• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    GUMBA: No, ono to všechno záleží na tom, jak je položená otázka. Ty se ptáš "Novakovi maji dve deti, pricemz jedno z nich je divka. Jaka je pravdepodobnost, ze to zbyle dite je taky divka?". Neni mi jasný, proč by to nemohlo bejt 50 %.
    Na wiki, kterou sem postnul MAKROUSEK ale stojí "Mr. Jones has two children. The older child is a girl. What is the probability that both children are girls? Mr. Smith has two children. At least one of them is a boy. What is the probability that both children are boys?" To je dost zásadní rozdíl.
    PHOBOS99
    PHOBOS99 --- ---
    GUMBA: have you just assumed the child's gender?
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    MAKROUSEK: ten model má ovšem neplatné předpoklady, např. "Each child has the same chance of being male as of being female" :)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    GUMBA: Tady je napsano, ze to musi byt 50%
    Boy or Girl paradox - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Boy_or_Girl_paradox
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    My jsme se jednou na prodlouzenem vikendu zasekli na nasledujici hricce s (podminenou) pravdepodobnosti:

    "Novakovi maji dve deti, pricemz jedno z nich je divka. Jaka je pravdepodobnost, ze to zbyle dite je taky divka?"

    Vysvetlovalo se, kreslily se grafy, rozbory, binarni stromy, .... dokonce se i v mobilu losovaly mince atd atd. Ani tak jsme nakonec nektere lidi nepresvedcili, a stejne odjizdeli s tim, ze to musi byt 50 %....
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    ARCHIMEDES: správně
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    OMNIHASH: špatně
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    OMNIHASH: ...nebo taky 11 (třeba 869). Nemělo by to být tak, že ten rozdíl sám má být beze zbytku dělitelný 11?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    MHO: rozdíl sum sudejch a lichejch číslic se musí rovnat nule:1331=>(1+0+3+0)-(0+3+0+1)
    MHO
    MHO --- ---
    HOWKING: no byla to doba předsmartphonová, takže záznam není. Naštěstí ;-)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    MHO: Náhodou super silvestrovská zábava :-D (ideální je to, když to někdo dokumentuje - jako skvostné perly vymyslí nerdi s hladinkou :-D)
    MHO
    MHO --- ---
    MINDA83: ale s tou matematikou se musí opatrně. Pamatuji si naprostý rozklad Silvestrovské oslavy někdy kolem toku 2004/5 způsobené kolegou matfyzákem. Byli jsme ve věku, kdy se nám v partě rodily první děti. Zmiňovaný partykaz zahlásil někdy po půlnoci něco jako:

    On: "Když jsem přišel na matriku, tak se podívám na rodný list. A hned jsem viděl, že je to blbě, rodný číslo nebylo dělitelný jedenácti. Úřednice jedna blbá, .."
    Skupina: "Hele počkej, to takhle z na první dobrou vidíš dělitelnost čísla jedenácti."
    On: "Ste dementi? To je přeci snadný."

    Načež se odpotácel na záchod a bohužel usnul ve vedlejším pokoji zdravým spánkem opilce aniž by dělitenost jedenácti vysvětlil. Díky tomu opilá skupinka složená převážně z fyziků a programátorů několik hodin zkoušela dělitelnost odvodit než všichni odpadli vyčerpáním. Neměli jsme jej rádi.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    NVT: To je přesný! Tyhle úvahy "velkých lidových zneuznaných géniu" slýchávám často.

    jeden stařičký: Seděj dva páni ve vlaku a jeden se stále kouká ven a něco počítá: "4,12,16,...48...112...."
    "Pane, prosím vás, co to počítáte ?"
    "Ále, vždycky, když jedem kolem nějakého stáda, tak počítám kolik je tam dobytku..."
    "To není možný ! Ale můžem se vsadit o kilo, mám tady za tunelem svoje stádo, a když mi řeknete kolik je v něm kusů, je vaše !"
    Tak vyjedou z tunelu, pán začne počítat: "12,.....48....98.....148, je to 148 kusů !" "Správně, ale řekněte mi jak to děláte ??"
    "Mám na to fígl. Vždycky sečtu všechny nohy, a pak to vydělím čtyřma."
    NVT
    NVT --- ---
    MINDA83: Což mi připomíná ten vojenský rozhovor:
    Poručík: Vy jste matematik, vojíne? Tak mi spočítejte třikrát sedmnáct!
    Vojín: Padesát jedna.
    Poručík: Sakra, to bylo rychle. Jak jste to udělal?
    Vojín: Vcelku jednoduše. Třikrát deset je třicet, třikrát sedm dvacet jedna. Jednadvacet a třicet je padesát jedna.
    Poručík: Pche, to znám daleko snazší metodu.
    Vojín: Jakou, pane?
    Poručík: Pětkrát deset je padesát a jedna je padesát jedna, vojíne!
    MINDA83
    MINDA83 --- ---
    Jo matematika je úžásná věda. Kdysi jsem se ještě na střední někomu snažil vysvětlit dvojkouvou soustavu a její mocniny. Snažil jsem se mu ukázat jak s pomocí deseti prstů napočítám do 1023. Pak ten dotyčný prohlásil že je to celý nesmysl a že mocniny nad dvacítku z hlavy stejně nikdo nespočítá. A prej zkus mi z hlavy spočítat druhou mocninu 51. Tak jsem si vzpomněl na rozdíl dvou mocnin, spočítal jsem si že 50 na druhou je 2500, k tomu přičetl 50, pak ještě 51, a asi během 10 sekund jsem mu řekl že to je 2601. Hned šel pro kalkulačku a že prej mi ukáže jakej je to nesmysl. Až do matury mě pak měl za geniálního počtáře.
    TOMAN
    TOMAN --- ---
    DOKIS: Tyjo fakt to tam chybí :)

    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Dokonce nejen, že jsem přehlídl chybějících 998, ale zmotal jsem i délku periody :-D Samozřejmě že ne 1000, ale 3000 a taky vlastně ne 3000, ale 2997 :-D
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    HOWKING: Podobna libustka jsou druhe mocniny cisel typu 1111, 1111111, 1111...111111 apod. Jeste trochu pattern je i v jejich tretich mocninach, pak uz se to zacne trochu rozpadat.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    DOKIS: No neověřoval jsem to. Dík za info. Je to z toho to videa: https://www.youtube.com/watch?v=daro6K6mym8
    Teď znova na to video koukám a on to tam sice nezmínil, ale 998 nenapsal. Já si jen nevšiml :-D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam