• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAZMONGREEN BUILDERS - Zahrada - návody na zakládání a údržbu zahrad - rady a řešení, ptejte se, podělte se o své zkušenosti
    SASOS
    SASOS --- ---
    zdar, chystam se letos na foliak, nemate nekdo zkusenost se stavbou z PE trubek a obloukova konstrukce? Chci neco maleho na zahradu, pocitam 2x3m.
    BUBLINATOR
    BUBLINATOR --- ---
    ok, rozumím:)

    KAZMON
    KAZMON --- ---
    BUBLINATOR: hele mohli bysme polemizovat:
    já mám nastraosti asi 100 myskantáku a 70 peniset už třetí rok a na podzim stříhám většinu z nich každej rok. nekterý lidi to vyložene vyžadujou z důvodu připravenosti na jaro čili nejde o lenost... nezamrzná hloubka//je hloubka, kde je v nevetších mrazech nad nulou// je u nás podle oblasti a druhu půdy až 150 cm, jenže tady nejde o nezamrznou hloubku,ale o hloubku kam se dostane ten intenzivní mráz, kterej tomu už ubližuje....beru v povedomí, že sou trvávy zamulčovaný dostatečnou vrstvou borky..a navíc opakuju, že šlo o okrajový téma jestli ten človek na zahradě třeba má....atd.

    sry nechci prudit sem rád, že sem přispíváš :) mám proste takovejhle názor na to a vim, že se se spoustou odborný veřejnosti neztotožnim, jenže vetšinu témat rozebírám s lidma co se v tom pohybujou nejakej pátek a netvrdil bych tady nikomu neco zámerně spatne, k tomu nemám důvod...
    BUBLINATOR
    BUBLINATOR --- ---
    kdyz to svazes tak to slouzi porad jako okrasny prvek v zahrade (myslim ze pokud ma zahrada peknou kompozici, tak ty travy plni svuj okrasny ucel i v zime), a uklizis stejne - listi ze stromu, odpad z trvalek apod. jinak nezamrzna hloubka je u nas 6O cm a ze zkusenosti vim ze vymrzaj i starsi rostliny a pricinou je jejich riznuti na podzim (samozrejme zalezi na konkretni lokalite). navic kdyz to svazes tak se ti to nelame a argumentovat tim, ze sveho klienta pripravis o zimni okrasu zahrady (zahrada je pak vic zplostela), za kterou on zaplatil a ktera ma svou roli v celkove kompozici, jen kvuli sve lenosti je dost neprofesionalni
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    BUBLINATOR: Trávu nemůžeš házet do jednoho pytle, je pravda že neni uplne běžný trávy stříhat na podzim, ale obecenjší je že to seříznout jde./Stará zahradnická škola si rve vlasy/ Podle stáří, když už zminuješ to promrznutí, je možný že nejaký ranně vysazený kusy by mohly zmrznout, ale více vzrostlý trávy jsou už bez rizika. Navíc zamezíš rozptýlení suchejch stébel po zahradě a na jaře nemusíš tolik uklízet. Vysoký klasiky jako penisetum, miskantus, boutelua maj kořeny cca až dvacet čísel do zeme kam se už mráz v našich končinách nedostane. Navíc konkrétne temhle druhům mráz zas tolik nevadí. A tady bych se nebál stříhat na podzim.
    Ale další rozšířený druhy jako je třeba kostřice nebo ostřava, druhy který jsou nižšího vzrůstu do půl až metru by opravdu hrozilo zmrznutí, ale je pravda že nekterý z tehle nižších druhů můžou zmrznout tak nebo tak.
    ***
    Sem za, že sem to bral jako okrajovej příspevek a nerozvádel sem to. Představil sem si jak nekomu uprostřed zahrady ční dvoumetrovej miskanták/kterej může mít přes metr v průmeru a docela často se sází mezi různý kameny a skalky, kde je následný hrabání atd. složitjší/ a me jakožto človeku, kterej se s tim každej rok najaře nekomu sere, napadlo-seknout dokud to neni snehem polámaný a všude rozházený.
    BUBLINATOR
    BUBLINATOR --- ---
    KAZMON: Okrasne travy bych nechal, jen bych je svazal. Kdyz to riznes, je vetsi pravdepodobnost, ze to vymrzne
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    FALLENANGEL: jj, osobní zkušenost-žádná, ale co sem zatim vysondoval/nic těžkýho to neni/ tak je důležitej ten rozměr komposteru nebo kompostu.. a pak je taky potřeba mít tech žížal dostatečný množství -když jich je málo hrozí že vychcípaj resp. se nebudou množit potřebnou rychlostí
    konkrétní čísla zatim ale nemám
    MLIKARNA
    MLIKARNA --- ---
    wow, jen jsem sem vlez, uz sem se dozvedel kupu veci

    book :D
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    Máte někdo zkušenosti s vermikompostováním?
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    KAZMON: myslel sem letní řez samozrejme...
    jinak me ješte napadá mladší stromky se daj omotat jutou-proti mrazu a na náchylnejší stromky nebo rostliny na přezimování omotat rákosovou stínovkou
    například pokud máte takovou araucárii v záhone/nejde přesunout na zimní zahradu/
    je na tu nejvetší zimu dobrý přehodit jutovinu přes špici a tou stínovkou udelat takovej zábal celýho kmene vetve samosebou uvnitř..
    ideální je taky poschovávat vše do co nejvetší vrstvcy mulčovací kůry, třeba práve ty růže.

    SKINNER: jinka ta vertikutace- tpo je takový agresivnejší hrabání-jedná se vlastne o odstranení uschlých stébel-tim vzniká prostor pro nový, mladý stébla.. jde taky o celkový provzdušnení travníku. bacha na hloubku toho kutání ta nesmí ani v nejmenším zasahovat do zeme - mohlo by dojít k narušení kořenů.
    používá se na to samozřejme vertikutátor podobnej sekačce, ale upne nejlepší, pokud polcha neni pet hektarů, sou vertikutační hrábepoužívá se nejdřív hrubá strana a pak ta jemná. musí se dodržovat hrabání do kříže/aby vznikaly jednotlivý trsy/ takže ve finále človek vlastne hrabe celou plochu 4krát
    SKINNER
    SKINNER --- ---
    KAZMON: dík moc, stromy sem řezal už na konci léta. na růže se chystám. vertikulace je takový to propíchávání? to sem nikdy nedělal ale uvažuju že si něco sestrojim z válečku a hřebíků:)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    SKINNER: tak celkove zazimovat neni od veci:
    ovocnáky i s ořechem _ podzimní řez žádná veda- usmernení růstu/víceméne dle libosti,ale dodržovat základní zásady obr.1 obr.2
    na tech stránkách je toho obecne o řezu docela dost... nebál bych se akorát toho jejich určování tech období vůbec nevadí když se třešne říznou pozdejinež po odpolzení... doporučuju rány hned zatírat dřevařskym voskem,ale stačí vodouředitelnej náter-balakryl atd.
    a dál třeba všechny keře co přemrznou:víš že byly na jaře uschlý, řízneš cca 10-20cm nadzemí, bacha at si neuřízneš neco co neobráží..
    řežou se třeba mochny, třezalky zkrátka keře co pustej najaře nový ze zeme..
    stejne se řežou všechny okrasný trávy/to de říznout i bryz na jaře/
    ješte růže tem odříznout starý vetve a celkove seknout cca 50 nad zemí..
    dál už me ted nic nenapadá napiš třeba co tam máte za rostliny
    a poslední bych řešil vertikutaci trávníku podle potřeby teda, ale třikrát za rok to tráve prospívá
    SKINNER
    SKINNER --- ---
    spadla mi do klína udržba naší zahrady a tak se prám, co je potřeba udělat před zimou? nějaká obecná doporučení? Máme tři jabloně, třešeň, meruňku, broskev a ořech, jehož listí už nevim kam dávat:)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    tak postup trissie víceméne dobře jen ten roundup by mel bejt na prvním míste /dle mýho/ a v intervalu po týdnu stříkat třeba 2-3krát.potom do toho vlítnout křovinákem s noži/čili ta mot. kosa/ nebo i pilou/vetší bezinky náletyapod/sejmout všechno nežádoucí. zústanou samosebou kořeny a ty vytahat podle uvážení. vetší kořeny se nejlépe likvidujoutaky roundupem, ale vodou neřednym /za pomocí štetce namazat než pařez zežloutne /garantuju že už neobrazí/nebo pokud je pařez velkej a nehodí se zrovna na místo je dobré používat pařezovou frézu/cca 600-1800 kč za den + záloha/tou lze pařez o prúmeru jeden - dva mety bez vtších potíží zlikvidovat až do zeme za den.
    terén by ted mel být ice rozoranej ale čistej a vícemene použitelnej...
    rozvážil bych navežení nové zeminy....
    tak obecne je nejlepší použít4-6 kubíků na 100m2ale může bejt i jinak tohle udelá asi 10-15 cm vrstvu po ploše.
    jeslti se použije lopata kolečko hadr hrábe nebo bobcat s naberačem je otázka rozílu dvou tří dní i pár tisíců.
    potom už opravdu dokončovací operace kultivátorem/ ten je lepší než fréza, která se používá na drcení hrud nebo rovnání terénu. důvodem jsou delší vertikální nože, které zabíhají až 30/max/ do zeme. vetšina leúších kultivátorů má ve standartní výbave připínací válec. Lze také u nožů nastavit hloubku zapuštení.... čili nakonec jde kultivátorem semeno zapravit a i konečne uválet....
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MADCAT: kroky:
    1) pokud je stav takový, že by se o to přerazil traktor, tak opravdu začít motorovou kosou a posbírat.
    2) základní srovnání terénu bobcatem
    3) počkat měsíc, než vzejdou plevele
    4) postříkat roundupem nebo jiným svinstvem (doma máme něco speciálního, co je umoří líp než roundup, ale z hlavy název nevím, můžu se ti podívat)
    5) počkat, až to chcípne (cca 1 měsíc), pak největší bordel odstranit (bodláky a takové ty hnusné velké trávy)
    6) přeorat kultivátorem - doporučuju 16 koňovou půdní frézu z Boelsu (a jednu osobu na dělání závaží na fréze, protože na drsnějších místech se sama nezasekne)
    7) vyndat šutry, plevele, nerozhrabané hroudy, uhrabat načisto
    8) osít, zasekat nebo zaválcovat osení, a doufat, že něco vzejde. Vhodná doba na tohle je 15.4-15.5. a 15.8.-15.9.

    Pokud se tam dostane minitraktor a znáš někoho, kdo ho má, tak je to jednodušší, protože ti to rovnou uhladí.
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    Ví někdo aspoň přibližný postup, jak z dlouhodobě neudržované džungle plné plevelů a invazních rostlin vyrobit aspoň v mezích možností trávník nebo úhlednou louku? Samozřejmě tuším základní kroky jako všechno napřed vyflákat motorovou kosou, přerýt (nebo přeorat?), vyházet kořeny, hlízy a vůbec zabránit tomu, aby nežádoucí rostlinstvo začalo znovu růst... Pak to něčím urovnat (čím?), znovu osít... Su tak trochu antizahradník, takže mi možná unikají i základní skutečnosti jak něco takovýho s úspěchem provádět, tak prosím o shovívavost :). Jde mi o to co s tím provést a kdy - nějakej časovej harmonogram kdy je kterou práci vhodný provádět - kterej měsíc nebo jak dlouho po sobě...?
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    KAZMON: Díky moc. Očko už se mi podařilo zjistit :)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    hele opravdu všechny o třetinu... a očko je ten pupenec tak nad ním aby větev měla kam pokračovat

    trochu pozdě ale přece.)
    FALLENANGEL
    FALLENANGEL --- ---
    Ahoj zahradníci, začínám se zajímat o pěstování jabloní a jako naprostý laik trochu tápu v terminologii. V jednom článku jsem četl, že při výsadbě nového stromku je vhodné zkrátit všechny výhony na 1/3 jejich délky. Zkracují se opravdu všechny větve na stromku, nebo se například kosterní větve nechávají netknuté? Má vůbec sázený stromek již určené kosterní větve? Dále se v tom článku píše, že řez se provádí vždy na vnější očko. Co znamená vnější očko?

    Díky za jakékoliv přiblížení k porozumnění :)
    KAZMON
    KAZMON --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam