• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ranni vytlem:
    Rusko hlasi ztratu kosmicke lode, nastesti se zachranil lodni tesar a lodni nastenkar.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Moje ikona... oficialne se ta fotka jmenuje “last jude of ukraine”



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Vytrzene z delsi konverzace:

    Mmchodem a posledni k tematu: mel jsem obdobi, kdy jsem nosil kipu, goim tomu rikaji jarmulka, vicemene porad. Jednou jsem tak byl kupovat heroin, abych byl ve vlastni hlave se svetem smireny, a nemel jsem zdroj... sel jsem v Praze na hlavak a hledal lidi, co mi muzou pomoct, s kapuci na hlave. Nasel jsem mladeho cikana s kterym jsem prosel velky kus stare Prahy, a nakonec nasel, co bych chtel, mezi cikany, devkami a povlem, z pohledu majority. V jeden moment mi vitr vzal z hlavy kapuci a kipa byla videt. Mlady cikan, me bylo 33 a jenu tak 16 se najednou otrasl, pozval me na pivo, chtel si povidat. Vypadlo z nej, ze chape, ze jsem jude a ze ma hrozivy pribeh sveho klanu. Bylo to vicemene klasicke vypraveni o transportnich vlacich, o tom, kdo kde nemel co jist a byla mu zima. Par se jich vratilo, par jo. A mluvi. V generaci 16ti letehokluka, ktery na Prazskem hlavaku hleda, kde by co urval. Nebrecim casto, pred nim bych to ani nedovolil, ale kdyz jsem prisel domu, pochopil jsem, proc Sidon, v te dobe jeste zemsky rabi, pise pod pseudonimem Chaim (zivot) Cigan... to je jen na okraj, proc ptace nezasahuje uz nic moc tam nahore. Tam nahore je jen Buh, a to kdo vi jestli...
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    hm...kdyz tak koukam na tve dalsi posty, nejak pres miliardu a jednu odbocku jsem se ve sve "intelektualni" draze dostal k Jungovi, Tarotu, archetypum, emergenci...a hned jsem mnohem jasneji vnimal v Diamond Age roli Havrana/Krale Kojota treba. :)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: REAMDE jeste ne, posledni co jsem docetl (kdyz nepocitam repete Diamond Age) byl Anathem, a ten mi ez odpocival v knihovne sto let. Ted 7eves, pak mam v planu agenturu Dodo. Bohuzel jsem nechal v letadle kindle s rozectenym Cryptonomiconem, takze jak jsem se k tomu po letech prokousal, tak to zustalo ve stadiu zrodu :(
    Ale Stephenson brutalne uci, potrebuju ty knizky cim dal vic. Treba v Diamantovym veku jsem pri ctvrtym cteni zacal nachazet uplne jiny veci nez predtim.
    A Anathem byl za me paradni priklad toho co popisujes, akorat trochu naopak. Cca kazdejch 100 stranek jsme mel pocit ze vim, o cem ta knizka je a kam se pribeh ubira. A cca kazdejch 110 stranek mi tuhle prdstavu naprosto rozstrilel :)
    ADELAJKA
    ADELAJKA --- ---
    OVERDRIVE: mozna ze se neumis zeptat. A mozna, ze Tva deklarace "kdo jsem, abych", neni nic nez pokrytectvi, protoze o tom, co si ma kdo myslet, rozhodujes casteji nez je zdravo. Polozit dotaz, a uzavrit se pro vsechny jine odpovedi, nez tu, kterou chci slyset, neni zvlast duchaplne ani uslechtile. Spise to svedci o nedostatku respektu a neschopnosti videt i jina reseni a prijmout jiny uhel pohledu. Hodnoceni sveta dle svych meritek, ale pak psat pseudointelektualni statusy o tom, zda je zidle zidli.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Oddelovac kapitol, presne, ale presne ve stejnem duchu se nese mandala nad mou posteli..



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Tohle je biblicky Adam; taksel a bylo mu dano, aby oznacil veci jmeny - genesis

    To je MOCNE, presto, ze je to nazoropsany, ne vepsany.

    Tvrdim uz dlouho, ze jsou-li veci slozene z atomu a molekul, kdo jsem Ja, abych rozhodoval, ze tohle je stul, tohle zidle, a tohle je me telo, a ty veci (slozene z castic) jsou “o sobe” necim jinym, nez mnou...

    “Sky over Chiba City was like a dead TV channel”

    Mam podezreni, ze ti z nas, kteri jsou ochotni vnimat i tam, kam lidske oko nedohledne (polizil jsem na FB dotaz ohledne Reflexni koule, zobrazujici vsechno, a kupodivu vsichni moji ctenari, i ti chytrejsi, spadli do pasti hmoty. Case by se jimvysmal, stejne jako 2501. Livin thinkin creature created by the flow of information...

    To je fuk, biblicke tema... samo z Fall or, dodge in Hell (jo, fakt je tam olds oldschool pruser v Carovi zamcenem v konstruktu... “Jockey, sikovny na uceni,... hele, mam dojem, ze tohle uz je mohlo jednou stat, nemam pravdu?” -> Stephenson with mirrorshades
    :€



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: 7eves je BOZI!!! Kniha, ktera lidi znova vede k zavodum o vesmir. Za me asi nejzajimavejsi Stephensonovina. Ja ted v origu Fall, or... a cekam na posledni dil Barokniho Cyklu. Dodo uz vyslo Cz? Dik tomu, ze ctu na telefonu a kupuju v predprodeji Eng. verze, vychazi mi to letos na 4 Stephensony za rok.

    REAMDE! jsi cet? Vyslo to vubec CZ? On je to volitelny prequel pro Fall, or... vlastne jen tim, ze se zduvodni, proc jsou postavy Fall nechutne bohata privilegovana vrstva, a jedna zasadni a par vedlejsich postav jsou shodne. Cist reamde potreba jinak neni.

    Me se reamde mmchodel libilo vic nez Fall, or... u ktereho me dost zklamalo to, ze od asi strany 20 vim o cem to bude, asi jako kdyz v Tarantinovskem Tenkrat v Holywoodu pote, co zazni jedno konkretni jmeno (UMYSLNE NESPOILUJU!!!)... jako to, ze uz je to pak cele uplne jinak, nic nemeni na tom, ze vis. U Tarantina je to luxusne vyuzity trik, u toho Stephensona spis slabsi knizka...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Pokud se nekdo chystate na Marhoul vs Kosinski, tedy Nabarvene Ptace, tak preju prijemny zazitek. Skoro 3h lidskeho zla v koncentrovane podobe bez katarze, to ma neco do sebe...
    Je to hodne formalni film, ktery bez platna nebude fungovat, ac by rad byl Felinim ci Bergmanovou Sedmou peceti, neni. Stredovy filtr kamery, ktery me mimoradne rozciloval, ma ale zrejme duvod, ktery vidim v tom, ze formalne zjemuje. Kdyz J planuje vrazdu na trzisti, filtr zmizi. Nasili se koncentruje s formou, ktera najednou bodne do oci dik naprosto cistym, az portretnim zaberum... kazdopadne stejny filtr zjemuje brutalitu vsude jinde, jakoby kamera vnimala zlo v lidech jakoby koutkem oka.
    A tak to ma byt.
    Vicemene jedine, co bych vytknul, krom nedostatku pokory prave v opulentnosti vypravecskeho stylu, tak je hrozna zvukova stopa, kdyz herci mluvi.
    Bud mluvi jako cech, ktery se naucil “ubjezajit zajcok moj” pred rokem 1989, nebo jsou dabovani, a to hroznej, nez videokazety z pujcovny v roce 1990.

    Za me: na film jdete, idealne na sirokouhlem platne; urcite nezazijete ty zabery jinde. A mozna si nekteri uvedomi, ze lidi jsou fakt svine; my lidi.

    P.S. Rodiny cikanu v kine, ktere se byly podivat na cikanskeho chlapecka, ktery hraje zidovskeho chlapecka. Taky ze 3/4 plne kino... oboji potesilo. Na Ceske filmy nechodim, takze nemam zkusenost, kolik tam byva lidi normalne, pry dost, ale v Ostrave jsem se o listky na bijak jeste nerval.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    6-Year-Old Aaralyn Screams Her Original Song, "Zombie Skin" - America's Got Talent
    http://www.youtube.com/watch?v=VhQK-6iI7cI
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: sakra musim pridat pise rychleji nez ctu :) Aktualne Seveneves :)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Mmchodem, kdyz jsem Adel zrovna dovysveloval predpatou konstrukci uchycenou samo-nosne pouze na jedne strane reky... no, a tohle se v ten moment vynorilo na azimutu... ano, opravdu ma nosnost na strane Ostravskeho Hradu...



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    JVMLOK: No!! Fall, ord Dodge in Hell... jak pisu
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    OVERDRIVE: Kterou knizku ctes? Agenturu Dodo?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jupii! Je tam, starej Koren... vtipne je, ze jsem tak nejak anticipoval, rekneme aktualni pointy knihy, sice pres ruzne odbocky, navic se synchronicitou, pac jeden z mojich spolubydlicich (pizi) si zrovna hraje s Mandelbrotovou matematikou, kterou zas predvidam jako reseni problemu.
    Stephenson se predpokladam pri psani bavil tim, co ja rozkryvam ctenim, ze kniha postupne a sytemaicky buduje sve zaklady, aby mela na cem vyrust. Treba qualia.

    Trosku mi to pripomina metodu, kterou jsem onehda ucil Adelu geometrii a stavarine, tak, ze jsem ji vysvetlil hru Bridge Builder, jejiz cilem je postavit most z limitovaneho mnozstvi predpjatych kontrukcnich prvku... ci jak to rict.

    Kazdopadne v poslednim levelu se stavi most, ktery preklene reku, ktery vsak ma uchyceni jen na jedne strane.

    Moznosti je vic, da se udelat most padaci, ktery se pri zatizeni sklopi, nebo se da vybudovat most, ktery sam sobe tvori protizavazi vyrovnavajici zatizeni...
    Coz se dela proste tim, ze konstrukce se rozleva nad uchicovaci bod, jako bonsai borovice na skale. Proste z body vystavis eifelovku na spicce, nebo tak cosi.

    Do dela Stephenson v posledni knize asi nejvic. Samozrejme je to zase mimo jine bajka (tolik k nazoru, ze jeho ideje jsou monstrozne oritazene za vlasy - jsou, rekneme neobvykle vic).

    Kazdopadne je to zas obrazkova citanka pro urozene slecny. To ze me gro knihy doslo na strane ctyricet, je tentokrat neco, co bych vytknul v recenzi ja. Zachrani to zrejme nejakym zasadnim Deus Ex Machina zvratem, ktery se jako ulita nautila, zanori z5 do pribehu radoby organicky.
    Ale anticipovany problem zabolel. Ty mydlinky na holicim mydle a jejich matematika, to byl spoiler jaxsvine.

    Mmchodem o mydlinkach a simulaci svetla na nich ma uzasny talky John Carmack z ID Software...

    No a tak si dame Escheruv problem umelce ve sklenene kouli... jo, tohle by me nenapadlo, ze zobrazuje-li koule cely pokoj, logicky zobrazuje teoreticky cely vesmir... to bylo ponekud point-blanc-mind-blowing a spoiler2



    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Mmchodem, kdo z priznivcu ADOM nebo Fallout 2 jeste nehral Atom (RPG), now is the time!

    Vicemene Fallout 2, akorat ne v USA ale CCCP!

    Fakt je to dobry jak chleba s maslem. Hraju Gunslinger/Pickpocket/Lockpicking high-charisma bitchie, na cumaku mam gas masku vykraftenou z kusu dratu, petflasky a vlhcenych novin a na hlave fedoru Indiana Jonese.

    Po urbexovem stalkerovi zas jednou RPG co stoji za dohrani, rek bych, ze i s ruznejma characterama. To, ze je tam lokace metro (samostatna mapa sveta, udajne), podbizi predstavu, ze tenhle “slavout” by moh mit neco i s Gulkovskeho Metrem 203x...

    Zatim dost cool odkazy na vsecko mozne az po realitu...

    Sorbak, Disparity, Nyx... must play
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Stejne: podle stareho vtipu: kdyz koukam na to, jaky ja jsem engineer, tak se bojim jit k doktorovi...

    Predstavte si, ze ve firme kde delate, tak je hromada veci, co jsou blbe a treba i zasadne. Bud na jejich reseni nejsou lidi, nebo penize, pripadne treba v mem pripade je IT architec zrejme nekdo, kdo vystudoval architekturu... tedy lidi i penez je dost, jen o problemech mrdy lidi radej “nevi”, aby nahodou neco nemuseli...

    Kdyz spadnul Challanger (?) Feinman dostal za ukol zjistit, proc se to stalo. Vysledkem bylo, ze engineeri upozornovali management na to, ze tesneni v ochranne vrstve raketoplanu je z materialu, ktery v mraze nevydrzi... stejne se pouzilo, a tech 120 miliard USD, ci co to bylo, mrdlo i s posadkou po par minutach letu...

    A ted si predstavte, ze jste vedec, ktery se venuje klimatu, a nejen, ze management upozornujete uz roky a jste za blbce, pripadne za panikare, ale treba taky, ze patrite do privilegovane skupiny lidi, ktera ma znalosti, ma technologie, ma penize...

    ... jen za ty penize radej koukate jinam, nebo z vlastni blbosti podporene potrebou “jit s davem” nejaka data prehlizite.

    Treba uz davno umime lecit rakovinu a rozumime klimaticke zmene, vime co s dioxinem... jen si toho tech par lidi, co maji vse potrebne, zapomelo vsimnout.

    Nebo jejich management.

    (A to srovnej firmu s 300 tis zamestnanci, ktera ma neco systemove blbe s temi par vedci, kteri se venuji problemu... a neverim, ze jsou lepsi jedni ci druzi)
    FRDK
    FRDK --- ---
    Čau. Dík za tip. Do Ludmily jsme nelezli, přišlo mi to v tom nedělním rušném odpoledni o hubu, ale hotel pod hrází s kuželnou byl gut :)
    Ovšem taky jsme prolezli jen tu horní budovu, na spodní nezbyl čas, valil jsem do roboty.
    Nemyslím, že to hned tak zbourají. Až pojedu příště kolem...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ne, ze by nebylo jasne, ze Huston ma problemy, na to nepotrebujem Chuja v baru (bara de chuy )

    Nicmene mapa je veskrze zajimava, a logicka, kdyz vezmu natoceni zemske osy, zas na druhou stranu, jak moc to vede k cinosti cloveka...

    https://www.washingtonpost.com/graphics/2019/national/climate-environment/climate-change-world/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam