• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    SARRI: jojo myslela jsem to tak - ze by treba ten puvodce pachuti vubec nemusel byt ten agar ale obecne konzervovani tresni...
    SARRI
    SARRI --- ---
    btw mam rada zajimave kombinace ovoce, koreni a dalsich ingredienci .. abych to nakombinovala spravne tak si pomaham timhle .. treba se to bude to bude hodit i nekomu zde

    SARRI
    SARRI --- ---
    SQUZZA: delam ji uz nekolik let nebo co myslim tim bezne? .. tresne se skorici ..
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    HABRENKA: do mycky to strkas, kdyz to neplnis horky a neotacis na vicko, tj prave treba ty kompoty.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    SARRI: a delas tresnovou marmeladu bezne? ja jsem treba tahle nenadsena byla z tresnovyuho sirupu loni - mel chemickej ocas aniz by v nem byla chemie... marmelada mi taky nejede, tak jsem od toho uplne upustila.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    JANAVI: jo, tak je delam, ale premyslela jsem, k cemu je dobre ono opevovane zavarovani v mycce, krom okurek, ktere zavarovat neplanuju :)... prdim na to, delam marmeladu, mycka aspon umyje nadobi :)
    JANAVI
    JANAVI --- ---
    HABRENKA: marmeláda se stále dělá tak, že se horká plní do vypařených skleniček, zavře vyvařeným víčkem, otočí na 10 minut víčkem dolů, potom se obrátí a hotovo. Je to rychlovka a dobrota, takže doporučuju udělat marmeládu.
    Kompoty nezavařuju, ale okurky zavařuju v horkovzdušné troubě, takže s myčkou neporadím.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    trochu debil dotaz, pardon... dostala jsem dve kila jahod a tresni... vaham, zda se mi chce crcat s marmeladou, nebo ze bych zkusila male kompoty...
    otazka zni - ma cenu to zavarovat v mycce, kdyz uz ji konecne mam? prvni problem, na ktery jsem ted narazila je, ze spodni kos je rovny, ale ma velka "oka", a horni kos ma vetsinu reliefu plastickou, kvuli hrneckum a spol, tzn tam rovne sklinky taky nedam...
    pripadne, pokud se mi aspon neco do mycky povede vyskladat, jak moc utahnout vicka (sroubovaci)? marmelady jsem driv delala tak, ze do ciste sklenicky sla horka marmelada, zavrela jsem, postavila na vicko a po vychladnuti hotovo, uz zadne zavarovani a drzi, tuk tuk... ale zase male jahodove kompoty na vecerni mlsani mne dost lakaji... rady, tipy, zkusenosti? diky!
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    MYRTHIE1: Šťávy vařím podle TRISSIE: ze všeho možného, nic nevypeckovávám a funguje to spolehlivě.
    MYRTHIE1
    MYRTHIE1 --- ---
    Mám doma v mrazáku třešně, ale jsou bohužel nevypeckovaný a ráda bych z nich udělala asi spíš sirup, než marmeládu. Jak na to? Dát do hrnce, rozvařit, přecedit a pak teprv cukr a citron? A kolik cukru? Je to jedno, nebo jaký je poměr? Děkuji
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Co půllitrová Hollandie? Tu mají prakticky všude... je teda 3%, nevím, jak moc trváš na 1,5%... Každopádně kdybys sháněla jogurtovač, tak se ozvi ;)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MOIRAIN: aspoň jsem to zkusila :-)

    ANNNA: obal od mlíka je aspoň jen jeden, a dá za šest jogurtů :-) a je ten jogurt polotučnej, že :-)
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Půllitrové kelímky jsou geniální první stavebnice - rychle to roste, nebolí to, když to po sobě děti hážou, dobře se to stohuje a skladuje, a napříč výrobci jsou kompatibilní :)

    Chápu tě, ale myslím, že domácím jogurtováním tomu člověk bez krávy nepomůže - obal máš na mlíku taky.
    Můžeš se zkusit obrátit na Kláru z Co nového na kopci, ta se domácím mlékařstvím zabývá fest...
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: je mi líto, z technologie mléka mám jen několik málo orientačních přednášek, možná tu budu mít nějakou literaturu v práci
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: mně na kupovaných vadí tři věci: 1) ekologický aspekt obalů 2) složení (škroby atd) 3) v našem LIDLu mají bílé jen smetanové a jezdit speciálně ještě jinam pro polotučný nezvládám. O cenu až tak nejde, klidně si koupím na každou várku nový startér, ale aspoň se nepodílím na výrobě hromad plastů na skládce (stačí že děti dlabou jen ovocné).

    MOIRAIN: zuzka ně odkázala dál, u té už jsem to zkoušela, ta vyrábí kefír (a ten prý sežere všechno, krom skleněné lahve :-)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: tak, jak píše ANNNA: raději ob jedno kysání kysat novou kulturou, ať už kupovanou čistou, nebo z koupeného jogurtu a velmi pečlivě dodržovat teploty, kolik to vydrží, průmyslové hygieny nedosáhneš nikdy, ale týden bych si lajzla, ovšem nejdřív testovat na dospělých, víc bude vědět ID Zuzkaou
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Nejsem Morain, ale dovolím si praktickou zkušenost - i při dodržení popsaných hygienických postupů se kultura postupně "zvrhávala" a nešlo dlouhodobě přeočkovávat doma vedenou kulturou - první třeba tři dávky dobrý, postupně se jogurt choval a chutnal divně, bylo třeba znovu koupit živý jogurt a znova naočkovat. Infeční ni interní jsme nikdy nenavštívili, postupně nás to přestalo bavit. A ono bez vlastní krávy se to ani moc finančně nevyplatí :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MOIRAIN: naprosto nesouvisejícně, jaký má moirain vztah k domácímu kysání jogurtů? a jaká je při zachování rozumných hygienických opatření (tzn. mléko zahřáté na teplotu 82C, rychle zchlazené na 40C, kysací skleničky a veškeré použité náčiní vypařené vroucí vodou, použití jogurtovače a rychlé zchlazení po ukončení kysání) trvanlivost takového jogurtu (v zavřené skleničce, ne že se do toho leze olízanou lžičkou)?

    Protože na webu jsem našla děsuplné články, jak je to málem jedovaté a děti vraždící hned po dokysání, a že by se v domácích podmínkách vůbec kysat nemělo; na druhou stranu to dělá docela dost lidí a nezdá se, že by hromadně navštěvovali infekční či interní oddělení nemocnic...
    SARRI
    SARRI --- ---
    MOIRAIN: ok, to beru ;)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SARRI: Moirain je postižená vzděláním v oboru technologie konzervace potravin
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam