• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    SANTAL: a vše jinak zůstane při starém když to v té troubě zkusím - asi těch 80°C a 20min v dobře nahřáté troubě?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Trouba - horkovzduch nebo obyč, to je jedno - vemeš plech, na něj položíš utěrku, látkovou plínku... nebo alespoň několik reklamních novin :-), na to naliješ tak 2-3 cm vody a do toho postavíš flašky, co chceš zavařovat.

    Ta myčka je snazší - prostě tam nakladeš flašky s okurkama - taky se jich vejde fakt hodně :-) a pustíš na maximální teplotu (obvykle program A), nechám dojet celý cyklus.

    Když je těch okurek málo - třeba nějaké 2-3 zbytkové flašky, tak tam mám navíc i normální talíře a tak na mytí. I tabletu... Takže myju A zavařuju. Je to ekononomické... a pohodlné ;-) Flašky jsou, samozřejmě, naprosto utažené.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    já zavařuju ve staré pračce miniromo :D
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    známá takhle zavařovala vždy obrovské množství nakládaných okurek ve velkých lahvích v horkovzdušné troubě.
    no dodnes nevím jak na to :o( - myslím, že na pekáč nalila trochu vody a pak asi ta pára udělala svoje či co.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Inspirace: Nepoužívám zavařovací hrnec. Zavařuju v myčce. 3 roky. Naprostá spokojenost (a to nepoužívám chemické konzervanty).
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    ahoj nemate nekdo recept na hrasek v slanem nalevu? na netu jsem nasla jen tohle:

    Hrášek ve slaném nálevu:
    1 kg vyloupaného hrášku
    250 - 300 g soli
    1 dl vody
    Hrášek 7 - 8 minut povaříme, scedíme a ochladíme studenou vodou. Promícháme jej se solí, nasypeme do zavařovacích skleniček a zalijeme převařenou vodou. Uzavřeme víčky a uložíme na chladném místě.
    TESSS
    TESSS --- ---
    TRISSIE: dik :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TESSS: to pochybuju, vzhledem k tomu, že zavařovací návody jsou formulované stylem "sterilujte 15 minut při teplotě 85C".
    Jedině že možná ten elektrický hrnec se rychleji dostane na tu provozní teplotu, ale to se bavíme o minutě nebo dvou na jednu várku.
    TESSS
    TESSS --- ---
    TRISSIE: je treba rozdil v rychlosti zavarovani?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TESSS: klasický je levný, hůř regulovatelný, nemusí se dobře vejít na plotnu (třeba u sklokeramické desky s rámečkem to může být trochu složitější), a taky je víceúčelový (kupříkladu se v něm dá barvit prádlo, případně vyvařovat plínky :-))

    elektrický je jednoúčelový, dobře regulovatelný, drahý. Pokud zavařuješ hodně, asi ho užiješ - teta ho má a má ho ráda.
    Velmi doporučuju ten typ, co má dole výpustný ventil - nevím, jestli ho mají všechny. Vlastně, ten se dá použít ještě v zimě, pokud máš hodně velkou návštěvu a vaříš svařák :-)
    TESSS
    TESSS --- ---
    chci si koupitzavarovaci hrnec, co doporucite klasicky nebo elektricky?
    Ja jsem pro klasiciky, mate nekdo zkusenost s elektrickym? Vyhody/nevyhody? Predem diky
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    měla bych dotaz - nedělá někdo sladkej kompot z dýně? ráda bych ho udělala ale bojim se vzít si neznámej recept z kuchařky :o(

    tak jestli by nebyl nějaký odzkoušený? mňam

    předem děkuju :o)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    WITCHIE: pres rok urcite. dyl ne uz jenom proto, ze je vsechny snime :)
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    VODOMERKA: tak ted jeste vedet jak dlouho vydrzi bez zkazeni no :)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    WITCHIE: jj, urcite. cukr pomalu vytesnujeme z jidelnicku. kdyz uz, tak med (vlastni zdroj)
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    TRUCE: to Ti takhle nenapisou, v jakym mnozstvi to pusobi - zvlast kdyz to je primarne urceny jako doplnek vyzivy resp. prirodni lecivo. Asi to chce vyzkouset no - ale mne se moc nechce, bylo by mi lito vyhazovat ovoce, kt. navic kupuju neb nemame momentalne domaci zdroj. Kazdopadne na to "leceni" (napr. pri nachlazeni apod.) se toho extraktu co mam doporucuje 3x denne 10 kapek. A tech 10 kapek ve sklenici vody je horkych silene. Mozna by se dalo vyzkouset treba jedna kapka ve sklenici oslazeny vody. Otazka je, zda ta jedna kapka bude stacit jako konzervant no.

    Jinak jestli myslis ciste esencialni oleje ze skorice a hrebicku, tak ty ja mam (tez pro lecebne ucely), ale to jsou taky velmi koncentrovane zalezitosti. S tou skorici obzvlast je treba zachazet opatrne, nejopatrneji ze vsech esenci, muze i poleptat (citlivejsi) kuzi. V kazdem pripade, proti plisnim funguji opravdu velmi spolehlive, to mam ozkousene. Pro pouziti do potravin bych se je ale bala doporucit.
    Samotny hrebicek a skorici pouzivam tez pri nachlazeni, do horkeho dzusu se zazvorem (mimochodem, ten by taky mohl fungovat jako podpurny konzervant a zaroven chutove ozvlastnit nektere marmelady), taky ucinne. Tj. s temi bych si do marmelad urcite pohrala.


    VODOMERKA: vida :) a davala toho cukru aspon min nez obvykle?
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    PSYCHEE: par cm max. asi aby se ten plech nerozpalil moc a sklenice nepopraskaly. delava to tak nase mamka, tak jenom pokracuju v zabehnuty tradici :)
    PSYCHEE
    PSYCHEE --- ---
    TRUCE: aha, ja myslela, ze jsou to nejaky podomacky vypestovany ,)

    TRUCE: jj fikovy dzem jsem mela tusim z turecka, genialni, a odtamtez i dzem prave z tech okvetnich listku ruzi, to bylo uzasne vonavy....

    VODOMERKA: tohle je asi fakt nejelegantnejsi, priste to tak udelam....kolik cm ma byt hladinka vody?
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ja zavaruju na plechu s vodou v plynnovy troube (teplota kolem 85) a pohoda ;)
    TRUCE
    TRUCE --- ---
    tak vysledek :o)

    jedna sklenice (od velkych oliv) s lecem mi chytla. druhou jsem chtela dotahnout ale omylem otevrela, a napodruhe lupla divne, kdyz jsem po ni poklepala, takze hadam ze nic.
    dalsi dve maji vicko tuhe jak stolverk, ale tekly kdyz jsem je otocila vzhuru dnem..
    vysvetli mi to nekdo prosim...? :))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam