• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    Vzhledem k tomu, že fenomén školného na vysokých školách na naši společnost udeřil zcela naplno, rozbíhá se debata na toto téma napříč mnoha kluby i na nyxu. Považuji za dobrý nápad tomuto dát své místo pro centralizaci zdrojů, odkazů a debat. Jak nad aktuálním návrhem tak nad systémy v okolních státech.



    Pokud máte již hotový názor: "školné na vysokých školách je dobro/zlo/kretenismus/božské/zásadní/nezajímavé" - pak je to pro vás asi dobře, ale z hlediska diskuze nezajímavé. Vystříhejte se tedy prosím prostého shromažďování argumentů na podporu již předem připraveného názoru, to opravdu není cílem, protože negativních i pozitivních věcí se dá, s trochou snahy, nalézt mnoho.

    Stejně tak, je kontraproduktivní argumentovat "já zažil to a to a proto to vnímám negativně" - tomu se asi nelze moc vyhnout, ale uvědomte si prosím, že školné je něco, co se dotkne obrovského množství lidí ve velmi různých životních situacích a vaše zkušenost patrně vůbec není obecně aplikovatelná.

    Prosím všechny diskutující, aby si přečetli obsah tohoto odkazu, včetně pdf souborů na konci stránky: http://www.msmt.cz/pro-novinare/financni-pomoc-studentum-navrhy-jsou-na-stole

    Německá wiki o školném s krátkým popiskem pro mnoho států a v celku užitečnými odkazy
    http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengeb%C3%BChr

    Dále jsou vítány studie z jiných států, kde již školné na vysokých školách zavedli, školné dlouho mají či jej zvažovali.
    Zde je souhrn z roku 2007 o školném v některých evropských státech. Pokud seženete novější, sem s tím prosím.
    http://www.euroskop.cz/607/sekce/skolne-v-eu/

    Listina základních práv a svobod (Článek 33, bod 2):
    Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

    [SERVER ERROR]
    rozbalit záhlaví
    MEFISTOFELES
    MEFISTOFELES --- ---
    BINARY_PARANOIC: Daň za vzduch je nesmysl.To není do absurdna dohnaná logika, ale nesmysl.Nemůžeš srovnávat věc co k životu potřebujeme a volitelnou možnost vzdělávání.Neříkej mi, že se bez vzduchu obejdeš....
    Dle mého soudu je 500 kč měsíčně za dítě adekvátní částka.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    FIONOR: a co kdybychom zavedli prostě nějakou další daň? Třeba za vzduch? Neříkej, že bys nebyl schopen těch 500 Kč měsíčně uspořit.

    Nesmysl? Jistěže. Ale je to jen do absurdna dohnaná logika, že schopnost platit (a to ještě jen předpokládaná schopnost) nějaký poplatek je sama o sobě důvodem pro tento poplatek.

    A mimochodem – když se občas zajedu podívat „domů“ za matkou a otevřu lednici, půlka z toho jsou prošlé věci „ve slevě“. Ono těch peněz prostě není nazbyt a mohu tě ubezpečit, že 500 Kč měsíčně (spíše ale 1000, pokud jsou dvě děti) je v rodinném rozpočtu hodně znát... Esli ne ve vašem, můžeš být rád.
    FIONOR
    FIONOR --- ---
    BINARY_PARANOIC: Při 10k za semestr a spoření po dobu 10 let (třeba od nástupu dítěte na ZŠ) je to 500 měsíčně pro bakalářské studium... IMHO to je částka, kterou rodiče pro svoje děti můžou obětovat bez ohledu na penzijní připojištění
    Navíc teoreticky rodiče nemusí naspořit ani celou částku - prostě vytvoří rezervu ke které už si potom student půjčí poměrně menší obnos...
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    JELENA: já také ne. Tak doufám, že se někdo najde a tuhle studii vytáhne. Docela by mě zajímala.
    JELENA
    JELENA --- ---
    BINARY_PARANOIC: předpokládám, a předpokládám, že vyšla tak, aby ho i nadále chtěl zavádět (když ho i nadále chce zavádět). Sorry, já teď vážně nemám čas to zjišťovat...
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    Resp. tak nějak předpokládám, že když už ho někdo zavádět chce, tuhle studii si udělal. Nebo se mýlím?
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    JELENA: máš volné pole působnosti ;) Hurá to takového srovnávání.
    JELENA
    JELENA --- ---
    Mě by docela zajímalo srovnání, kolik procent lidí studuje vysokou školu (tedy kolik lidí to utáhne, může si to dovolit) v zemích, kde se školné platí - vs. u nás. Protože pokud to v těch zemích jde a ti lidé to utáhnou (a to školné tam bývá násobně větší než je navrhováno u nás, pročež vyšší platy bych neuvažovala) - mělo by to jít i tady.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    FIONOR: otázkou je, z čeho by jim měli spořit, když samotným rodičům přibudou výdaje např. na důchodové připojištění apod. Přičemž si troufám tvrdit, že většina rodičů má už teď dost co dělat, aby rodinu nějak utáhla...

    Vezmu-li si příklad naší rodiny – matka samoživitelka, dvě děti na VŠ (každému nám posílá 4000 měsíčně, tedy samozřejmě si musíme ještě nějak přivydělávat, abychom to zvládli), starat se o byt, starat se o prarodiče. Ačkoliv už teď má dvě zaměstnání (architektka + přivýdělek přednášením na VŠ), zvládá to tak tak. O zdravotních (především psychických) dopadech takovéhoto žití „nadoraz” ani nemluvě. A to, mohu-li porovnat, jsme po finanční stránce celkem standardní rodina. Tak ti nevím, z čeho by na mě ještě měla spořit...
    FIONOR
    FIONOR --- ---
    O možnostech dovolit si studium se dnes bavíme jen v krátkodobém horizontu - řádově výhledově 5 maximálně 10 let. V tomto rozhledu je evidentní, že pro mnoho studentů bude vážnou otázkou, zda se zadlužit (byť odloženě) nebo jít po SŠ pracovat.
    Nicméně se dá předvídat trend, kdy rodiče budou svým dětem spořit na studia (jak je poměrně obvyklé v zemích, kde je školné zpoplatněné delší dobu) a s tím, že mladý člověk bude mít po SŠ peníze pro další studium nebo pro start do života s jistým finančním zajištěním.
    Právě tenhle jev, který je jen velmi málo zmiňován, mi příjde výhledově velmi dobrý a žádoucí.
    JELENA
    JELENA --- ---
    ANGELO: "v současné době si ho nebudu moci dovolit" není argument proti školnému v podobě, v jaké se navrhuje: nemá se platit teď, ale až po skončení VŠ.
    ANGELO
    ANGELO --- ---
    Jsem zasadne proti skolnemu. Prihlasil jsem se na navazujici vysokoskolske studium. V pripade, ze bych mel platit skolne si ho ale nebudu ve sve soucasne situaci moci dovolit. V podobne situaci je cela rada mych byvalych spoluzaku a lidi z meho okoli.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RUDOLF: díky
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    //filmový věda, nová media, inf.věda/inf.management a knihovnictví
    1. UFV.FF.MUNI.CZ ne / 2- / 1* / 2
    2. SNM.FF.CUNI.CZ ne / 2- / 1 / 2
    3. BBY.Hacettepe.tr - ankara - ano / 3 / 1 / 2
    4. UISK.FF.CUNI.CZ ne / 2- / 4 / 3
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    ILLUZE: mluvil jsem pokud hodláš prezenčně studovat vš a živit rodinu, navíc pocházíš z chudých poměrů a dá se očekávat že díky tvému nevzdělání nebudeš mít tak dobře placenou práci.. je jasný že dálkově to zvládneš.. a výhody které jsme měl na mysli byli např. lepší pracovní pozice. pro dalších 15 let.
    BIGES
    BIGES --- ---
    GREATDRAKE: Dík za vložení hlasování, koukám, že je to hodně komplexní, takže abych se nad tím zamyslel :)
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    UNDERDOOR: koukam ze jsi to moc (vubec) nepochopil, ale zrovna od tebe jsem asi nemohl nic moc jineho cekat. :)

    Ano - libi se mi myslenka, ze pokud clovek na nejakou fakultu hodne chce a soucasne propadne u prijimacich zkousek, mel by sanci na ni nastoupit i tak - ovsem s tim, ze bude platit skolne. Coz vubec nesouvisi s tim jak je/neni bohaty (jak bohati/chudi jsou jeho rodice). Jednim z hlavnich duvodu je fakt, ze namatkou na tzv. testy studijnich predpokladu mam pomerne negativni nazor a zde se ostatne tusim ani moc nelisime (minimalne pokud jde o jistou nejmenovanou spolecnost a jeji praktiky). Soucasne ale nepopiram moznost, ze v nekterych konkretnich pripadech bude vysledek onoho testu vazne odpovidat skutecnemu stavu (byt znam vic pripadu kdy neodpovidal), tudiz - at si to klidne zkusi a zjisti/uvidi sam jak na tom vlastne je. V takovem pripade by ovsem skolne dle me uz nepochybne bylo na miste.

    Ty sis to cele ovsem prevratil naprosto nespravnym zpusobem.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    UNDERDOOR: Prosím uber na konfrontačním tónu. To, že někdo tvrdí něco, s čím vůbec nesouhlasíš, neznamená, že na to nemá ze své pozice, vzdělání a osobních zkušeností plný nárok.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Chtěl jsem sem dát odkazy na progamová prohlášení současných parlamentních stran ohledně školství, ale s hanbou přiznávám, že to považuji za tak nečitelné a plytké, že jsem to v průběhu čtení vzdal.

    Nicméně jednu věc jsem nalezl v hezkém kontrastu.
    U čssd se v oranžové knize
    píše "Pozornost výchovné úloze školy, stejně jako vzdělávací" a o "Jednotě profesní a kulturní složky vzdělání".

    V (imho mnohem čitelnějším programu Top09) jsem naopak narazil na
    "Cílem vlády je školství otevřené praxi a mezinárodním zkušenostem, které bude na všech stupních a ve všech svých formách podporovat přirozenou lidskou zvídavost a touhu po dalším vzdělávání. Vláda se odmítá spokojit se současným stavem, který směřuje k plošnému zajištění průměrného vzdělávání našich dětí."
    a
    "Vláda bude prosazovat systém, který povede k co nejodpovědnějšímu hospodaření a podpoře excelence." (zde zůstávám stát trochu s otazníkem nad užitím slova excelence, ale myslím, že vím, co tím chtěli říci)

    Odrazy obou názorových směrů dle mého soudu zazněly i zde. A po přečtení i zbytku musím uznat, že v obou případech má ono školné ne (u čssd) a školné ano (u top09) poměrně dobré opodstatnění které je konzistentní s prosazovaným ideologickým vzdělávacím úmyslem. A naopak představa jednoty kulturní a profesní složky vzdělání působí prismatem konzervativní pravice jako jako hezké, leč blábolivá chiméra a elitářský přístup se snahou o (nutně) úzkoprofilovou špičkovost je z liberálně-sociálního pohledu také absurdní.

    V obou případech vztah ke školnému ale není dán nějakou přesnou vizí negativních či pozitivních důsledků, nýbrž v zásade ideologickým zaměřením a rozdílnou představou o tom, co je v životě a v chodu společnosti správné a záhodné. Tedy v zásadě strukturálně podobný postup jaký zde psal CYBER_GEORGE: - nehledají se negativa nevidí se pozitiva (z obou směrů). Hledá se zasazení společenských jevů do správných proporcí.
    UNDERDOOR
    UNDERDOOR --- ---
    CYBER_GEORGE: Tohle me dojima. Tolik socialniho citeni, solidarity a basneni o idealech umel naposledy vyjadrit snad jen Komensky, jehoz doba, skromne podotknuto, je uz davno pryc. Zejmena 4. odstavec zacinajici "Desi me..." stoji mimo realitu.

    Z nekterych radku jakoby cisela nenavist k lidem, kteri penize vydelavaji a vydelavaji jich vice nez je treba prumer (viz nazor ze by skolne meli platit ti, kteri se na skolu nedostali a sat z tech hajzlu bohatejch jak jen to nejvic jde). Bohati jsou proste spatni a chudi, tedy ti obycejni lide, si zasluhuji socialni peci statu.

    Zvraceny a ztratovy.


    CYBER_GEORGE: opet ta stejna basnicka.
    Rodice, kteri si poridili deti a financuji je, zadny vlastni prijem nemaji?
    Zakladnich principu ceho?
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    Jinak jeste jedna vec, tentokrat spis z pohledu podnikatele.

    Kdyz v tomhle state zacnete podnikat, tak jednou z prvnich veci je to, ze musite zacit take platit zalohy na socialni a zdravotni pojisteni. Musite platit dane. Atd. Pokud mate vlastni zamestnance tak je to cele jeste veselejsi. Chce se toho proste od vas najednou hodne, coz mi vsak pripada vice ci mene v poradku - protoze mate VLASTNI PRIJEM.

    Stejne tak kdyz nekam nastoupite jako zamestnanci - take neco musite statu platit, ale zase mate VLASTNI PRIJEM (a "dotace" muzete nakonec podle zamestnavatele dostavat stejne tak, jako je dostavaji studenti na VS, nekdy jeste vyssi... proste ty jiz zminovane stravenky a jine zamestnanecke vyhody ve sve podstate myslim nic jineho nejsou, napr. muj tchan dojizdi do prace nemalo kilometru a tak ma firemni auto.. sice sledovane pres GPS, ale to uz se dostavame nekam jinam).

    Nicmene jsem ostre proti zavadani odvodu/poplatku/specialni dane (rikejte si tomu nakonec jak sami chcete) lidem BEZ VLASTNIHO PRIJMU.

    Proc za sebe studenti nemuseji platit socialni a zdravotni pojisteni? Proc maji studenti vyhody co se tyce dane z prijmu? Neni to prave presne z toho duvodu, ze studuji a nepodnikaji/nepracuji? Tedy myslenka skolneho chce prave toto zmenit, eventualne mileho studenta zadluzit uz v dobe, kdy jeste ani nezacal cokoliv vydelavat (pricemz zrovna dnes maji z pujcek obavu lide dlouhodobe zamestnani i mnozi podnikatele a kazdy 10. clovek pry nema na splaceni). S cimz se ja proste neztotoznuji a pripada mi to jako naruseni zakladnich principu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam