• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    AIJA
    AIJA --- ---
    BARC2A:
    Kolik je hromada?
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    nejake jabka a banany se daji umistit do babovky, perniku
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    Přesnídávky :) můj muž si je bere aj do práce
    BARC2A
    BARC2A --- ---
    prosim vas, mate nakej overenej recept na ovocny chutney? mam hromadu bananu a jablek, ktery potrebujou rychle zpracovat. popripade uvitam i dalsi napady jak s nima nalozit.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    MOIRAIN: I v Ostravě mám famílii. Ale knihovna bude snazší řešení.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    BONEMINA: on je z Ostravska, našel si to v nějaké knihovně
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    MOIRAIN: Jestli by si chtěl půjčit tu papírovou knížku ode mě, není problém.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    BONEMINA: asi to bude chvíli trvat, ty fotky jsou pro to nepoužitelné, ale zkusí to sehnat jinde, má dost schopné zdroje
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    MOIRAIN: To by bylo skvělý! :)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    BONEMINA: kamarád z toho udělá ebook
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Tak nakonec je to jen nafocené. http://leteckaposta.cz/699846580 k vyzvednutí do Hromnic.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    SANTAL: Skener tu nemám, ale zkusím to s foťákem. Nebo jestli je někdo pražský ochotný to naskenovat, půjčím.
    MIST
    MIST --- ---
    ZEMINO: tak ja neznala ten peceny caj, ted uz chapu a otevrel se mi svet dalsich moznosti, diky
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    BONEMINA: A nešlo by to naskenovat jako dárek pro nás všechny? Prosím...
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    MIST: no myslela jsem,že k němu přidáš nějaké ovoce..stačily by jablka..když jsi psala,že cukr zesklovnatěl,tak by mohl při zahřívání se rozpustit a pak tě už nic "nepořeže".
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Jo a ještě je tu poznámka, že na varenje se dá použít jak cukr, tak med, ve stejném poměru jako cukr.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Jasné :) Je to 99 receptů a za každým receptem je i nějaký cvik s kuchyňským náčiním, aby člověk ty kalorie ze sebe taky trochu dostal.
    A recepty tu jsou, dokonce na jahodové, višňové, malinové, meruňkové, melounové, hruškové, pomerančové a citronové.
    Zrovna višňový recept je ale poněkud odbytý:
    1 kg višní, 1,5 kg cukru, 150 ml vody
    Višně přebereme, omyjeme ve studené vodě a odpeckujeme. Do hrnce vsypeme cukr, přidáme vodu, zamícháme a přivedeme do varu. Do vařícího sirupu dáme višně a vaříme, až je "vareňje" hotovo.

    Podle jahodového receptu: Že je vareňje hotové poznáme, jestliže kápneme sirup na misku a kapka se nerozteče, nýbrž si uchová tvar. Kromě toho ovoce nevystupuje na povrch, ale je rovnoměrně rozloženo v sirupu a je průzračné (to bude asi platit jen pro ty jahody, pro višně ne). U jahod se píše i o tom odstání. Jsou-li zahradní jahody velmi šťavnaté, dáme je před zavařováním na mísu, zasypeme polovinou cukru připraveného k zavařování a necháme 5-6 hodin stát na chladném místě. Potom vyluhovanou šťávu slejeme, přidáme do ní zbylý cukr a uvaříme sirup, aniž přidáme vodu.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    BONEMINA: Já jsem byla letos strašně hodná, můžu si ji prosím okopírovat?
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Mám tu nějakou knížku receptů sladkostí ze Sovětského svazu, vydal to svého času klub přátel SSSR jako neprodejný vzorek, jsou tam celkem zajímavé recepty od pobaltských po dálný východ, nějaké varenje tam určitě taky bude. (Z hlavy si vybavuju jen křenový kvas a to je spíš do jiného vlákna :) )
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam