• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    Pokud je v tom něco vědeckýho a je to k něčemu, hažte to sem. Berem všechno: chemii, fyziku, filozofii, matematiku, psychologii... a další


    Za přílišné a především opakované OT budou dárkové poukazy v podobě RO a ovocných košů s banány.

    Kecy k věci tu nechám, hlavně když budou vtipný. Zbytek mažu.





    Ňáký odkazy... vozte to sem na dvoukoláku a pište to tam hráběma.
    http://wiki.matfyz.cz/wiki/Category:Humor
    http://www.frozen-planet.mysteria.cz/pages/vtipy/m-vtipy.php
    http://fora.tv/2009/11/08/Science_Laughs_Science_Comedi
    rozbalit záhlaví
    KAERO
    KAERO --- ---
    ERGOSUM: ale ano, u truhlaru taky ocekavam, ze kdyz zadam policku v mm, tak to bude +- 0,5 mm, a kdyz budu chtit tramy 4 m, tak to bude +- autobus. Ale bavime se o salamu a syru, co ty prodavacky strkaj na vahu od oka, idealne aby zakaznik nakoupil co nejvic. A pokud hmotnost kontroluje, tak aby nebyla mensi nez zadana, a pokazde kontroluje na vahach co ukazuji gramy. Truhlari a prodavacky jsou naprosto rozdilny problem, resis hovadinu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SIRIEN: Pokud je tomu tak(a místo 800g dostanou 880g), pak to potvrzuje pozorování, že odtržením přesnosti a jednotek dojde k devalvaci přesnosti.

    Já mám třeba ověřeno u truhlářů, že rozměr zadaný v mm má toleranci do 2mm a v cm do 8mm. Trám 300,5cm mi uříznou, na 3005mm se vykašlou (Nebo se rovnou dohodnem, že ho potřebuji do 3002mm konstrukce a budu ho tam pasovat).

    A když někdo požaduje nesmyslnou přesnost, kterou nepotřebuje, při představě, že tak dostane co chce, občas se hrozně diví, když jí dostane a má dle zakázky zaplatit. (podložky k přivaření, které stačilo + - 1mm nastříhat na padačkách a +0 -1mm by nebyl problém, dostal broušené na magnetce).
    A ano. Tu toleranci si napsal a trval na ní. To bylo breku.
    Někde prostě neměli přesné padačky a jinde řekl nač to chce a bez ohledu na to co napsal, dostal co potřeboval.
    BISCUIT13
    BISCUIT13 --- ---
    XBAHNO: a hlavně to byl salám a ne ty ošizený věci ze separátu a soji dneska... a stálo to pár korun... zlatý časy tenkrát...
    až jednou takhle začnu mluvit, zabijte mě :-D
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    ERGOSUM: to je hrozně hezká hypotéza... bohužel do ní hází vidle fakt, že zboží co se u nás kupuje/prodává na dekagramy se jinde váží/prodává na gramy a tolerance přitom fungují úplně stejné - a odpovídají spíš nějakému tomu "až +10%" než nějakým jednotkám.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    VOYTEX: Jo, to za (Rakousko-uherska, první republiky, minulyho režimu), deset deka salámu, to bylo nějakýho salámu a ne jako dneska...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    VOMAJDA: Jejda! Já fakt napsal 1/5 místo 1/2. Máš palec za pozornost a já se jdu stydět.
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    ERGOSUM: kdybych si řekl o 1/5 kg eidamu a dostal ho 510 g, tak bych z toho neměl ani tak mindrák, jako spíš 310 g eidamu navíc. Jako chápu, že větší jednotka ~ větší povolená odchylka, ale 150 % navíc je fakt dost...
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ..a pak se divej, ze lidi radsi nakupujou salamy predkrajeny v plastovejch obalech nez aby resili metrologii s babou u pultu :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    ERGOSUM: no, ne. si myslim, ze ta prodavacka o tolerancich a presnostech vi kulovy, a kazda prodavacka se snazi trefit tu dohodnutou hmotnost podle sebe (nektera na gramy, nektera na 5 g, jina zpruzena na 10 g) nebo podle toho co ji rika sef (davej toho vic!). pochybuji, ze kdyz prodavacce reknu 20 dg, nebo 200 g, tak bude k tomu vazeni pristupovat jinak.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    SIRIEN: Prave ze deka se u pultoveho prodeje bezne pouziva v zemich byv. Rak.-Uh.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BLACKHEAD: Prosím pěkně a může to být o 45g víc?...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KAERO: Vždyť ano. Nejde o přesnost váhy. Jde o přesnost a měrné jednotky, v kterých to chci.
    Není problém požádat o "ten prostřední" kelímek salátu a ten dát potom na váhu.
    Některé obchodní řetězce nabízejí pulty s váženým zbožím. Tam nakupuji třeba na "lopatky" a cenu mám v gramech.

    A ano. Je to o dohodě.
    Když chci něco ochutnat, klidně žádám "do tří deka" a pak dostanu téměř přesně 30g. :-)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    PAN_SPRCHA:
    to je jejich trik.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MHO: Tak třeba vinou klobásu kupuji na délku a někdy točený salám a zváží se to potom. Tlačenku na plátky.
    KAERO
    KAERO --- ---
    ERGOSUM: doopravdy vsichni, od reznika po cajovnu, vazi na stejnem typu vah, ktere maji nejistotu mereni danou jednim digitem, coz je +-0,48 g s 95 % intervalem pokryti.
    kolik ma navazit je jen na okamzite dohode, ktera obvykle probiha nejakou iteraci, kdy obchodnik da zmerne vic nez kolik chci, a zepta se mne jestli to je v poradku.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    ERGOSUM: Dobry den, prosim 28,5 dkg sunky...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KAERO: SIRIEN: Celé to je dané tím, jakou přesnost požaduješ. Norma pro nespecifikované tolerance vychází z téhož. 1000mm kulatiny není totéž jako 1m kulatiny. Zámečník udělá dveře v rámu s přesností v mm a zedník díru pro ně v přesnosti cm.

    20dg není 190 ani 210g a obvykle se tím míní 195-208g. S předponou "asi" bývá tolerance +15-5g.
    V obchodě bývá cedule s jakou přesností se zboží navažuje. Speciálně pro kontroly a pro případné prudiče.

    Zákazník tedy jednotkou vyjadřuje množství i toleranci. Vážit v gramech je opruz pro prodavače(váží s přesností, kterou zákazník nepožaduje) i zákazníka (prodavač se s tím nimrá a on čeká(a přiznejme si, na jak přesném navážení vám záleží, že si na něj rádi počkáte))

    1/5kg eidamu chci vcelku(a když to bude 510g nebudu mít mindrák)
    50dg si nechám navážit (jsem-li opraven na gramy, usoudím, že prodavači dělá radost vážit přesně a požádám tedy o 505g :-)
    500g kupuji balený

    Koření kupuji v gramech.

    Příčina je stejná, proč se maso kupuje na Kg i když chceš třeba jen 1/2 nebo 1/4.
    Lidé chápou tolerance intuitivně a vynucený přechod na míry, kde běžná tolerance překračuje měrnou jednotku působí negativně a nakonec se vymstí v tolerancích výrobku, který má být přesný.

    Vykašlete se na vnucování gramů kde nemají co dělat a napište aplikaci pro Android Auto, která bude přepočítávat ujeté km na Fábie a Václaváky. :-)
    MHO
    MHO --- ---
    KAERO: A pak je vyšší škola:

    - 30 cm^3 eidamu prosím
    - prosím nakrájet eidam s povrchem 1m^2
    - mohl byste mi prosím položit na tento stůl eidam s potenciální energií vůči téhle ušmudlané podlaze 2J?
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    Vztahuje se na to nějak No-hair theorem? Možná proto volili rychlost růstu nehtů...
    PISKOTIS
    PISKOTIS --- ---
    NELLAS: Hlavně nerotujícího, pak to jde všechno do kopru.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    NELLAS: hmotný bod. s nehty.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam