• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Meanwhile in Ireland

    @DJMatthewDalton: Overheard at Dublin Eurogroup: "OHHHhh, Slovenia, not Slovakia!"
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Hele politik s ideou: reformovat eu.

    http://mobile.bbc.co.uk/news/uk-politics-22119096
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    TEDDYBEDDY: máš pocit, že současná EU je jen a pouze " jednotné dutyfree obchodní a podnikatelské teritórium"???
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    LONESTAR: Ono taky sousloví " schopná administrace" je oxymoron resp. nemístný idealismus obecně :)
    Já ale osobně radši připlatím pár špidlům za údržbu jednotného dutyfree obchodního a podnikatelského teritória, než připlácet lokálním mrdkám typu ráth, janoušek, etc. na osobní blahobyt.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    TEDDYBEDDY: Moderní evropan imo potřebuje schopnou administraci s co nejmenšími pravomocemi. - což je ovšem přesný opak toho, co mu EU nabízí...
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    E2E4: Tak to jsou dobré zprávy, nedávno se ještě mluvilo o 30% :)
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    LUBOB: Ideální architektura pro realizaci prostých občanských svobod mj. ;)
    Za voláním po jakémsi otci- protektorovi stojí vždy sklon mas prosťáčků předat někomu zodpovědnost za své životy a blahobyt. Moderní evropan imo potřebuje schopnou administraci s co nejmenšími pravomocemi.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Jejky, kdo by to byl cekal, kypersky bailout nebude stacit.. A ekonomika se propadne o 10-20% ..

    http://m.bbc.co.uk/news/business-22106194
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Ja nevim, ale za velkymi idejemi vidim prevazne ne-politiky, nasledne pak tu ideu bud nejaky politik zdvihne nebo rovnou zneuzije. Vychazi to IMHO z toho ze dnesni politik je obvykle nazorove velmi pruzny, takze obvykle nebyva ideove pevny - vyjimka je v tomto napriklad Vaclav Klaus nebo treba Grebenicek :)

    Hodne ekonomu prislo s myslenkami ktere nas (nekdy bohuzel) vedou jeste dnes - namatkou treba Keynes. Stejne tak Hudebnici - Bob Marley, Pink floyd, nebo treba lekari - Hypokrates ;)

    Samozrejme ze mala cast politiku jiste prichazi s novymi idejemi, ale nebude pravdepodobne vyrazne jine nez v jinych oborech. Ostatne ustava USA byla taktez inspirovana idejemi franzouske revoluce.
    JACOB
    JACOB --- ---
    OTAVA: To je takova hodne "filosoficka" otazka .. :) Velci filosofove nepochybne zasadnim zpusobem zmenili uvazovani evropanu. Na druhou stranu, filosof to temer vzdy dela mnohem "na delsi trat". Myslenky Descarta, Kanta nebo Nietzscheho _realne_ ovlivnily mysleni az dlouho po jejich smrti - a nadale ovlivnuji. Zatimco politik ovlivnuje dnes a jen relativne malokdy po sve smrti.

    S jistou nadsazkou by mozna slo teda rict, ze "velky politik" je "dobrym filosofem dneska" :-)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    JACOB: Kdyz prijde filosof s nejakou ideou, je tedy politikem ? Treba Nietzsche, nebo Kant? :)
    JACOB
    JACOB --- ---
    LUBOB: Idea netvori politiky, politici tvori ideje
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Kdyz uz se jednou vyjimecne obevi nejaka pozitivni zprava z EU, ehodlam si ji nechavat pro sebe, kez by takovych bylo vice

    Státy EU otevřou svá data. Česko to potřebuje jako sůl - Connect.cz
    http://connect.zive.cz/clanky/staty-eu-otevrou-sva-data-cesko-to-potrebuje-jako-sul/sc-320-a-168403/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=RSSfeed
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    BANSHEE: ale to je krucialni otazka. muze vubec takovy politik existovat? protoze kde neni idea, tam nemuze byt ani politik. v dnesni situaci to vypada jako cekani na godota.
    pritom ta primarni myslenka "bezbarierove" hospodarske spoluprace mezi suverennimi staty vypadala dobre. jenze se casem nekam vytratila.
    LEXIK
    LEXIK --- ---
    Docela zajímavá čísílka ...

    http://www.ecb.int/pub/pdf/other/ecbsp2en.pdf

    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    Jo, to tu píšu pravidelně - Evropa (celkově, nikoli jen EU) postrádá charismatické a silné politiky. I to je důvod, proč je EU vnímána v posledních deseti, patnácti letech tak, jak je. Silná konstelace šéfů vlád z přelomu osmdesátých a devadesátých let zmizela a nikdo je plně nahradit nedokázal. Ostatně ani do čela Komise se žádný další Delors nedostal. Další dva faktory, které hrají roli, jsou podle mne také překotné rozšíření Unie, s nímž souvisí dosažení limitů hloubky integrace, která je v současné době realizovatelná. Ani rozšíření o dvanáct zemí, ani další oblasti integrace státy nedokázaly strávit a jsou dezorientované. Svým způsobem je současné ekonomická krize zajímavá v tom, jak z ní Unie coby organizace vyjde. Zatím nejpravděpodobnější (a bohužel nehloupější verze) je ta, že se tím prostě nějak proplácá, aniž by došlo k překonání nějakého kritického politického zlomu...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LUBOB: A tohle je dalsi aspekt, nikdo kdo by chtel hybat celou evropou tu neni.. To byl naposled Stalin a pred nim Hitler..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    BANSHEE: Nojo, takovy pǒlitiky tu ale nemame ani na narodni urovni, ale zato mame EU s trapnejma postavickama a velkohubejma kecama.. Imho horsi nez ten bezny politik ktery jen vyjadruje momentalni naladu populace, resp dela cokoliv aby byl znovu zvolen..
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    Ten vrcholný politik má vést, inspirovat, přesvědčovat, mít plán a vizi, kam svou zemi směrovat.


    tak. & prave proto je EU takova jaka je. rozplizly blob bez idei & bez vrcholnych politiku.

    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    OTAVA: Jenže politik - tedy vrcholný politik - není převodní pákou davu, nemá být pouze tlampačem momentální nálady lidí (jako tomu ve většině současných západních států je). Ten vrcholný politik má vést, inspirovat, přesvědčovat, mít plán a vizi, kam svou zemi směrovat. A právě ti nejlepší světoví politici dokázali své lidi vést za svým cílem i přes prvotní nedůvěru, dokázali je přesvědčit, že je to tak správně. Někdy se jejich vize třeba i neukázala jako ta pravá - to už je osud. Američtí prezidenti šli do Vietnamu, Iráku či Aghánistánu. Kohl protlačil euro (a dostal za to výměnou sjednocení Německa). Vlády všude po světě občas zvýší daně. To všechno nepochybně s vědomím, že ve všelidových referendech by takové kroky zřejmě neprošly. Pro tebe je to kolaps zastupitelské demokracie. A přitom všechny tyhle kroky byly právě těmi zastupiteli v parlamentech posvěceny - těmi zastupiteli, kteří byli právě k řešení takových problémů zvoleni. Mně to jako kolaps nepřipadá...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam