• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Dnes ráno jsem nechal 12 zpráv na záznamníku Stephena Hawkinga. Pak jsem si uvědomil, že to asi pokaždé zvedl.
    (vyskočilo na mě ve 4 roky starých vzpomínkách na Fejsu - čest jeho památce)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Minulý týden jsem na Alze koukal na chytré náramky a zrovna jsem trefil těch pár minut úplně bez slevy. Docela jsem se vyděsil :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    ATUARFIK: bych to opravil, zbozi musi byt o korunu levnejsi nez pred slevovou akci, jinak porusujes zakon! :)
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    TRISSIE: To by ovšem byla skvělá slovní úloha - na kolik musí nejmenovaný internetový obchod zvýšit ceny, aby po deklarované slevě X procent stálo zboží stejně jako před slevovou akcí?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ATUARFIK: v tomto případě bych ovšem k obchodním politikám řetězců (těsně před slevou zvýšit ceny, aby po slevě zboží stálo stejně, ne-li víc, než před akcí) považovala názor studentů za opodstatněný :-)
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Slyšela jsem report ze střední školy s maturitou, kde když učitel představil procenta, studenti se vytřeštili, že prý netušili, že ta čísla ve výlohách u slev mají nějaký význam - že si mysleli, že jsou to jenom takové náhodné výkřiky, aby to hezky vypadalo.
    ATOMOUSEK
    ATOMOUSEK --- ---
    TAPINA:
    Televizor byl nejprve o 20 procent zlevněn a později o 20 % z nové ceny zdražen. Konečná cena potom byla 11 520 Kč. O kolik % se celkově cena zvýšila nebo snížila?

    zkus trojclenkou pres 1%

    a pak porovnej s:
    0.8 * 1.2 = 0.96 (celkove slevnen o 4%)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Je tu ještě někdo, kdo jako já počítá procenta trojčlenkou? (Jsem říkala, že s ní zdravotníci vystačí).
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Nastává problém vysvětlit některým, co je to setina :) (byste se divili jak je to někdy náročné)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    LUKEH: To je postup, který si odvodíš sám, když chápeš, jak procenta fungují, řekla bych :D
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    ATOMOUSEK: co to kurva je?
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    ROBIN_SNNS: jo jo, kdyz varit nitrak, tak ve velkym. ;-)
    ROBIN_SNNS
    ROBIN_SNNS --- ---
    DAROS: Pořád může, u nitroglycerinu stačí i menší otřes k explozi.
    DAROS
    DAROS --- ---
    ROBIN_SNNS: Hele myslim ze kdyz uz uchladi nitracni smes, tak uz se neproleti...
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MLUKS: Jo jasně. Abys nepočítal stále totéž, spočítáš si předem koeficient a už můžeš psát kolik délek Karlových mostů se letos postavilo dálnic, okruhů, ... :-)
    A pak jsou tací, kteří nechápou oč jde a násobí tím tajemným číslem délku výběrového řízení.
    MLUKS
    MLUKS --- ---
    NELLAS: Sám nevím, jaké vzorečky to byly, ale potvrzuji, že spolužáci počítali procenta zásadně dle vzorečků. To samé s interpolací nebo převodama průtoků (litry za sekundu na kubíky za hodinu atd.). Na všechno používali nabiflované postupy a koeficienty aniž by tušili co počítají. Jaká byla chybovost snad netřeba uvádět :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam