• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    Z4IKVČELAŘSTVÍ
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WANTON: To je divné. Ale co já vím, jak to u vás chodí... U nás po domluvě zajišťujeme léčiva i pro neorganizované, dostávají to co členové, a stejně i zaplatí. Nicméně asi budeme brzy chtít po neorganizovaných včelařích za poskytované služby nějaký obolus... není důvod, proč by měli mít něco zadarmo,když zde jsou reálné náklady a práce navíc.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ZOIDBERG: On to má údajně od veterináře.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WANTON: To asi spíše ne, na úrovni organizací to přes místního veterináře nejde. Divil bych se kdyby měl vůbec nějaké Varidoly skladem. Pokud si vzpomínám, léčiva se objednávají hromadně na úrovni okresní organizace.
    WANTON
    WANTON --- ---
    ZOIDBERG: Já toho "nákazovýho referenta" podezírám, že to dostal za pár korun od veterináře a nám to prodává "za plnou cenu s dotační slevou".
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    WANTON: VÚ Dol občas dodává mírně expirované Varidoly rovnou organizacím. Nám se to stalo minulý rok, nadměrné padání včelstev se ale nekonalo. Ovšem náš názor na pofiderní včelařský "výzkumák " je jasný. Je to pakáž....
    WANTON
    WANTON --- ---
    Já se zkušenostmi s naším "nákazovým referentem" ze svazu upozorním, že se dle příbalového letáku Varidol nesmí užívat po době použitelnosti, výslovně to tam píšou. Ten "nákazový referent" se mi snažil prodat Varidol s dobou použitelnosti 5/2016 s tím, že pár měsíců po datu použitelnosti nevadí.

    Kamarád z vedlejšího kraje mi navíc před třemi lety řekl, že u nich se to stalo omylem a měli následující rok vyšší než průměrnou úmrtnost včelstev. On byl výjimka, bo si Varidol kupuje sám.

    Teď z hlavy nevím, jestli to výše uvedené platí i u Gabonu, ale nedivil bych se, kdyby ano.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Podle mě to nemá cenu aplikovat preventivně na jaře, Když není spad a nehrozí katastrofa. Naopak přeléčení v podletí nutné je. Jsem zvědavý jak se osvědčí ty odpařovače s Thymolem. Ovšem řeknu ti to asi tak: organizace včelařů sice většinou po domluvě objednávají léčiva i neorganizovaným, ale toto se dělá už na jaře, ne teď. Takže pokud zajdeš do místní ZO, asi ti nic nedají,ledaže by měly těch Gabonů velkou rezervu.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZOIDBERG: Aha, beedol.cz píše duben-červenec a jen 1-2x za rok. To už muž aplikoval...
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Kdepak, dává se až po vytáčení medu, nebo mezi vytácenim, ale to už musí být stav nouze. Já teď v sobotu vezmu medovicový med, zakrmím a hned tam vrázím i odpařovače.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    ZOIDBERG: Nemá být kyselina mravenční použitá spíš jen do července?
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    BEBERA: Šťavelka se teprve rozšiřuje, spíše jede většina lidí, kteří nechtějí Gabony, na kyselině mravenčí a různých odpařovačích. Není to žádná věda.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    KUATO: Díky, na kyselinu šťavelovou jsem nenarazila, prozkoumám taky...
    KUATO
    KUATO --- ---
    BEBERA: slozite tema, ktere nema jednoduchy zaver. prakticky zadne ze znamych "leciv" neni dokonale. ke vsem je mozno mit relativne "spravne" vyhrady, takze vlastne zalezi na kazdem soudruhovi, jak si to vyhodnoti a u sebe "ospravedlni".

    k tomu na co ses ptala:
    - thymol - nemala nevyhoda, ze je pachove vyrazny a zda se z toho duvodu, ze zasadnim zpusobem zvysuje slidivost a podrazdenost vcel v podleti (kdy by jinak melo smysl ho aplikovat)
    - kys. mravenci - z pohledu vcelare skoro dokonaly lek - prirodni, nenechava rezidua. z pohledu vcel uz to nejspis tak idealni neni, protoze furt se jedna o sakra koncentrovanou kyselinu, kterou jim vrazis do nejcitlivejsiho mista v ule - plodiste. imho analogie poradneho kopance do kouli. bohuzel nejucinnejsi na hranici poskozeni vcelstva. vcely obcas cvaknou matku.
    - gabon - nechava rezidua ve vosku, propolisu
    - varidol - obsahuje jako ucinnou latku amitraz, u ktere je podezreni, ze castecne po rozkladu tez zanechava rezidua, plus podezreni z karcinogenity. a samozrejme - primarni vyrobce u nas je Dol a ten nemalo lobuje ve prospech uzivani sveho vyrobku.
    - kys. stavelova - ucinna, ale ne stoprocentne. krom toho, ze u cloveka pry rozklada cervene krvinky (cemuz se da ale snadno predejit uzivanim zakladnich ochrannych pomucek) se o nicem pochybnym nevi. aspon pokud je mi znamo. ale treba mi mezitim neco uniklo. jinak tahle latka se zda vhodna pro vcely (prirodni, pouziva se v 3 proc. koncentraci, takze jako slaby ocet, tedy nedrazdi vcely) i pro vcelare (vyznamne levnejsi nez kys. stavelova, velmi jednoducha aplikace v roztoku, malo tekava, takze pusobi v ule delsi dobu, volne prodejna, nezavislost na jednom vyrobci).

    osobne pouzivam prave stavelku (na jare a v podleti) v kombinaci s fumigaci varidolem podle predepsanych predpisu.
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    A je to tu, poprvé máme v úlech kleštíka. Studuju teď metody "léčení" (proč se vlastně používá slovo léčení, když nejde o nemoc?) a vychází mi to na pásky s Gabonem (vzniká prý rezistence) nebo Thymovar/Apiguard. Gabon předepisuje veterinář, musím nějakého kontaktovat, nebo to má podchycené svaz? A máte prosím zkušenosti s tím thymolem? Nahradí Gabon?

    Zaujalo mě i cukrování. Zkoušel jste to někdo? Jestli ano, máte prosím tip, jaký cukr (nejjemnější ideálně bez škrobu) koupit? Funguje vám to?

    V červnu zkoušel muž kyselinu mravenčí, ale tvrdí, že včely cíleně ucpávají ty odparné otvory, jak to prosím řešíte? Dík
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    ZOIDBERG: Musím upřesnit, že jsem z Frýdecka.
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    KUATO: Teď jsem vytočil po cca deseti kilech lípy ze včelstva a pořád ještě doufám, že bude medovice, je horko a vlhko.
    KUATO
    KUATO --- ---
    opavsko: co jsem slysel, tak vetsinove sucho, zakrmuje se. proste jak vypadal zacatek sezony velmi slibne, tak ten konec se nepoved.
    FARIN
    FARIN --- ---
    ok dik
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    FARIN: dno taky uzavřít podložkou. ať ten čoud nevyvětraj moc rychle. a pak stejně potřebujete zjistit spad ;)
    FARIN
    FARIN --- ---
    MRTS: To že jsou těžší jsem se dočetl, ale právě netuším jestli stačí to že pres ten plod klesají dolu nebo se musí nahromadit a odcházet česnem "pomalu" (navic nejsem schopný posoudit jestli i tím česnem nakonec neodcházejí stejně rychle jako přes zasíťované dno)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam