ELIZHANNAH: Tohle je příšerný.
Z mojí zkušenosti, většina hubnoucích projektů nekrachuje na nedostatku "silné vůle"(co si myslím o "musíš mít hlavně silnou vůli", jsem sem ostatně psala mockrát), ale na tom, že přijde průser. Nemoc, zranění. Nával práce v zaměstnání. Průšvih s dětmi, problémy ve vztazích, stěhování, jakékoli jiné jobovky. Hecovat se v ultrapozitivním modu, když je všechno super, je skvělá věc, dobře to motivuje, člověk je na vlně, veze se, připadá si jak pán světa. Co ale dělat, když se všechno sere, když se hubnutí z jakéhokoli důvodu zastaví a podmínky objektivně nejsou v tom pokračovat (jak úplně skvěle napsala Anika, člověk si najednou musí vybrat, jestli chce dál hubnout, anebo zůstat naživu). Když ultrapozitivní přístup nefunguje, protože člověk moc dobře ví, že si jím lže do kapsy: věci v danou chvíli nejsou super, naopak jsou krajně na pikaču, a nemá smysl se tvářit, že to není pravda.
Podle mě v tomhle mimo jiné tkví problém takového toho mainstreamového hubnutí. Že je navržené pro lidi, kteří v danou chvíli neřeší žádné vážné problémy, cítí se dobře a nic jim nebrání skandovat "hurá". Ale ono se to láme právě na tom momentě, kdy to "hurá" už skandovat nelze. "Když nemůžeš, tak přidej", je pro většinu vážných lidských situací rada úplně na pytel.
Myslím, že zvlášť ti s hodně velkou nadváhou, kteří ji musejí odstraňovat léta, naopak zásadně potřebujou prostor, kde můžou říct i to, co se podělalo a co nejde. Že se to třeba i úplně schrulo a zase přibrali. A kde pak nebudou osočeni, že se "jenom vymlouvají, protože když se chce, všechno jde", nebo smazáni, aby nerušili tupou "hip hip hurá" atmosféru. Podporu člověk přece člověk potřebuje právě v těch těžkých časech, ne?