• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KAERI: můžeš koupit https://bionaire.cz/ezidri/krajec.htm a dělat spirály, které pak provlíkneš špagátem a pověsíš mimo dosah předškolní komando :)
    Jinak sušička by byla ideální volba, ale tak záleží, abys ji využila. Pro pár křížal je to zbytečný.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    KAERI: nevyjde levněji pořídit sušičku? tou troubou je to na dlouho...
    KAERI
    KAERI --- ---
    Nevím, jak moc sem ten dotaz spadá, ale doufám, že mi zdejší konzervaceschopné osazenstvo poradí :)

    Mám spoooustu jablek, chtěla bych udělat křížaly. Blahé paměti moje babička prostě nakrájela jablka a frkla je na novinách na topení. To se střemi živými předškolními dítky nepřipadá moc v úvahu. Tak jsem si říkala, že bcyh to zkusila v troubě. Mám plynovku, dala bych ji na minimum a pootevřela dvířka - jablka by byla na roštu na pečícím papíře. Nebo by bylo lepší ji rozehřát, vypnout a jablka do ní strčit pak? Nebo máte jiné fígle? Křížaly dělám (ještě nedělám, ale budu) poprvé. Děkuji.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    Tak z dřínů je kompot a marmeláda. A teď si jdu pro radu co s kdoulema. Udělal jsem marmeládu, dneska budu dělat kdoulový sýr a uvažuju co dál. Loni jsem dělala likér ale moc se nepovedl, nemáte někdo ověřený recept?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    FKA82: jo, dřín je v plánu, ale musíme mu udělat místo. Pár let to bude trvat, nejdřív potřebuju opěrnou zeď pod svah u plotu a tam pak bude místo na keřový pás.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    MAR_TINA: Zasadit. Ne vážně, mám jeden starý na zahradě. Loni jsem koupila v Droždíně dřín jantarový. Roste spíš do výšky, takže nezabere tolik místa. Sadila jsem loni na podzim a letos už měl 300 g plodů. Navíc je sladký, takže se dá jíst jen tak.


    VODOMERKA: Asi to tak dopadne, všude nacházím jen recepty na marmeládu a kompot.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    FKA82: dělali jsme z nich marmeládu. zajímavě pikantní :)
    MAR_TINA: www.na-ovoce.cz ;) - mapa... (my je sbírali v Ploskovicích v zámecké zahradě) https://www.instagram.com/p/BYa88OlAWR-/
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    FKA82: jé a nemáš návod, kde sehnat dřínky? :)
    FKA82
    FKA82 --- ---
    Máte prosím někdo nápad co s dřínky? Už jsem naložila do rumu a nezralé nakládala ale olivy. Mám tu ale pořád ještě košík a nevím co s tím.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Nakonec bylo rakytniku malo, tak jsou 4 dily rakytnikove stavy, 1 dil malinove stavy a je to vynikajici :) nechutna tak "zdrave" jako kupovane rakytnikove sirupy co jsem pila.
    AIJA
    AIJA --- ---
    BONEMINA:
    Do marmelády jsem naposledy použila při svaření skořici a citronovou kůru a citronový pektin místo želírovacího cukru.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    FKA82: diky, zitra se jde na to:)
    FKA82
    FKA82 --- ---
    BONEMINA: Rakytníkový sirup je u nás nejoblíbenější. Odšťavním rakytník (dělám na lisu na bobuloviny, co mám k Boženě) a šťávu svařím s cukrem. Na 1l šťávy dávám 1 kg cukru. Dám do lahví a otočím dnem vzhůru.
    Jinak doporučuju část šťávy zmrazit do sáčků na led, dávám pak v zimě do čaje s medem.
    A letos jsem objevila smoothie z rakytníku a banánu a je vynikající.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Mate prosim nekdo ozkouseny recept na rakytnikovy sirup nebo marmeladu?
    AIJA
    AIJA --- ---
    VODOMERKA:
    Spáchala jsem to spolu se špendlíky a troškou skořice. Dobrý je to.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    MAR_TINA: nedělám teda ratatouille, ale směs ala uncle Bens a nezavaruju, jen otočím dnem vzhůru. .rok to vydrží v klidu
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    JAJITA: dík za zkušenost :)
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    MAR_TINA: zavařovala jsem ratatouille dvakrát, byla z toho srajda, tak už to nedělám.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    AIJA: kamarádi dělají rakytník v medu. ale je třeba použít sušený, jinak se do medu dostane moc vody a kvasí.
    AIJA
    AIJA --- ---
    Máte někdo nápad jak chuťově vylepšit rakytníkovou marmeládu?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam