• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    TABBY
    TABBY --- ---
    WERKA: Proč je sporák na dřevo na povidla lepší než elektrika?
    TABBY
    TABBY --- ---
    RADUZA: Nemám studený a suchý špajz :( [Jednoho dne toho architekta ubiju.] Mam sucho a teplotu kolem 19 stupnu, nebo vlhkou garaz, kde je kolem 5 stupňů, a sušší dřevník, kde je to, co venku. Hodí se něco z toho na dýně? (Asi ne, co ;)
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    TABBY: hokkaidy mi vydržej min. do března uskladněný v suchým, studeným špajzu. Ale jestli chceš pyre zavařovat, tak samotný, určitě nedávat cibuli, to je mrcha - kvasí. A brambory a mrkev - škoda místa ve sklenici :-)
    WERKA
    WERKA --- ---
    ZATAMOKO: Z normálního hrnce :). Vypeckované švestky (+ decku octa a čajovou lžičku soli) dávám v hrnci do trouby (na malý až střední výkon - máme na chalupě 50 let starou elektrickou troubu s rozlišením peče málo-středně-hodně ;-). V troubě to bylo asi 6 nebo 8 hodin (bez míchání, jen občas vařečkou trochu zatlačím dolů švestky co jsou úplně nahoře, aby se nesušily). Pak jsem to dodělávala na sporáku (na klasice na dřevo, dělá se to na tom mnohem líp než na elektrice)- z téhle fáze je ta první fotka. Tentokrát jsem je malinko doslazovala a přidala jsem asi decku rumu.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ZOIDBERG: u nás se přislazuje maximálně těmi rozinkami... nemusí být štrůdl sladký jak cumel,
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    MOIRAIN: Pokud jsou jablka sladká,tak to jde, ale jelikož se to stejně ještě na pečení většinou přislazuje, tak není důvodu tam nějaký ten cukr nedat rovnou. Zvláste když to hodně zlepší trvanlivost.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    WERKA: to jsou povidla z pomalého hrnce?
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    KAERI: máma zavařovala čistý nakrouhaný jablka, žádný cukr, rozinky ani ořechy, nasucho, fungovalo to skvěle
    WERKA
    WERKA --- ---
    ZATAMOKO: Tak tolik křížal bychom snad ani nezlikvidovali, i když je miluju. Loni jsme jich měli spoustu, letos nám jabloně urodily každá tak po třech jablkách, která ožraly vosy. Takže nebude nic. Naštěstí se švestek urodilo tolik, že to ty bestie nezvládly zlikvidovat, takže máme aspoň povidla... (opatlané sklenice laskavě přehlédněte - nějak jsem je letos svařila hodně na husto a šlo to blbě plnit)



    TABBY
    TABBY --- ---
    Jak byste nalozili s dyni hokkaido?
    Zavarit pyre, nebo hotovou polevku (osmahnuta cibule, dyne, brambora, mrkev, sul)? A jak dlouho a na kolik?
    Diky predem za zkusenosti.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KAERI: před pár lety jsem si takovej polotovar dělal.
    Jablka jsem nastrouhal, nacpal do sklenic, sklenice nahřál ve 100°C páře 20 minut a potom prohnal 5-10minutovým varem na 121 °C.
    Lepší polotovar do štrůdlu jsem neměl :)
    Jenže já mám 44litrový stove-top sterilizer s kapacitou 27ks 720ml sklenic, tak to mám krapet jednodušší ;)

    Ty křížaly asi takto ;)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jinak balaštík doporučuje na polotovar na moučníky tento postup:

    jablka nastrouhat nebo naplátkovat. na dno 0,7l sklenice 3 lžíce vody, jablka utláčet 10mm pod okraj sklenice, nahoru lžíci cukru. Sterilovat ve vodní lázni 90-95C 15-20minut.

    no asi zůstanu u toho nasucho, ale očividně to má fungovat i s cukrem a minimálně teda tohle jsou doporučené sterilizační teploty.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    KAERI: Jo, nakrouhat, upěchovat, zavařit "nasucho". S rozinkami bych to raději nepokoušela, to je minimum práce tam nasypat... S cukrem to bude IMHO pouštět víc šťávy, ale nezkoušela jsem...
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ZATAMOKO: Kráječ máme taky, ale moc nefunguje na ty mrňavý pokřivence, který tu zpracováváme na přesnídávky :-)
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    KAERI: za vdana a se zahradou jsem zavařovala jen na plátky jablka a fungovalo to.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KAERI: u nás se tento polotovar zavaruje jen z jablek, s cukrem by fungovalo určitě, s rozinkami si nejsem jistá, jak se budou chovat.
    Jinak základ je při pechování slevat stavu (otocis vzhuru nohama nad miskou a primacknes), aby polotovar nebyl rozhnahnany.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KAERI: babička to dělala, jmenovalo se to strouhaný jablka. Pro jistotu bych přidala pomůcku ke konzervování (proti plísním).
    Ale mám dojem, že tam bylo riziko kvašení a výbuchu a to nevím, jestli zavaření zastaví s jistotou. Cukr ne, ten je potrva pro kvasinky.
    KAERI
    KAERI --- ---
    Výborně, začínají se řešit jablka! :)) Prosím, někdo, kdo víte, co děláte... Mám tento nápad a potřebuju vědět, zda bude fungovat:

    Chci si zavařit štrúdlový polotovar. Rodina toho sežere neskutečné množství a nebaví mě pořád dokolečka krájet jablka, takže bych chtěla nastrouhat jablka na robotu, smíchat se skořicovým cukrem, přidat rozinky, napěchovat nahusto do sklenic a takhle zavařit. Dělám si naděje, že cukr by měl přispět k lepší konzervaci a ne naopak (ne naopak???).

    A jinak ano!!! Křížaly!!! To je ta další věc, co jsem chtěla z jablek udělat!
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    ZATAMOKO: nechtěl bys být můj přítel? :D
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ANNNA: u jablek si pomáhám tímto http://www.bionaire.cz/ezidri/krajec.htm ;)
    20kg jablek je připravených do hoďky, pak stačí rozvařit, rozmixovat a naskleničkovat. Za 2-3h je hotovo.
    Dělal jsem s tím i 80 kg jablek na křížaly a vč. skládání do sušičky to bylo 2h na 20kg várku.

    S kamarády jsme ve 3 lidech o víkendu dělali cca 70 kg švestek (4 klasicky prepravky vc. cesani) ve vlastní šťávě (90 sklenic po 720ml) + jsem jeste zavaril zaklad na dzem (20 sklenic + 1 okurkac).
    To byly teprve galeje, palec jsem mel uplne rozpichanej od pecek :)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam