• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    Máte někdo prosím varroa dno s kovovou mřížkou cca 3-3.5mm? Máte přes ni ještě něco (na fotkách jsem viděla laťky), nebo včely běhají přímo po ní? Nemají s tím problém? Dala jsem do podmetu stejnou mřížku, koupenou ve včelařských potřebách, aby včely neběhaly u kleštíků spadlých po cukrování, a od té doby je neustále venku vyvěšená hromada včel, jako by nemohly dovnitř. Dnes bylo ošklivo a stejně tam visely. Říkám si, že se jim po tom třeba špatně chodí... Ale zas to varroa dno ve včelařských potřebách má tu samou mřížku...
    MRTS
    MRTS --- ---
    NABUKHADNEZAR: Nemusí, může...
    Pokud budou při kontrole včely vzteklé, dost možná byly vyloupeny ;)
    Většinou se to pozná při pohledu na česnu - při loupeži je tam většinou pár zoufalých bránících včel, pod česny klubka bojujících...
    A pokud už loupež proběhla, stačí "potěžkat" nástavky - budou lehké.

    Nebo prostě jedno včelstvo narazilo někde na snůšku, nebo mají větší chuť do práce.
    Měl jsem dvě skupiny včelstev - jedny oddělky z Budějc, druhé dovezené z podhůří. Rozdíl tam byl výrazný - horské dřeli od časného ráno, Budějcké se flákali.;) Po pár měsících se to srovnalo.
    KUATO
    KUATO --- ---
    NABUKHADNEZAR: to urcite mohla. jake mate dna? pokud vysoke, tak i pri zuzenem cesnu se casto stava, ze oddelek (kde je relativne malo vcel) to nehlida vubec nebo jen malo.. mi takhle jeden rok padla vetsina oddelku, takze jsem si nechal udelat dvoucentimentrove nizoucke dna analogicke budecakovym a od te doby nemam problemy. mrknete do nej a proverte stav zasob. pokud uz tam jsou loupezive vcely zaletane, tak imho nejlepsi zpusob jak oddelek zachranit je odvezt ho na cas na jine stanoviste a kazdopadne dat nizke dno.
    NABUKHADNEZAR
    NABUKHADNEZAR --- ---
    Přátelé, situace: máme s kamarádem po úlu pár metrů od sebe. V trochu jiném úhlu, trochu jiná slunečnost. Včera u jednoho česna bylo velice plno, zatímco do druhého vlétaly včely velice sporadicky. Jedná se o vykrádačku?

    Edit: obé jsou letošní oddělky.
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Tak kolik jste letos vycentrifugovali na včelstvo?
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Musíš počítat s tím, že kleštík tam je a bude pořád, jen se budeš snažit ho tlumit. Nikdy ho nevyhubíš úplně...
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZOIDBERG: Jsme v tomto úplně nezkušení. Doteď se nám kleštík absolutně vyhýbal, úplně prvního brouka vůbec jsem viděla loni - jednoho. Nikdy jsme tudíž nemuseli používat žádné přípravky, nic na jaře objednávat, dělat si plány, jediná chemie byla ta povinná podzimní, tu u nás provádí všem přímo ZO... Kontrola zimní měli byla taky v pořádku, ale v ZO se situace zvrhla, zimní kontrola dopadla u ostatních špatně a bylo nařízena plošná povinná jarní aplikace gabonových pásků, což jsme udělali. V květnu/červnu se u nás ty mrchy poprvé objevily, tak jsme podle doporučení ústavu v Dole použili dvakrát kys. mravenčí a měla jsem za to, že tím je celá věc vyřízená. Očividně není a odteď budeme opravdu muset dělat plány, jak píšeš...
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Ale hlavně, co jsem chtěl vlastně říci, je to, že je třeba mít plán k boji s varroázou už nalajnovaný od začátku sezóny (a maximálně se přizpůsobovat okolnostem), ne tři dny před tím, než začne nejdůležitější léčení v podletí, uvažovat, jak na to. Na jaře jste léčili kyselinou mravenčí, dost možná zbytečně, ale jelikož nemáte záložní metodu, tak bych doporučil prostě aplikovat znovu tu kyselinu. Není to ideální, ale to není při boji s varroázou vůbec nic. Já používám v podletí kyselinu mravenčí, pak na podzim Varidol, fumigace není třeba, a jako záložní možnost máme na prosinec s kamarádem vyvíječ na odpařování kyseliny šťavelové - ale je to hrozně agresivní svinstvo, bez respirátoru a raději masky ani ránu. Jenže záleží stanoviště od stanoviště, někde je tlak roztočů větší, my jsme velice příhodně mimo obec. Tam, kde je vedle sebe více včelstev, je třeba se připravit na možnou katastrofu.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ZOIDBERG: Je. Ono je toho na něm divnýho více. ;)
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WANTON: To je divné. Ale co já vím, jak to u vás chodí... U nás po domluvě zajišťujeme léčiva i pro neorganizované, dostávají to co členové, a stejně i zaplatí. Nicméně asi budeme brzy chtít po neorganizovaných včelařích za poskytované služby nějaký obolus... není důvod, proč by měli mít něco zadarmo,když zde jsou reálné náklady a práce navíc.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ZOIDBERG: On to má údajně od veterináře.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WANTON: To asi spíše ne, na úrovni organizací to přes místního veterináře nejde. Divil bych se kdyby měl vůbec nějaké Varidoly skladem. Pokud si vzpomínám, léčiva se objednávají hromadně na úrovni okresní organizace.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ZOIDBERG: Já toho "nákazovýho referenta" podezírám, že to dostal za pár korun od veterináře a nám to prodává "za plnou cenu s dotační slevou".
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WANTON: VÚ Dol občas dodává mírně expirované Varidoly rovnou organizacím. Nám se to stalo minulý rok, nadměrné padání včelstev se ale nekonalo. Ovšem náš názor na pofiderní včelařský "výzkumák " je jasný. Je to pakáž....
    WANTON
    WANTON --- ---
    Já se zkušenostmi s naším "nákazovým referentem" ze svazu upozorním, že se dle příbalového letáku Varidol nesmí užívat po době použitelnosti, výslovně to tam píšou. Ten "nákazový referent" se mi snažil prodat Varidol s dobou použitelnosti 5/2016 s tím, že pár měsíců po datu použitelnosti nevadí.

    Kamarád z vedlejšího kraje mi navíc před třemi lety řekl, že u nich se to stalo omylem a měli následující rok vyšší než průměrnou úmrtnost včelstev. On byl výjimka, bo si Varidol kupuje sám.

    Teď z hlavy nevím, jestli to výše uvedené platí i u Gabonu, ale nedivil bych se, kdyby ano.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Podle mě to nemá cenu aplikovat preventivně na jaře, Když není spad a nehrozí katastrofa. Naopak přeléčení v podletí nutné je. Jsem zvědavý jak se osvědčí ty odpařovače s Thymolem. Ovšem řeknu ti to asi tak: organizace včelařů sice většinou po domluvě objednávají léčiva i neorganizovaným, ale toto se dělá už na jaře, ne teď. Takže pokud zajdeš do místní ZO, asi ti nic nedají,ledaže by měly těch Gabonů velkou rezervu.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZOIDBERG: Aha, beedol.cz píše duben-červenec a jen 1-2x za rok. To už muž aplikoval...
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Kdepak, dává se až po vytáčení medu, nebo mezi vytácenim, ale to už musí být stav nouze. Já teď v sobotu vezmu medovicový med, zakrmím a hned tam vrázím i odpařovače.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZOIDBERG: Nemá být kyselina mravenční použitá spíš jen do července?
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Šťavelka se teprve rozšiřuje, spíše jede většina lidí, kteří nechtějí Gabony, na kyselině mravenčí a různých odpařovačích. Není to žádná věda.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam