věnec. To samo o sobě zafixuje zdi do velmi pevného stavu. Nehejbe se to, nepruží to. Pak uděláš střechu, ta to zatíží ještě víc a už to je skoro kamenný. A definitivní krok v pevnosti jsou omítky. Zdi jsou pak doslova jako kámen.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    ZATAMOKO: Stěna z nosné slámy sesedá až do doby než je hotová střecha. Střecha u nás váží něco mezi 15-20 tunami. U nás to vychází na cca 600-700 kg na jednu krokev. Tohle bohatě stačí na to, aby to sesedlo na maximum možného a pak už to dále nesesedá. U nás je očekáváno sesednutí ještě o 5-6 cm, obvykle u nosných bývá 7-12 cm. Pak už to nesedá. Síla stěny 45 cm balík + omítka, zevnitř hlína cca 4 cm, zvenku vápenná 3 cm.
    Balíky komprimovaný na 120 se dají dostat i z balíkovačky na poli. U nás byly skoro 2 roky uskladněný v garáži a navíc měly ještě takové horší provázky, takže kluci to museli nastavit na menší kompresi, protože jinak jim praskaly. Tak jsme si to museli dotáhnout. Ale zato jsme to dotáhli výtečně.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Čistě náhodou nemáte někdo zkušenost s cordwood?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam