• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    HOWKING: tak je to teda ohavna reprezentace mile Heebicky, ale aspon je to spravne kulaty... jedna se pravdepodobne o relikt kvaknuti pred nekolika milionama let...
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Hebička?

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RAKDVER: super, kdyz prileti do takoveto elektronove cerne diry jeden vodik, elektrostatickou silou bude jeho elektron odvrzen, a proton pritahnut, tedy za par chvil uz nebude Elektronovy mesic, elektronovy, ale zase uz jenom protonovy .. a ten uz zase zacne pritahovat i ty elektrony .. takze pokud o tom snime spravne, bude elektronovy mesic existovat jenom par sekund-milionu let.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Je otázka, jestli ta čená díra vůbec vznikne. A jestli nebude odpařování rychlejší než kolaps.
    A také je dána hmotnost, ale ne hustota, nebo průměr. On to nakonec může být elektronový prstenec, kolem neutronové země. Nebo něco úplně jiného.

    Já prostě nevím.
    RAKDVER
    RAKDVER --- ---
    SEJDA: Tak abych přispěl k znevtipňování: Elektronový měsíc se bude skládat z cca 10^53 elektronů (měsíc cca 10^23 kg / elektron cca 10^{-30} kg). Náboj elektronu je cca q=10^{-19} Coulombů, náboj měsíce tedy bude cca Q=10^34 Coulombů. Odhadněme elektrostatickou potenciální energii: Bodový náboj q ve vzdálenosti r od náboje Q má potenciální energii kqQ/r, kde k je cca 10^10, elektron na povrchu měsíce (poloměr r cca 10^6 m) tedy bude mít potenciální energii cca 10^19 J, všechny elektrony v měsíci dohromady tedy 10^72 J (tohle je dost odhad, ne všechny jsou na povrchu, ale pár řádů sem nebo tam ve výsledku nebude hrát roli). Dle formulky E = mc^2 tedy elektrostatická potenciální energie dodá elektronovému měsíci váhu cca 10^55 kg. Pro srovnání, naše galaxie má nějakých 10^42 kg. Tj. když tuhle hmotnost narveme do rozměrů měsíce, černá díra vypadá jako rozumný výsledek. Poznámka: Všechny výše uvedené výpočty jsou zcela jistě nesprávné, v těchhle energiích nejde použít nám známé fyzikální zákony a co přesně se stane záleží na tom, jak funguje kvantová teorie gravitace, což nikdo neví.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    SEJDA: Ty pořád trváš na tom, že nějaké elektrony budou odlétat. Nebudou. Představa, že nějaké elektrony uniknou (a navíc se budou pohybovat jen radiálně), není OK. Neuniknou ani z běžné černé díry, natož z takhle supermasivní.
    Prostě ty elektrony se pohybují téměř rychlostí světla (nebudu to počítat, ale těch devítek v 0.9999... bude fakt hodně), melou se tam, sráží, vzniká záření, z něj páry částice-antičástice, které zase zanikají, atd atd ... ale nic ven nemůže, ta gravitace všechno udrží stejně jako u každé jiné černé díry.


    No, každopádně myslím, že už stačí. Prosím zavolejte mě i příště, rád opět vypomohu s odborným znevtipněním nějakého vtipu :-)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    GUMBA: tedy, cim rychleji elektron leti od elektronoveho Mesice, tim je tezsi a tim vice je pritahovan nazpet. Ale .. kdyz si to predstavim jenom jako radialni pohyb, tak cim pomalejsi, zabrzdenejsi bude, tim bude lehci a tim mene bude brzdeny .. unikova rychlost bude existovat.
    Ze by uvnitr elektronoveho Mesice s vysokou koncentraci elektronu bylo nejak moc relativisticky urychlenych elektronu se mi nezda, hned se srazi a vyzari svetlo, zpomali.
    Jeho vize tedy asi byla, ze se elektrony asi nehybou ale kmitaji, podobne jako jsi psal o kvarcich a gluonech, pak by se elektrony neszrazely a neztracely by energii/hmotnost. Zavrene v pasti, s vyjimkou tech okrajovych, ty se muzou vzdalit.
    Muzu si to predstavit jako cibuli, vrstvy elektronu, ktere se od sebe vzdaluji a ktere se snazi mit co nejvetsi plochu. To bude ta elektrostaticka sila. Vzdalenost od jadra, funkce casu. A druhou fuknci casu jak roste energie tech elektronu a tim jejich hmotnost .. o rozdil toho o co se pohly ty okrajove a o co se nepohly ty vnitrni. Nejmene se budou hybat ty v jadru, ale tech je nejmene. No pravda si je, ze elektrostaticka sila neni nijak velka, takze casu bude dost?
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    SEJDA: Přesně tak, urychlená částice může mít velmi významně vyšší hmotnost než je její klidová hmotnost. ( https://en.wikipedia.org/wiki/Mass_in_special_relativity#Relativistic_mass ) Takže hmotnost toho elektronového Měsíce bude daleko daleko větší než součet klidových hmotností všech těch elektronů, které ho tvoří. Protože ty elektrony budou muset mít obrovskou energii (což podle teorie relativity přidá celkové hmotnosti Měsíce).
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    GUMBA: gravitace elektronoveho Mesice bude stejna jako toho obycejneho .. nebo ma nabity/urychleny elektron jinou hmotnost?
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    SEJDA: Udrží to pohromadě právě gravitace (která bude enormní). Jinak, když se srazí dva elektrony, tak se nic moc zajímavého nestane (jako že by vznikaly nějaké jiné částice apod.), nanejvýš emise brzdného záření (bremsstrahlung).
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    STARE_CASY: kdyz pise o tom, ze protony jsou nezajimave. Ale elektronu bide radove vice. Tak mu jde o hustotu castic .. koncemtraci. Nemuze jit o klasickou hustotu, protoze ta, je ze zadani stejna jako ta soucasna.
    Takze ma urcite pravdu GUMBA, kdyz pise o kvantovych jevech .. srazky elektronu by tam asi nebyly nic vyjmecneho.
    Problem je, ze my nevime nico cernych dirach, donedavna jsme ani nevedeli, ze 2-3 hmotnosti Slunce (99% hmotnosti Slunce jsou protony) muzou byt dost .. Navic nikdo ani nevi co to cerna dira je, zname jenom jeji vnejsi vlastnosti .. takze mi v podstate cele to tvrzeni pripada jako vtip. Tedy vlastne podle teorie tresku tusime, ze cerne diry budou asi protony .. ale jiste to neni.
    Nicmene, muzeme si takovy elektronovy mesic predstavit jako prak, ze ktereho jsou elektrostaticky vystrelovany elektrony velkymi rychlostmi, no a kdyz se srazi dva elektrony velkych rychlosti, premeni se jejich energie na svetlo. Svetlo by zase excitovalo jine elektrony atd. Nevim, proc by se to nemelo hnedka rozpadnout, a melo by to kolapsovat. Mne pripada, ze kazdy okamzik je vnejsi vrstva cim dal tim od spodnich vrstev. Nevidim nic, co by tyto vnejsi elektrony tlacilo nazpet.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    HOWKING: ve skutecnosti jenom cca 21.5 roku, nicmene fskutecnosti 13.8 miliard let, protoze Heebicka je supersymeticky partner celyho vesmirku..
    CAIA
    CAIA --- ---
    BROUKOID: Tohle mi moc chybělo, KVAK.
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    HOWKING: tys vykecal FMS a budeš mi říkat něco o tajné FES?!
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    KID_MCHUTT: Ta je tajná!!!!
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    a tričko FAT EARTH SOCIETY furt nic :(
    MHO
    MHO --- ---
    HOWKING: to asi nutně potřebuji...
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    bmw. mysleli jste někdy, že budete o věcech z internetu říkat, že jsou čtvrt století staré? :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    BROUKOID: Tyjo. To je tak čtvrt století staré! To je dávno, co jsem to neviděl!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam