• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    RAGUPKI: "Když si to celé představím ve vztažné soustavě větru, mám stojící vozítko v bezvětří a pod ním ubíhající zem.'
    Tak ta situace ale vypadá jen v okamžiku, kdy vozítko jede přesně rychlostí větru. I tak to ale funguje - bezvětří, kola roztáčejí vrtuli, ta předává hybnost vzduchu, vyvozuje tah a vozítko tedy zrychluje (i když už jede rychlostí větru).
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Tohle znám ve variantě, kdy je místo vrtule válec.
    Pro koho to není intuitivní, může si představit, že fouká z boku. Pak není problém, zpřevodovat a rychlost je omezena příkonem, ovšem nikoliv rychlostí větru.
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    BROUKOID: Nejsem si jistý, že to lze vysvětlit jen tímto principem. Kýl plachetnice dává k dispozici sílu reakce vody a směr plachty umožní změnu hybnosti větru tak, že síla působící na loď změní směr oproti prosté plavbě po větru. Tedy plachta odráží vítr "na bok". U toho vozítka je to ekvivalentní tomu, že vrtule odráží vítr dozadu a tím rozjíždí vozítko. Tím se ale nevysvětluje energetická či hybnostní bilance. Všechny principy uvedené ve videu jsou pravda, ale mně osobně není jasné, jak může tah vrtule překonat tah kol, když vlastně ta kola roztáčí tu vrtuli. Když si to celé představím ve vztažné soustavě větru, mám stojící vozítko v bezvětří a pod ním ubíhající zem. Když začnu roztáčet vrtuli, země začne působit silou na vozítko a rozjíždí ho dozadu. Zároveň vrtule působí silou na vzduch a "odráží se" od něj kupředu. Co zatím nikdo nevysvětlil, je, jak může být ta vrtule silnější. Přijde mi to dost neintuitivní, budu se nad tím muset zamyslet :-) Bude v tom někde schovaná nějaká zapeklitá kombinace zachování energie a hybnosti, ale nemůžu říct, že bych to z hlavy chápal.
    ALCATOR
    ALCATOR --- ---
    BROUKOID: Aby to mohlo fungovat, tak ta vrtule MUSÍ mít aretaci proti "větrnomlýnovému otáčení" (tzn. vítr nesmí být schopen roztočit tu vrtuli "po směru". Takže když spadl řetěz, tak vrtule prostě stála nehybně. Připomínám, že jakmile se vozítko dá do pohybu, tak se vrtule začne točit PROTI větru (odhazuje vzduch ZA vozítko).
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    mimochodem.. mam strasne silnej pocit, ze neco takovyho bylo v abc.. nebo mozna vtm.. nebo mozna technika molodezi.. v 80.letech.. proto mi to prislo jako neco "znamyho".. ale mozna je to fake news vzpominka :)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    STARE_CASY: ja to chapu - a z myho pohledu je to stejny jako plachetnice krizujici proti vetru, presne jak na zacatku ukazuje - coz byla pointa myho, mozna trochu kryptickyho prohlaseni o "komplikovanejsi plachte". Vazbu kolecek na vrtuli pak vnimam jako "kyl" plachetnice, kterej zarucuje, vazbu na "poldozku" - a pak je to proste o spravnym uhlu plachty (vrtule) tak, aby vektor "tahu" vrtule sel dopredu - a prave me prekvapilo ze to tak strasne lidi vnima jako "kontraintuitivni" - me to, prave v souvislosti s plachetnicema, dava perfektni smysl... mozna tim, ze sem si jako malej stavel mimo modylku letadel i modylky plachetnic a resil proc se nehejbou, prevracej, jedou spatnym smerem apod. ze me po seriich pokusu tak nejak tohle vsechno prijde "prirozeny".. (a to sem na skutecny plachetnici byl jenom 1x v zivote..) ..ale mozna sem JA, kdo to chape spatne.. nicmene ta analogie na zacatku s "cylindrickou zemi" mi proste pride presne tak nejak jak to ja vnimam..


    AXTHEB: podle me proto, protoze vitr byl moc slabej a v ty chvili to jelo asi skoro stejne rychle jako vitr, tj. nulova efektivni rychlost na vrtuli - protoze tu vrtuli roztaci prevod od kolecek... v plachetnicovy analogii to je jako kdyby plachetnice (se superplochym dnem) prisla o kyl a jenom se bokem posouva ve smeru vetru aniz by ziskavala doprednou rychlost ... ale mozna se pletu..
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    Umíte mi někdo vysvětlit, při druhém pokusu, proč se zastavila vrtule když spadl řetěz?
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    BROUKOID: takže ti přijde v pohodě, že to jede rychleji, než to vítr tlačí?

    Nejde o samotnou vrtuli, jde o to, že aniž by tam byl další pohon, lze jet rychleji, než vítr tlačí, tedy de facto proti větru. Tohle je kontraintuitivní. Ne to, jak to vypadá.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    STARE_CASY: mozna sem uz deformovanej, ale me to nikdy "kontraintuitivni" neprislo - vzdycky sem to bral jako "trochu komplikovanejsi plachty"...
    Tohle je ale jiny kafe:

    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Nevím, kam přesně s tímhle. Vtip to vyloženě není, ale vtipné to je ve smyslu poněkud kontraintuitivního využití fyziky.

    Ale kdyžtak beru mínus a nechám si to pro sebe :)

    Risking My Life To Settle A Physics Debate
    https://youtu.be/jyQwgBAaBag
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    ASNEK: Je nějaký důvod k linkování z facebooku a ne origo zdroje, ausgerechnet u xkcd?
    VANEK
    VANEK --- ---
    ASNEK: Mínusko za absenci ALT Others include "We've incrementally improved the estimate of this coefficient," "Maybe all these categories are wrong," and "We found a way to make student volunteers worse at tasks."
    https://xkcd.com/2456/
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    CEAR
    CEAR --- ---
    VANEK: Yep, to je ono, děkuji za vyhledání....
    K4STAN
    K4STAN --- ---
    KAERO: To magnetické pole je nějaké moc nabušené (a nebo to elektrické moc málo) !
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: (jo tak prdlajz povídka, Obydlený ostrov od Strugackých, jen jako jeden motiv - měl jsem to špatně přiřazené)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Při hledání inteligentního života dostávám jen falešně pozitivní výsledky.
    ZCR
    ZCR --- ---
    PISKOTIS: tak k tomuhle by taky něco bylo - Hal Clement, Mission of Gravity, rychle rotující velmi těžká planeta, na pólech 700g, na rovníku 3g. Obyvatelé jsou placatí stonožkoidi s oddůvodněně panickým strachem ze sebemenších výšek
    ZCR
    ZCR --- ---
    KAERO, ARCHIMEDES: ještě je jedna zajímavá povídka, akorát si nepamatuju, jak se jmenuje a od koho je - atmosféra na planetě má optické vlastnosti, které způsobují, že horizont je zakřivený nahoru, takže si celá tamní civilizace myslí, že žijí ve sférické dutině, ne na povrchu koule. Až na pár bláznů, pochopitelně :-)

    A jinak v Chemii prvků je krásná spekulativní otázka - jak by asi vypadal vývoj moderní chemie, kdyby izotopické zastoupení prvků (myslím tím stabilní izotopy) nebylo rovnoměrné, takže třeba lithium z naleziště A by mělo izotopy 6Li a 7Li v úplně jiném poměru. Imho by to pěkně nabouralo zákon stálých poměrů slučovacích a koncept stechiometrie, což by byl pěkný průšvih
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam