• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    PAN_SPRCHA:
    to je jejich trik.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MHO: Tak třeba vinou klobásu kupuji na délku a někdy točený salám a zváží se to potom. Tlačenku na plátky.
    KAERO
    KAERO --- ---
    ERGOSUM: doopravdy vsichni, od reznika po cajovnu, vazi na stejnem typu vah, ktere maji nejistotu mereni danou jednim digitem, coz je +-0,48 g s 95 % intervalem pokryti.
    kolik ma navazit je jen na okamzite dohode, ktera obvykle probiha nejakou iteraci, kdy obchodnik da zmerne vic nez kolik chci, a zepta se mne jestli to je v poradku.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    ERGOSUM: Dobry den, prosim 28,5 dkg sunky...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KAERO: SIRIEN: Celé to je dané tím, jakou přesnost požaduješ. Norma pro nespecifikované tolerance vychází z téhož. 1000mm kulatiny není totéž jako 1m kulatiny. Zámečník udělá dveře v rámu s přesností v mm a zedník díru pro ně v přesnosti cm.

    20dg není 190 ani 210g a obvykle se tím míní 195-208g. S předponou "asi" bývá tolerance +15-5g.
    V obchodě bývá cedule s jakou přesností se zboží navažuje. Speciálně pro kontroly a pro případné prudiče.

    Zákazník tedy jednotkou vyjadřuje množství i toleranci. Vážit v gramech je opruz pro prodavače(váží s přesností, kterou zákazník nepožaduje) i zákazníka (prodavač se s tím nimrá a on čeká(a přiznejme si, na jak přesném navážení vám záleží, že si na něj rádi počkáte))

    1/5kg eidamu chci vcelku(a když to bude 510g nebudu mít mindrák)
    50dg si nechám navážit (jsem-li opraven na gramy, usoudím, že prodavači dělá radost vážit přesně a požádám tedy o 505g :-)
    500g kupuji balený

    Koření kupuji v gramech.

    Příčina je stejná, proč se maso kupuje na Kg i když chceš třeba jen 1/2 nebo 1/4.
    Lidé chápou tolerance intuitivně a vynucený přechod na míry, kde běžná tolerance překračuje měrnou jednotku působí negativně a nakonec se vymstí v tolerancích výrobku, který má být přesný.

    Vykašlete se na vnucování gramů kde nemají co dělat a napište aplikaci pro Android Auto, která bude přepočítávat ujeté km na Fábie a Václaváky. :-)
    MHO
    MHO --- ---
    KAERO: A pak je vyšší škola:

    - 30 cm^3 eidamu prosím
    - prosím nakrájet eidam s povrchem 1m^2
    - mohl byste mi prosím položit na tento stůl eidam s potenciální energií vůči téhle ušmudlané podlaze 2J?
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    Vztahuje se na to nějak No-hair theorem? Možná proto volili rychlost růstu nehtů...
    PISKOTIS
    PISKOTIS --- ---
    NELLAS: Hlavně nerotujícího, pak to jde všechno do kopru.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    NELLAS: hmotný bod. s nehty.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    THE_BALROG: Doufám, že dokonale kulového.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    THE_BALROG: sferickeho cloveka?
    THE_BALROG
    THE_BALROG --- ---
    NELLAS: samozřejmě myslejí růst nehtů průměrného člověka ve vakuu.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SALVATOR: Zrovna u těch nehtů může být rozdíl klidně dvoj- až trojnásobný mezi jednotlivými lidmi i prsty. Mě to teda trošku překvapilo a pobavilo, čekala bych spíš číselný údaj a v závorce třeba upřesnění :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    SALVATOR: tenhle 'bashing' alternativních jednotek vychází hlavně z toho, že v těch článcích úplně chybí ta samotná hodnota, a zůstalo už jen přirovnání.
    Takže správně by mělo být 'rozloha je 500 km2, což je podobné rozloze Prahy', nebo 'rychlostí 01 mm za den, což je stejné jako rychlost růstu nehtů'.
    Protože když neuvádí to samotné číslo, tak sice z jednoho článku víš, že tohle je velké jako praha, a z jiného článku tamto jako brno, ale vztah mezi velikostí prahy a brna si neutvoříš, protože tenhle vztah ti můžou dát jen společné jednotky, což jsou překvapivě ty km2.
    A ano, můžeš si dohledat velikost prahy a brna, ale nevíš jak moc novinář zaokrouhlil. Jediné jasné je, že novinář kašle na samotné sdělení a snaží se jen bulvárně šokovat.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NELLAS: Mě taky, ale ve srovnání s rycholstí monopostu Ferrari na cílové rovince na okruhu v Monaku je rozdíl mezi rycholstmi růstu nehtů na různých prstech přece jenom asi zanedbatelná. Chci tim říct že tenhle bashing alternativních měrných jednotek za každou cenu neni podle mě úplně nutnej, navíc je asi jasný, že tady maj na mysli nějakou průměrnou hodnotu, která se obvykle udává jako 0,1 mm za den.
    Na druhou stranu musim přiznat, že i když často tvrdim, že tyhle alternativní jednotky mi často hodně pomáhaj, protože moje schopnost představit si desítky km čtverečních je výrazně nižší, než uvědomit si přibližně rozlohu Prahy, tady je to možná zbytečný, protože 1 cm za 10 dní si představí snad každej. Ale možná taky ne a je pro ně jednodušší uvědomit si, jak často si potřebujou stříhat nehty...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    A co tohle?

    "Španělské Kanárské ostrovy leží na Africké litosférické desce, která „pluje“ po zemském plášti na východ podobnou rychlostí, jakou rostou lidské nehty."
    Sopku na La Palmě živí horká skvrna. Hledá cestu ven, tvrdí odborníci - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/sopku-na-la-palme-zivi-horka-skvrna-hleda-cestu-ven-tvrdi-odbornici-40373827

    Mně třeba na palci rostou pomaleji než na ukazováčku...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    KAERO: Pětinu kila eidamu, prosím...
    KAERO
    KAERO --- ---
    20 dg eidamu. Úroveň trola: nula.
    200 g eidamu. Úroveň trola: začátečník.
    0,2 kg eidamu. Úroveň trola: pokročilý.
    2 hektogramy eidamu. Úroveň trola: frajer.
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    GREATDRAKE: a maso se občas kupuje na kila, přesto si většina lidí v sýrárně i masně objedná na deka. A kdybys neslovíčkařil jen abys mě setřel tak by sis možná všimnul že přesně to samý o tom užívání píšu, jen se "ptám" odkud se to vzalo, což "je to historie a zvyk" nijak nezodpovídá.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SIRIEN: občas opusť svou bublinu ať tak moc nepindáš. Na gramy se v případě potravin kupuje kde co. Koupit 200g sýra je úplně normální jev.
    Stejně jako 150g nebo 225g salámu.

    A ano dkg je jev zejména historický a zvyklostní.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam