• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jezisi, to je zas krasna kniha, uz od prvnich radek to zni jako blues, a od prvniho obrazu, osameleho cernoskeho rolnika v chladnem ranu, az po prvni vystrely o dva radky niz je to proste krasna kniha!

    Cormac McCarthy : Krvavy polednik; pro Ameriko-fily, ke kterym se pocitam, tak bych rek, ze must read (ale asi si to sezenu Eng; ac preklad je hezky... vic jsem psal vcera, tady je link, pokud ctete taky uz vetsinu v telefonu/tak nekde. Taky se vam papir uz nevejde do dodavky, kdyz se chcete stehovat? A to asi docela brzo budu/budem)...


    McCarthy, Cormac - Krvavý poledník.mobi | Ulož.to
    https://uloz.to/file/qfi1oXckUHyv/mccarthy-cormac-krvavy-polednik-mobi
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    „Vaše myšlenky jsou děsivé a vaše srdce bázlivá. Vaše milosrdenství či krutost postrádají smysl, pášete je bez rozvahy, jako byste jim nemohli odolat. Nakonec se bojíte krve víc a víc. Krve a času.”

    PAUL VALÉRY

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Uvazuji, co by se stalo, kdyz by Turecko zautocilo na Israel. Musel bych, jako partnerska zeme NATO, schvalovat utok a prispechat na pomoc Tureckym bratrum? (Jde nak iniciovat NATO-exit, podle vzoru To Farage, tedy zdejchnout se po Anglicku?)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    The Dictator's Handbook: Why Bad Behavior is Almost Always Good Politics

    http://www.burmalibrary.org/docs13/The_Dictators_Handbook.pdf
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Domaci vtip o Chucku Norrisovi:
    - je tady nekolik webu, na kterych je spousta vtipu o Chuckovi a prej to podporuje a libi se mu to
    - no, ale podle me na zadnej neprispiva, pac kdyz by to udelal, byl by tam vtip jen jeden, zato ten nejlepsi

    A pokracujem:
    - Bozsky Kaja je dneska na Klarove
    - Chudak, myslel si, ze aspon po smrti bude mit chvili klidu, a zas na turne

    A finishing touches:
    - v televizi jsou zabery z valky v Sirii a prej se k tomu vyjadril Schwarzenberg
    - jo, a co rek?
    - ze zada Turky o zdrzenlivost
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Napsal jsem takovou vetsi shrnujici recenzi na tema Neal Stephenson, tak pokud by nekdo mel zajem, tak bez spoileru [mostly] a s takovym nejakym prehledem, kam si myslim, ze to cele smeruje a proc, ono precejen to bude dohromady nejakych treba 3500 stran textu, odhadem, takze uz je co shrnovat....

    [ OVERDRIVE @ Cyber.Punk: cyberpunk is not dead! cyberpunk is NOW! : SubHuman, PostHuman, TransHuman, InHuman ]
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Hrozne se omlouvam, ze sem furt taham politiku, kdyztak me zastavte, ale vzhledem k tomu, ze Kurdove jsou nam geneticky nejblizsi narod, vzhledem k tomu, ze v Turecke base sedi muj kamarad na celkem 14 let, za to, ze psal do novin, a vubec proto, ze me zajima situace na blizkem vychode, tak me dost boli Turecka invaze do Sirie... Jen shrnuti faktu:
    - Turecko nikdy nebojovalo proti ISIS a cile s nimi obchodovalo a to i vojensky
    - za Erdogana se ze sekularniho Turecka stala muslimska zeme, a Erdogan to velmi podporuje, vetsina soucastne vladnouci tridy v Turecku jsou muslimsti intelektualove a bohaci [vim to, byl jsem tam, kdyz se to zacalo dit]
    - Turecko je v NATO a NATO [resp clenske zeme] umoznili utok na Kurdy, tim, ze odklidili Britove a Francouzi specialni jednotky a Amici vyklidili obranu vzdusneho prostoru; nechali na miste celou sit rozvedky; kazdopadne to neni plan, ktery se odehral za predvcerejsi noc
    - jsme clenove NATO a tudiz tomu kyveme, ale zaroven jsme tim bodli do zad spojence, ktery vicemene vyhral valku proti ISIS, i kdyz za znacne materialni pomoci ze strany USA
    - oblast, kterou chce Turecko ziskat NENI zadna poust, jedna se o takzvany Urodny Pulmesic, co jsme se asi ucili v dejepisu, tak je to neco, co by slo povazovat za Zahrady Eden... je tam vsechno... Eufrat a Tigris, ropa, plyn, nekonecne lany obili, tabaku, ovoce... ne nadarmo Damasek a Latakia byly nejvetsim exporterem luxusniho zbozi a ne nadarmo Damasek je nejdele osidlene mesto na planete Zemi... bohatstvi pochazi prave z Urodneho Pulmesice. To je to misto, kde se lidi usadili temer hned pote, co lidoop Lucy spadnul v Africe ze stromu
    - krom NATO a USA podporovali kurdy taky z Izraele - vzhledem k tomu, z eje to jediny demokraticky stat na blizkem vychode, o necem to asi vypovida [i kdyz kazdy si o nem muze myslet sve]
    - Erdogan podle vseho, co jsem si dohromady dela asi tak tohle:
    1] zavrel veskerou opozici a to na 5-20 let; zaminka je Taximska rebelie
    2] v Turecku je NELEGALNI mluvit, zpivat a psat v kurdstine [at uz se ten jazyk jmenuje jakkoliv] - to uz bylo pred Erdoganem, jen ted se za to zavira [srovnej s Chartou 77]
    3] Erdogan do Urodneho Pulmesice chce prestehovat 2-3 miliony uprchliku, cimz totalne zmeni demografii, pac to misto je historicky Kurdske asi tak nejvic z tech, co by si mohli narokovat, navic si jej kurdove ziskali ve valce s ISIS poctivou valkou
    4] sekularni Turecko se meni v Muhamadovu bastu
    5] turecko ma nejvetsi armadu na svete, krom nato, v poctu lidi na pocet vojaku + vybavenost sice neni Izrael, ale taky ne Egypt
    6] Turecka armada osvobodila vetsinu tajnych vezeni ve kterych byli drzeni ISIS ; coz v spolupraci s bodem 3] znamena, ze stovky radikalu dostanou zivnou pudu milionu uprchliku, s kterymi jde pracovat politicko/propagandisticky
    7] 3+6 dva bod 7, kterymzto si Erdogan pozvolna zajisti vernou armadu z byvalych uprchliku, radikalizovanych propustenymi vezni ISIS + je materialne dlouhodobe podporuje -> Turecko ziska regulerni jihadistickou vojenskou silu nezavislou na Turecke armade; mimo jine bych videl treba Izrael jako pomerne dobry[!] cil, a zaminka muze byt treba podpora Kurdu proti ISIS, samozrejme jen zaminka...

    zacinam se ponekud spatne bavit, vzhledem k tomu, ze tenhle vyvoj musi vidte kazdy vojensky strateg, ktery je za to placeny, kdyz jej vidim ja pote, co jsem parkrat byl v Turecku a jednou v Izraeli a beru to jako konicek. Tohle je prece katastrofalni strategicky fail.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: VELMI prehledna analyza. Vicemene presne to co tady rikaji, tak jsem si myslel a odvodil. Samozrejme ego-masaz, kazdopadne Erdogan masaz je uplnej masakr....
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: tyjo a dokonce rikaji presne co jsem rikal, ze Erdogan je vlastne jihadista, kterej o tom jen nemluvi, a ze propusti vsechny jihadysty na kurdskem uzemi... a ono coze? a jeste jim tam posle dalsi 2 miliony bliznich, aby se mohli poradne radikalizovat. Erdogan s ISIS normalne obchodoval. Zas treba Izrael podporoval Kurdy, zejo... takze tim Erdogan docela resi sve problemy: muslimizace, potlaceni kurdu, ulovek urodneho pulmesice, vyrobi si verne s potencialem ISIS....
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    6:45 a vejs....; uzemi mezi rekami Eufrat a Tigris; zajimave, vsichni si tak nejak mysli, ze Kurdove vlastne maji jen poust, a on je to "kupodivu" urodnej pulmesic, a kolebka veskere civilizace... ze by to treba byla Garden of Eden? A ze by to byl duvod, proc by to Turci chteli?

    https://video.aktualne.cz/...po-kurdech-zbyde-jen-mastny-flek-ti/r~020eea62eb5811e98d520cc47ab5f122/
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    OVERDRIVE: vidim to, ze kurdove pomahali proti ISIS a Erdogan je opakovane haze pres palubu, jeho motivace muze byt jaka chce, ale z hlediska spojenectvi (NATO) mu zkratka amici polezou do prdele, pac si naivne myslej, ze Turecko je predsunuta hraz Evropy. ta krize tam je uz minimalne ctvrtym rokem, stale stejne. IMHO by mel 'zapad' vykopat Turecko z NATO.. zel jdu ted do fabriky, takze na filosofovani neni cas.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Robert Křesťan a Druhá tráva - Řada snů (Series of Dreams)
    http://www.youtube.com/watch?v=iMurtgI1CTI
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    I was thinking of a series of dreams
    Where nothing comes up to the top
    Everything stays down where it's wounded
    And comes to a permanent stop
    Wasn't thinking of anything specific
    Like in a dream, when someone wakes up and screams
    Nothing too very scientific
    Just thinking of a series of dreams
    Thinking of a series of dreams
    Where the time and the tempo fly
    And there's no exit in any direction
    'Cept the one that you can't see with your eyes
    Wasn't making any great connection
    Wasn't falling for any intricate scheme
    Nothing that would pass inspection
    Just thinking of a series of dreams
    Dreams where the umbrella is folded
    Into the path you are hurled
    And the cards are no good that you're holding
    Unless they're from another world
    In one, the surface was frozen
    In another, I witnessed a crime
    In one, I was running, and in another
    All I seemed to be doing was climb
    Wasn't looking for any special assistance
    Not going to any great extremes
    I'd already gone the distance
    Just thinking of a series of dreams
    Dreams where the umbrella is folded
    Into the path you are hurled
    And the cards are no good that you're holding
    Unless they're from another world
    I'd already gone the distance
    Just thinking of a series of dreams


    Bob Dylan - Series Of Dreams
    http://www.youtube.com/watch?v=AgqGUBP3Cx0
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ta obcanska valka, troufnete si rict od kdy do kdy? Tak jako s toleranci na 1 rok? Ono to totiz o moc vic nejde, aby tolerance nepresahla delku valky, ktera tak nejak zpusobila, ze v HODNE rodinach chybel chlap. Cimz odkazuji k Velke Valce, o niz se ti znalejsi opiraji ze stejneho duvodu, a o ktere, snad krom Adely, nikdo moc nepremysli a nemluvi. Zvlastni. Ta druha vlastne byla tak nejak min husta, kdyz se to vezme na pocet obyvatel. A ze si pak jeste pripoctem gulagy, porad je to pochybne srovnani.
    Navic ockovani proti tifu a zakopove horecce, tak nejak fasovali jen Britove, a to, stejne jako helmu, dik panovi, co za to dostal Sir, jo, uz jsem o tom psal, nejaky Conan Doyle.

    Ale uz blabolim.

    Pokud to netrefite, tak to bylo 1861-1865.

    A valka za nezavislost? To se dobre pamatuje, podle jedne basnirky, ktera opravdu napsala... 1775 basni... jo, a byla to Emily Dickensonova.

    Bojovalo se 8 let.

    A co ustava? To se plete hrozne moc me, ale tusim je to 1788, mam pravdu?

    A proc se dobre pamatuje ta valka za nezavislost? Pac to bylo pote, co jsem ti cet, pod mostem Sant Piere Bovue, vsech 1775 basni Emily Dickinsonove.

    Jak mam rad ty odkazy, tak Krestan je proste obcas genialni kouzelnik se slovy a fakty, podobne jako muj zamilovany Dylan... taky jeho preklady (a ted kdo a ci?;) jsou obcas temer genialni (a obcas na zastreleleni... treba Segnor, na coz me upozornila az Parsifal... a dodneska nevim, co byla bitva u Arse,... fakt blabolim, a to uz skoro hodinu... pisnicka a spat:)


    Robert Křesťan - 1775 Básní Emily Dickinsonové
    http://www.youtube.com/watch?v=sSyQLLz4cP8
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Jo jeste: z Novem Mexiku a severnich statech Mexika pusobil Vinetou, nacelnik Apachu. Teda Vinetou, vic asi budete znat Geronima, Zyvajiciho Muze... nebo zeby precejen Vinetoua? Tak nejak v 1848, co prave Mexiko nejak zuri zurivou zurivosti obcanske valky, tenhle mediciman s rudou kuzi uspesne uroci na obe strany.
    Valku s Amiky i Mexikany vedl priblizne 30 let a pokud se nekdy mluvi o straslive vrutalite vsech stran konfliktu, tak Geronimo za rudokozce rozhodne vede prvenstvi, v tom, jak opravdu nebyt kamaradsky.
    Kolem 80.let byl uz zajatcem Amiku a vystavoval se jako dobre cviceny domorodec, ktery prodava svoje fotky a salutuje na vojenskych prehlidkach.
    Takze Apacove rozhodne nebyli ti statecni a cestni muzi z Mayovek, ale hlavne zabijacti nasilnici, vojaci s odkazem spis k terrorismu a systematickemu liupeni bez ohledu na cest a pravo. Rekneme tak v dobe 1840-60 meli Apachi na svedomi cca 5000 mexikancu, a ze by to byli jen vojaci, to se rict neda. Zas deset dolaru za Apacsky skalp (skalpovali lovci indianu, pro penize!), to je vcelku motivace. Bobri temer vymreli kvuliva kuzi, z niz se delali v te dobe modni cylindry, a ta stala min nez deset dolcku za kus...

    Teda ne, ze by jim Mexikanci nebo Amici zustali dluzni, jen zas pro ten kontext, ktery asi nejen ja mam ponekud popleteny...

    Nakonec strilet Mexikany pres reku karabinou a kricet pri tom Geronimo, to ponekud odkazuje k tomu, ze nejen ja v tom nemam uplne jasno.

    Mmchodem Geronimo umrel ve spitale, coz z nej dela jednoho z mala zradcu a kolaborantu, ktereho neoddelali vlastni lidi.

    Tedy myslim u indianu, treba stalinisty porad neoddelal nikdo a Mengele umrel stastne a spokojene v Brazilii...

    Kontexty, kontexty, kontexty. Neco, co mi hrozne moc chybi i z hodin vyuky, kde jsem daval pozor docela dost... a asi nechybi jen me, proto by si jima treba Neal Stephenson nemoh vydelavat na zivobyti s takovou gracii... jedine dobre. Zkusime McCarthyho, jak mu to jde...

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    OVERDRIVE: Mmchodem 1850 je hodne brzo, pokud by nekdo nemel uplne jasno v Americkem pocitani statu a data, tak Texas byl do unie pripojen v prosinci 1845. Puvodne byl Texas Mexiko, ale stala se tam takovy nemila a nepekny vec, ze Mexicka vlada pronajala uzemi dnesniho Texasu Amikum, vlastne v te dobe nejak trochu zurila nepekny a nehezka obcanska valka. Amici oblast osidlovali tempem asi 10 lidi denne, coz vedlo ktomu, ze z pratel se stali ponekud okupanti a Spanele tu zemi tak nejak museli prodat, pac jeji obyvatele se chteli nechat anektovat USA.
    Tak nejak v 60. letech, kterych se tyka McCartyho kniha, tak trosku zurila obcanska valka konfederace proti unii (tady si dovoluji pripomenout, ze v te dobe uz zili vasi pradedci a prababy, a tedy napriklad v dobe Vietnamu a Korei byla sever-jih/konfederace-unie pro Amiky asi stejna historicka pamet, jako pro nas Druha Svetova valka, a pro nase rodice pak Prvni Svetova, coz je ponekud dulezity fakt o USA, ktery si moc nepamatujem, ale treba Bob Dylan vcelku jo... otrokarstvi, cena zivota = cena okovu a kulky do muskety, potazmo pak revolveru, mirne pozdej... 1890 vicemene konci osidlovani “divokeho zapadu” a misto pistolniku a cowboju do kraje prijizdi Pan Masinka. Cowbojum toodfoukala harmonika. tak nejak)

    Texas mimo jine odvozujem od tejas, tedy spojenci/pratele.

    Jedna se o 28. Stat unie, 2. nejlidnatejsi v USA, ktery pomerne vyrazne vyhrozuje, ze se od USA odtrhne, coz JE I MOZNE.

    Hlavni mesto Huston. Asi 40 lidi na km^2.

    Za obcanske valky na strane Konfederace, k unii pripojen nekdy 1871 (?)

    Tzn. mame tady western z doby spise southernu, a taky z doby obcanske valky... to jen tak pro kontext, pac mam tak trosku dojem, ze nebudu jediny, kdo v Americkych Dejinach trosku plave...
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ono je mozne, ze ten McCarty se musi cist v Anglictine a proto mi Cesta nedava smysl vic, nez podprumerne post-apo. Nemam sice rad, kdyz takhle vyspoiluji celou knizku na 3 strankach, ale mozna to ukazuje na to, ze tohle je v Ceste taky a Cesky preklad proste nesplnil svuj cil...



    Krvavý poledník
    Cormac McCarthy
    (2009)
    Hodnocení:
    ****
    Štítky:
    Romány, Historický, Western
    Když v roce 1985 vydal Cormac McCarthy svůj pátý román Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě, dočkal se pouze vlažného a rozpačitého přijetí. Postupem času však zájem čtenář


    „čtenářstva i kritické obce narůstal a v dnešní době se kniha těší takřka kultovnímu statusu – je označována za McCarthyho vrcholné dílo a zároveň za jeden z nejdůležitějších amerických románů 20. století.
    Autor v tomto historickém románu popisuje řádění Glantonova gangu na texasko-mexických hranicích v letech 1849-1850. Valná většina dobových událostí a postav je skutečná, do děje jsou pak vpleteny také

    „smyšlené osudy hlavního hrdiny, bezejmenného „kluka“. Co však Krvavý poledník od jiných historických próz zásadně odlišuje, je autorův osobitý styl a hloubka filozofické vize. Autor k popisům brutálního násilí a nelítostné pustiny používá archaizující biblicko-barokní jazyk, jenž slouží současně také jako kryptické médium odkazující na nejrůznější myšlenkové směry: mystické křesťanství Jakoba Boehma, vůli k moci Friedricha Nietzscheho,“

    „stará gnostická učení i tarotové arkány. Z uměleckých paralel pak nelze nezmínit Homérovu Ilias, Danteho Peklo, či Melvillovu Bílou velrybu, malby Hieronyma Bosche či westerny Sama Peckinpaha.
    Krvavý poledník přináší zážitek nejen pronikavý, zneklidňující a drásavý, ale svým způsobem také zvráceně krásný. Chyťte se hrušky sedla – vyrážíme!“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Mam prosbu, nemate nekdo McCartyho : Vlak Sunset Limited [co byla vlastne havarie vlaku sunset limited? koukam, ze to existuje jako nejake video.. ok, dohledal jsem si sam, jedna z nejvetsich vlakovych havarii vsech dob ... https://eurozpravy.cz/...sich-zeleznicnich-katastrof-historie-zapricinila-shoda-nestastnych-nahod/];
    Hranice;
    Suttree
    a
    Konzultant?

    Nevim, moc se mi nelibila ani Cesta [a to miluju vsecko post-apo], ani Tahle Zeme Neni Pro Stare [nepochopil jsem asi proc je to doby, nebo nevim... ale to mam s Kohenovkama tak nejak bezne, proste mi to pripadne divny, ale narozdil od Jarmushe mi to nic nedela... co delam blbe? Co jsem na Kohenech nepochopil?]... mmchodem, co jsem nepochopil na Ceste? Pripadne mi to hrozne malo, jakoze studenej roman ve kterem se nic moc nestane, krom toho, ze zkoncil svet, vicemene noralni zpusobem, ktery popisuji treba Walking Dead uplne HODNE dobre a lip.... Neco nechapu, jakoze nejde o poetiku, pribeh a tak? Je tam nejaka tajna skryta cast, jako treba ve Twin Peaks, ktery jsou jen blboucka telenovela, ale desne strasidelne podivna?

    Jeste jsem to nevidel cele, jen to posloucham to, kdyz pisu tengle prispevek, ale koukam ze Sunset Limited byl vicemene vlakovy Titanic... [vlastne titanic + vlak najednou]

    Vteřiny před katastrofou - Havárie vlaku Sunset Limited
    https://www.youtube.com/watch?v=IbsRrPaf1QQ
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Ale ne, mozna me nesleduje, pac jak by me mohla sledovat, kdyz je na tehle fotce semnou?! Nic nechapu, nesleduju ja ji? Nebo nas sleduje nekdo jinej? Sleduje nas vubec nekdo? A co vlastne chce?

    [tadky nevim, jestli uz jsem sem tuhle fotku nedal ke sledovani driv]

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Chvili jsem uvazoval, kde jsem vzal sosku hlavy kralika, pak mi doslo, ze je to celist. Jinak je videt, ze i ja, vzdy 58kg vazici, zacinam trosku pribejvat na vaze... coz mi rozhodne nesedi to potreby nepadat konim na zada jak pytel pysku a zaroven, kdy uz, tak co nejlehcej. Zas takovych 80kg by se mi hodilo, tedy cca 25 kilo vic...
    Navic si vubec nepamatuju, kde tahle fotka vznikla... A muzu za ni Adela, beztak me tajne sleduje....

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam