• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    KAMAHL: GUMBA:

    je následná diskuze stejná jako zde
    Vědecké vtipy
    https://www.nyx.cz/discussion/18254/id/56781118
    nebo něco nového?
    ZCR
    ZCR --- ---
    (jen pro zajímavost, ty kohouty s rtuťovým těsněním vypadaly třeba takhle - zdola je jádro uzavřené tou koncovou baničkou, nahoře do té mističky se nalila rtuť, utěsněno z obou stran... furt se vyrábějí, tenhle jsem našel v katalogu ACE za nějakých 260 $; těsní se to spíš něčím onačejším, nevím)

    _
    ZCR
    ZCR --- ---
    Šmarjá, co je to tady za amatérskou toxikologii?

    Kovové olovo je nebezpečné zejména v podobě olověné trubky, když jí člověk dostane přes kebuli, a to platí i pro většinu těžkých kovů v elementární podobě, pokud nejsou vytvořené podmínky pro snadnou vstřebatelnost nebo zvýšenou reaktivitu obecně - u rtuti jsou to například páry, vzhledem k nízkému bodu varu se rtuť nezanedbatelně vypařuje i za pokojové teploty. Leckteré jsou ale při běžném kontaktu zcela inertní.
    Sloučeniny pak jsou kapitola sama pro sebe, s toxicitou často extrémně odlišnou podle oxidačního stavu, reaktivity, možností vstupu do organismu. U toho olova byly spíš než s glazurami problémy s olovnatou bělobou, která se používala jako barva, ve slévárenství samozřejmě výpary, nebo potom jemný prach oxidů (googlit horečka slévačů).
    Jsou pak teda ještě kovy, které sice jsou ušlechtilé a málo reaktivní, ale jsou na ně alergie - známá je třeba kontaktní alergie na nikl, a velmi nepříjemná umí být v tomhle ohledu platina.
    U Pb, Hg atp je obecně velký problém chronické otravy, ty se nemusejí projevit nijak dramaticky, ale pomalým nástupem neurologických obtíží a celkovým duševním (i fyzickým) úpadkem - takže i když se někdo při práci s olovem dožil vyššího věku, spokojené stáří to nejspíš nebylo. U chemiků minulosti jsou popsané chronické otravy rtutí, protože ta se v minulosti naveliko používala k mnoha různým účelům a často s hladinou zcela volně - například skleněné kohouty pro vysoké vakuum měly takovou mističku, kam se nalila rtuť jako těsnění jádra kohoutu.
    KRAL_KAREL_IV
    KRAL_KAREL_IV --- ---
    SPIKE411: spousta podobností s akademickým životem má i https://www.planetaher.cz/detail/deskove-hry/alchymiste
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    ‘Publish or Perish’ is now a card game — not just an academic’s life
    https://www.nature.com/articles/d41586-024-02511-5
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---


    OR26A is the genetic SNP (single nucleotide polymorphisms) that makes cilantro taste like soap to some people: bitter and excruciating — almost painfully metallic and horrible.
    https://www.forbes.com/sites/lesliewu/2018/02/28/why-genetics-may-be-the-reason-you-hate-cilantro/
    MICRO
    MICRO --- ---
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    TRISSIE: To byly noviny ještě před dobou googlovou :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    VOZKA: ještě mě napadá, že měli třeba nějakou olovnatou glazuru, tou to pak natřeli, ale už nevypálili, jen nechali zaschnout a pak normálně používali, tam by pak ta expozice mohla být celkem vysoká...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jinak ke kreativnímu využívání (polo)kovů ze strany (Freude, Freude... až na třetí pokus se mi povedlo napsat "strany" a ne "srany") našich předků bych vaší pozornosti doporučila:
    [TRISSIE @ Centrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů]
    :-)
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    TRISSIE: Pro ty co nerozklikávají bych specifikoval, že u všech zmíněných článků se jednalo právě o neprofesionálně aplikované olovnaté glazury (kde může být oxidu olovnatého až 60%) a o chronickou expozici, ač nepříliš dlouhou, nikoliv o náhlou otravu ani o neglazovanou keramiku.

    Nechci se za každou cenu hádat že se to nemohlo stát, jen to prostě zní nepravděpodobně.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    teda samozřejmě v našich podmínkách. v rozvojových zemích to přece jen je něco jiného, viz třeba:
    Lead Poisoning Affects Over 1 Million Children in Mexico; Pottery is Main Cause - Pure Earth
    https://www.pureearth.org/survey-confirms-over-1-million-children-with-elevated-lead-levels-in-mexico-pottery-is-main-source/

    což je daný jak častou a opakovanou expozicí, tak tím, že jednak LD je na kilo váhy a druhak u dětí dochází k 4-5x vyšší absorbci při stejné vstupní koncentraci.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    GUMBA: hele, já mám docela dobrý google fu, ale hromadná otrava olovem a děti, tak to jediný relevantní odkazy jsou "v Číně se otrávilo x set dětí kvůli nedodržení pravidel v továrně", a otrava olovem v souvislosti s keramikou je toto:
    Největší informační zdroj pro lékaře - proLékaře.cz | proLékaře.cz
    https://www.prolekare.cz/casopisy/vnitrni-lekarstvi/2016-2/otrava-olovem-prekvapiva-pricina-bolesti-bricha-obstipace-a-anemie-58158
    Spotřební keramika jako neobvyklá příčina otravy olovem - Zdraví.euro.cz
    https://zdravi.euro.cz/clanky/spotrebni-keramika-jako-neobvykla-pricina-otravy-olovem/

    a to je tak unikátní případ, že se ten jeden jedinej cituje všude možně. A aby se to projevilo, tak bylo potřeba, aby "Po doplnění anamnézy byl zjištěn i zdroj intoxikace – téměř každodenní pití čaje s citrónem v průběhu posledních 2 měsíců z keramického hrnku z domácí dílny."
    DAROS
    DAROS --- ---
    Hele ale na druhou stranu se pouzivaji olovene trubky na vodu... Babicka je mela v baraku a dozila se dlouheho veku...
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    GUMBA: Potom to asi bude ještě kombinované s tím, že to pálili ve venkovní peci na dřevo, kde je dost obtížné vyvinout dostatečnou teplotu na to aby hlína vitrifikovala a tím, podobně jako sklo, měla k tomuhle menší sklony.

    Ale jestli se to stalo, tak museli mít fakt extrémní smůlu, protože přesně takhle - sesbírat jíl kdekoliv, nepoužívat glazuru a vypálit v ohni - se keramika dělá tisíce let. Ještě mě napadá jestli nemohlo jít o nějaké průmyslové znečištění v půdě, to by možná dávalo smysl, ale i na to by museli mít fest smůlu.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    GILHAD: Však. 5,56 × 45 mm NATO má 4g.
    VOMAJDA
    VOMAJDA --- ---
    KAERO: Když už je řeč o rychlém olovu, tak ty ostatní látky se do něj přidávají úmyslně, kvůli zlepšení mechanických parametrů pro odlévání a zvýšení otěruvzdornosti při průletu hlavní.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    VOZKA: Před lety to proběhlo novinami, ale detaily už si nepamatuju. Jen, že si to vyrobili sami na nějakém táboře či podobné akci. Tipuju to na kombinaci nevhodné hlíny a použití (asi do toho dali něco kyselého, co jim to olovo ještě ochotně vytáhlo do jídla).
    Máme takhle od dětí navyráběno asi 10 misek či hrnků, ale výhradně na tužky :-)
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    GUMBA: tady musím podpořit gaychat silným "wut"? Keramická hlína běžně obsahuje stopové množství olova protože... je to hlína a nějaké olovo je všude, lokálně někdy víc. Ale větší množství ho afaik nebývá a z neglazované keramiky se dříve jedlo normálně, dneska kvůli bakteriím a plísním už moc ne, ale pořád se z ní pije (neglazované čajové konvičky). A při vysokém obsahu olova bude daleko větším problémem hliněný prach, který při práci s hlínou nevyhnutelně vzniká (a normálně je rizikem kvůli silikóze, ne kvůli kovům).

    Velké množství olova se dávalo naopak do těch glazur, ale olovnaté glazury na (maloobchodním) trhu už dávno nejsou a i u starého nádobí nebo tam kde se výjimečně stále používají to nic moc neznamená, pokud jsou vypálené na správnou teplotu na vhodné hlíně (což při hobby použití určitě nemusí, ale i tam to není pokaždé dosrané nějak zásadně, olovo se používalo mj. právě proto, že se s výslednými glazurami dobře pracuje), tak se z toho neuvolňuje realisticky nic, podobně jako z olovnatého křišťálového skla.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam