• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    KUATO
    KUATO --- ---
    VSOUKOLOHLOR: mam vypozorovano, ze bez vcel je pruser minimalne u ovocnych stromu, pac ty kvetou od druhe poloviny dubna, kdy krom vcel skoro jeste nic nelita - cmelaci a vosy zimujou jen kralovny a tak brzo jeste nemaji zalozene hnizda, samotarky a pestrenky si vubec nepamatuju, ze bych tak brzo videl (a tak posledni dva roky tomu venuji nemalo pozornosti). ted uz jich je vidat hodne, ale v tom dubnu, poc. kvetna.. prakticky nic nebo jen velmi malo.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VODOMERKA: Z diskuse: "Dobrý den,
    nemohu nezareagovat. Závěry uvedených autorů jsou v zásadě očekavatelné a logické. Je potřeba si ale uvědomit, že jedna věc jsou zemědělské plodiny (a i ty s určitými výhradami) a druhá plané druhy.
    Pestřenky opylují hodně odlišným způsobem a zpravidla jsou méně efektivní. Věc, která nevadí u třešňového sadu, ale je problémem pro rostliny na louce, kde kvete 15-20 dalších druhů rostlin. Minimálně plané rostliny obecně spíše trpí nedostatkem opylovačů než, že by jim bylo úplně jedno, co na ně sedne.
    S tím souvisí i druhá zásadní úvaha, která brání paušálnímu tvrzení typu "je to v pohodě, pestřenky nahradí včely a jedeme dál", a sice - když máte louku a vedle ní řepkový lán, koncentrace a množství zdrojů na řepce vede vcelku nevyhnutelně k tomu, že se drtivá většina opylovačů přesune z louky tam. To, že je méně včel neznamená, že je více pestřenek a spol., spíše mají širší pole působnosti. Vyšší množství dostupného nektaru díky nedostatku včel není zdrojem, který by je limitoval. Není třeba zdůrazňovat, že takovýto přesun opylovačů je problémem pro luční rostliny, jestli pro lidi, to je otázka pro každého z nás.
    Ještě bych rád trochu varoval před paušálním počítáním druhů. Ano, samotářských včel i pestřenek je u nás hodně druhů, výrazně více než ve zdevastované "parkovité" ostrovní Anglii, ale v běžné krajině u nás mimo jaro moc samotářských včel všeho druhu neuvidíte. Z pestřenek se můžeme v daném období roku také bavit obvykle o do cca 20 druhů, které mohou být potenciálně významnými opylovači (tzn. jsou dostatečně hojné). V tomto ohledu je naše situace stejná jako v Anglii.
    Závěrem mi prosím odpusťte trochu přihřání si vlastní i cizí polívčičky. Ano, pestřenkami se mnoha lidí u nás nezabývalo, stejně jako desítkami dalších čeledí hmyzu, ale "nikdo" opravdu není pravda, např. u nás působí jeden z předních taxonomů dr. Láska, dříve se také pestřenkami zabývali lidé z katedry zoologie na olomoucké universitě jako dr. Mazánek či prof. Bičík. A konečně se pestřenkami a jejich rolí v opylování již tři roky zabývá naše výzkumná quasi-skupina složená ze studentů botaniky a zoologie na přírodovědeckých fakultách UK a JČU, dokonce máme i webové stránky (http://botany.natur.cuni.cz/opylovaci/ , byť momentálně rudimentární), kde plánujeme postupně zveřjňovat i více informací o biologii pestřenek a ekologii opylování v loukách (okolo poloviny července plánujeme spustit nové obsáhlejší stránky, které se připravují).
    Zdraví

    Zdeněk Janovský
    katedra botaniky PřF UK"
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    DVD | med.jirizavrel.eu
    http://med.jirizavrel.eu/dvd/
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    chtěl jsem se zeptat (než začnu brousit po včelařských webech), jestli nevíte o možnosti koupě oddělků zhruba v dosahu Olomouckého kraje? (případně i dál, kdyby nic jiného nezbylo). Dík
    KUATO
    KUATO --- ---
    MRTS: jo, s tim prevodem do pomala je to dobry postreh. a treba tchan cely zivot (30+ let) pastuje rucne, a to miva rocne pres tunu medu, tak ono se to da. akorat tohle neni pouzitelne pro to efektivnejsi plneni, pac ten med netece.
    MRTS
    MRTS --- ---
    KUATO: To zní dobře... Děkuji.

    Jinak pozor na vrtačku - dost jsem si naběhl. Už při prvním míchání jsem tu naší málem upekl, až se z ní čadilo. (Slabá, asi 630W, a bez převodů do pomala.) Takže celé pastování pěkně ručně.;)
    KUATO
    KUATO --- ---
    MRTS: ted jsem byl u znameho (vysomrovat matku) a ten ma grandiozni reseni tohoto problemu - med pastuje pod stojanovou vrtackou (takze u toho nemusi stat). rekneme treti ctvrty den, kdyz uz to zacina byt tuzsi, tak to rozmichava delsi dobu - treba hodinu, med se tim i trochu zahreje a rozhodne je tekuty. pak na konev pridela takovou trojnozku s ventilem, otoci ji vzhuru nohama a pres ten ventil krasne natoci med do sklinek. ja jsem z toho pochopil, ze med se nemusi pastovad dokud neni uplne tuhy, ale staci, aby byl takovy uz kremovy, polotuhy, i kdyz uz pak pastovat prestanes, staci to. tohle si rozhodne zavedu.
    SHONA
    SHONA --- ---
    Nešlo by dát na nástěnku nebo do záhlaví nabídku vás šikovných včelařů, kteří prodáváte med?I s místem možného odběru? možná by to ocenili i jiní návštěvníci této diskuze, nejen včelaři (třeba já :))
    MRTS
    MRTS --- ---
    KUATO: Díky. Ani po lepším prohřátí se mu moc téct nechtělo. Takže nakonec přišla na řadu naběračka...
    Ventil by byl lepší, ale šlo to...
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    RESOLUT: no my mame ke dnesku cca 33. Hodne rozsirujem a je tady strasny sucho, ani dneska nezaprselo, tak to s tim jetelem moc nevyslo.
    RESOLUT
    RESOLUT --- ---
    Tak jak vytáčíte? Já se na první točení dostal až dneska a je to tak cca 38 kg na včelstvo..
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    MRTS: co jsme hledali ted na netu odpovedi, tak se muze trochu rozehrat, my plnime rovnou

    Jinak jsme byli dneska na exkuzi za panem Janem Sedláčkem v Přichovicích, bylo to velice zajímavé, má 350 včelstev a šlechtí matky, tak jsme si dvě objednali :-) http://www.vcelarstvisedlacek.eu/
    KUATO
    KUATO --- ---
    Mrts: lzici. Neni to nijak efektivni, co se rychlosti tyce, ale jde to. Kdyz dam konev se spastovanym medem na par hodin na slunce, tak trochu /malinko/ zacne tect a jde to lip. Chce to trochu cviku.
    MRTS
    MRTS --- ---
    Jak plníte pastovaný (řepkový) med do sklenic? V čeřících nádobách se nám ho povedlo pěkně napastovat, ale i po ohřátí ve skleníku (jednodenním) se mu nechce vypouštěcím ventilem vůbec odtékat.:(
    Nějak jsem totiž nestihl včas objednat sklenice, takže med "došel" v nádobách.
    Zkoušeli jsem naplnit asi dvě sklenice lžící vrchem, ale to také moc nešlo..:(
    Mám ho nechat ještě lépe prohřát? Nebo úplně jinak?
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    DANUNA: no hned jak mne pichla, strcila tak jsem to chladila medem, ale nejhorsi to bylo asi druhy den, ruka byla hodne natekla a svedila, chladila jsem fenistilem a kdyz svedila nejvic, tak jsem dala zyrtec

    my ted pastujem ten repkovej med a kvuli tem nasem zmrzlejm akatum jsme museli dat ctyri uly kocovat k jeteli inkarnatu a jinym akatum
    KUATO
    KUATO --- ---
    BIDAK: no jo, malinko prehanim :o).. proste almarky, budecaky, univerzaly..
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    BIDAK: já taky ještě nevčelařím, ale jako někdo, kdo se přiženil do včelařské rodiny, vidím tu averzi mladých ke starýmu hardwaru naživo, a i na sobě :) k tomu věku - moderní nástavkový úly se začaly vyvíjet už koncem 19. století, takže cokoliv "tradičního" může být prvorepublikový (designem, ne datem výroby) i doopravdy
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    THERIDANE: No tak já nevím, já sám ještě nevčelařím, rozumíš. Zatím mě utáhnete na vařenou nudli, ale používanej třeba sto let starej úl bych rád aspoň viděl.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam