MAIKA: ok, posloužíme ve velmi obecné rovině, bude to ovšem dlouhé jak prase.
a) potřebuješ vědět, jestli to má vůbec smysl zkoušet: pokud jsi v momentální těžké psychické nepohodě (kojíš a vstáváš po nocích k miminu, máš těžké stresy v práci, máš nepravidelný režim s nočními směnami, máš depky z nějaké události, např. rozchodu), tak se na to prozatím vyser, dokud se nesrovnáš, v takových podmínkách prakticky nemáš šanci to dát a jenom si poškodíš metabolismus a vyhodíš se z rovnováhy ještě víc.
a) potřebuješ vědět, jestli máš opravdu nadváhu, a pokud jo, tak kolik. takže si zajdi nejdřív na bodystat. tam se dozvíš, kolik tvé váhy jsou svaly, kolik voda a kolik tuk, a kolik máš bazální metabolismus, abys odhadla, kolik tvoje tělo potřebuje jíst (a v jakém složení) a na jakou váhu je reálné zhubnout. připrav se na to, že pokud je tvoje postava hodně robustní, možná ani žádnou nadváhu nemáš a shazování ti jenom ublíží. pokud by to tak náhodou bylo, dá se tvar těla řešit vhodným sportem bez výrazného snižování energetické hodnoty (což ale bude potřeba řešit s nějakým příčetným trenérem). nenech se zblbnout pokřiveným obrazem ženské krásy v časácích a udělej, co je opravdu individuálně dobré pro tvoje konkrétní tělo - někdo má 70 kg a měl by 15 kg zhubnout, někdo má 90 a má přitom množství tuku naprosto v normě.
b) jestli opravdu máš nadváhu, tak potřebuješ především vědět, proč jsi přibrala a jak velkou roli v tom hrajou psychické faktory. jestli je to např. váha po dětech nebo tak něco, co naskočilo v poslední době z nějakých jasných důvodů (např. půlroční učení na státnice s čokoládou u ruky), nebo jestli je to naopak něco, co máš geneticky a pereš se s tím dlouhodobě. jestli je to dlouhodobé a zvlášť jestli jsou (nebo v minulosti byly) s tím spojené nějaké náročnější záležitosti, např. onemocnění štítné žlázy, nutkavé přejídání, zvracení, zneužívání diuretik nebo projímadel (včetně chilli papriček), historie experimentů s hladověním, deprese nebo úzkosti, další závislosti, dysfunkční rodinné prostředí, atd., tak vůbec nečti dál a řeš to s odborníkem.
c) jestli jsou to nějaká rychle/nedávno nabraná kila (těhotenství nebo tak něco), počkej si, než se situace ustálí a než se na to budeš cítit. pak si najdi sport, který tě baví, a dělej ho cca třikrát týdně hodinu. jsi-li hodně tlustá, stačí svižná chůze. jestli ses do téhle chvíle moc nehýbala, tak nemá smysl sportovat každý den - je to nejlepší způsob, jak si to rychle znechutit a nechat toho.
d) zajdi si na kaloricketabulky.cz a začni si vážit a počítat, co jíš, a trefovat se do toho, co ses dozvěděla na bodystatu. pozor, nehlídej si jenom celkovou energetickou hodnotu, záleží i na tom, abys měla vyvážený poměr živin - to se dá na té websajtě zjistit taky. největší chyba není "dietu" nedodržovat (sem tam se najíst víc, než je potřeba, fakt nevadí, vzdor všem fámám v časáku), průser je podjídat se, zvlášť když pravidelně sportuješ. tvoje tělo musí bezpodmínečně dostat všechno, co bazálně potřebuje k fungování, jinak tě čekají strašné únavy, otravné emoční výkyvy a nezvladatelné návaly chutě k jídlu, a i když to vydržíš, což prakticky nejde, stejně budeš hubnout mnohem pomaleji nebo vůbec a strašně si zrasíš metabolismus. vyhni se dlouhým hodinám bez jídla, měla bys jíst každé 3-4 hodiny. nezapomeň, že čím víc sportuješ, tím víc bys měla jíst.
e) poslouchej svoje tělo a radši vynech nebo radikálně omez všechny drogy (alkohol, kofein, tráva), protože zkreslují tvoje vnímání sebe sama. budeš pravděpodobně potřebovat víc odpočívat, tak si to dopřej. rozlišuj hlad a chuť - hlad bys mít prakticky neměla (třeba jen těsně před jídlem), ale drsné nezvladatelné chutě indikují, že něco děláš blbě. chuť na tučné (což je například i čokoláda!) indikuje, že jíš málo, chuť na sladké může značit jak únavu, tak nedostatek sacharidů (na to pomáhá dát si místo té sušenky ovoce).
f) nenech si nikým nakukat, že je to jednoduché, rychlé a pohodové - i ten jeden jediný případ opravdu úspěšného trvalého zhubnutí v mém okolí, což byla křehká dáma, celoživotně štíhlá, která nikdy dietu nedržela a potřebovala dát dolů patnáct kilo jednorázově nabraných po dítěti, trval dlouhých několik měsíců vytrvalosti. rychlé hubnutí znamená vesměs ztrátu vody a svalů, tuk se shazuje pomalu (max 4 kg měsíčně, nehlídá-li tě doktor). čím víc máš za sebou diet a čím jsi tlustší, tím bys měla cílit na pomalejší, dlouhodobě udržitelné tempo.