• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    LONESTAR: Probůh co se děje strašnýho v Polsku a Rumunsku, že je třeba tam posílat jednotky, nějaká občanská válka, nebo se tam jen našla ložiska ropy?
    "Naším zájmem je vyslat jednotky do Polska a Rumunska, protože Evropané nejsou schopni to udělat sami."

    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    Evropa se nerozpadá, už se rozpadla, říká americký stratég Friedman - iDNES.cz
    http://zpravy.idnes.cz/...n-o-rozpadajici-se-evrope-doe-/zpr_nato.aspx?c=A160512_093800_zpr_nato_inc
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    ERGOSUM: a teď tu o Popelce.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Evropská Unie není špatný projekt. Jenže z modelu ve kterém hranice nepřekážejí spolupráci a prosperitě. Z modelu kde státy projevují společně navenek na čem se jednohlasně shodly. Se stává model ve kterém se moc koncentruje do rukou nikým nekontrolovanému spolku úředníků a politiků, který bez odporu vydává své často nesmyslné direktivy proti kterým není odvolání.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: "federace s demokratickými rysy by paskvil nebyla." Obávám se, že tvá víra nestojí na pevných základech. Není žádná pojistka, která by demokratické rysy zajistila.
    "právě tu možnost na protest vystoupit... " Právě popisuješ pěkně totalitní režim. Členský stát nemá šanci změnit podmínky v EU a raději než setrvat v té báječné federaci volí vystoupení. Pokud by se chtěl vrátit, musí opět přijmout vše, před čím utekl + další sračky navrch. Kdo by rozhodoval o vyloučení členské země? Vlády členských zemí a tím méně nějaké referendum všech voličů v EU by to nebyly. Jaký vliv by měla třeba i významná menšina na znění těch ústavních principů? Takže vyhostit každého, kdo nesouhlasí. Takže tohle dobrý model není.

    Točí se tu stále totéž. Je stále obtížnější EU reformovat. Nové direktivy jsou prosazovány přes nevůli značné části obyvatel a to i napříč národy. Směřování do stavu, kdy jediné možnosti jsou strpět cokoliv, nebo vystoupit. Způsob jakým byla po zamítnutí Euroústavy schválena Lisabonská smlouva, jak se zamítnuté eurodirektivy zkoušejí protáhnout kdejakou nestřeženou dírou... Tohle ve mě prostě důvěru nebudí a budit nemůže.

    Vystoupení z EU není záležitost ani snadná, ani levná. Období, kdy náklady převažují nad zisky je delší než 10 let. Izolace je blbost, ale vytvořit, nebo se připojit ke svazku, který vyhovuje lépe zabere také nějaký čas a investice. Pokud má tedy někdo v úmyslu z EU vystoupit, musí věřit, že to ustojí a že se mu to dlouhodobě vyplatí, nebo setrvání výrazně nevyplatí. Nápady s chvílí trucování, nebo vystoupení na zkoušku jsou jen maskované pukavce. Neřeší ani reformaci EU aby byla všem přijatelnější, ani nezlepší situaci vystoupivši země.
    BTW Pamatuješ jak probíhalo přijímání České Republiky? Napřed přijmout dvoustrannou smlouvou závazky i nad tehdy platné v EU a pak poprosit jestli dostaneme také nějaké výhody. Trochu asymetrická situace.

    Referendum o setrvání- Myslíš to tak, že když se nezúčastní a nebude hlasovat pro setrvání většina a to podle kritérií referenda o ústavním zákoně, nebo mezinárodní smlouvě, stát automaticky vystoupí? :-D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: Zaměňuješ tu několik věcí dohromady... jasně současná EU je státotvorný paskvil bez jasné ústavy, má jasný demokratický deficit. Ano, má federativní prvky, ale právě zneužitelné (pro členské státy EU, ač formálně suveréní mezinárodněprávní subjekty, bude TTIP závazná - zatímco pro členské státy USA, formálně bez mezinárodněprávní subjektivity/suverenity, závazná nebude??? nebo jak si to představují? USA jsou v tomhle samy o sobě slušný hack mezinárodního práva už od začátku :)

    federace s demokratickými rysy by paskvil nebyla. Navíc, pokud by zahrnovala z prvků konfederace (což je asi nejpřesnější pojmenování současné fáze EU... je to v duchu nejlepších evropských tradic něco jako personální unie, ovšem bez jasné postavy toho mocnáře :-) právě tu možnost na protest vystoupit (což by nebyla taková katastrofa a každý členský stát by si to kolečko občas dal, chvíli trucova, a pak se znovu postavil do fronty na přijetí)... tak bych to bral. (a přidal bych možnost být z EU vyloučen - např. za nedodržování vlastních ústavních principů, porušování lidských práv, apod. - prostě pokud by nějaká členská země začala sklouzávat k totalitě a fašismu, prostě by mohla být vyloučena - stejně jako Řecko z měnové unie, apod.)

    Myslím EU hodně poznamenala snaha směřovat k nějakému definitivnímu, dále již v podstatě neměnnému ideálnímu stavu (a nebo si to tak mylně vyložila východní Evropa, v tomto zaostalejší a bez tradice otevřené občanské společnosti). prostě celá představa "vystoupení z EU" v našem vidlákovském východoevropském pojetí je o tom, že je nějak nezměnitelně, nevratně (ačkoliv zatím vlastně stojí na provizorních, nikoliv definitivních dohodách) od základu prohnilá a řešením je "báječní izolace". Brexit je proti tomuhle daleko rafinovanější koncept - je to spíš opakované vstupní referundum po letech, a konzervativní vláda ho využívá jako rafinovaný nástroj nátlaku na EU, aby se změnila víc směrem, který Británie potřebuje.

    Popravdě - co takhle kromě voleb do EU parlamentu v každé členské zemi opakovat referendum o přijetí, v podobě referenda o setrvání? Třeba po 12ti letech. S tím, že toto (dobrovolné) vyloučení by minimálně trvalo taky 12 let. Toto by EU skeptikům do značné míry vzalo vítr z plachet - ztratil by se ten nádech nějaké osudové věčné chyby, který z toho dělá takové emocionální drama (ve východní Evropě je ještě jasně patrný strach z toho "na věčné časy"...)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: " federalizace není to samé, jako totalita" Rozhodně to je směřování k něčemu co se mi (a nejen mě) nelíbí. Když bylo Československo federací, mohl se každý bránit proti zvůli i z nejvyšších míst. Protlačit zákon proti vůli 40% voličů by si žádná vláda netroufla. Teď dostaneš nadiktovaný zákon, s kterým nesouhlasí víc než 80% obyvatel a navíc je prokazatelně blbý a nebezpečný. Popiš mechanismus jakým je možné nařízení z Brusele zvrátit, když ve většině věcí může být každý stát přehlasován a ten rozsah se stále zvětšuje. Říkej si co chceš je to směřování k (větší)nesvobodě.
    Možnost, odněkud utéct nepotvrzuje, že tam je svoboda.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: tedy, federalizace není to samé, jako totalita... zvlášť u federace, ze které lze vystoupit (nebo tím hrozit - viz debaty o Brexitu). (tady bych podotkl, že vystoupení členského státu USA by asi tak jednoduché nebylo, Konfederace a občanská válka je trochu extrémní případ, ale třeba Vermont o vystoupení uvažuje možná i trochu víc, než třeba Bavorsko o vystoupení z Německa...)

    obecně je v některých věcech (spíš vnitro-unijních) více "federalizovaná", než třeba USA. Ty zase ale od začátku jednoznačně vystupují navenek (ale ne tolik ekonomicky, právě... menší míra regulace).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    teď řešíme v rámci Pirátů leaky TTIP a jeden zajímavý leak z tohoto řešení: vtipné je, že v USA ani neexistuje rovnocenný protějšek např. celoveropských standardizačních organizací - tzn. není jasné, jak by federální vláda zavázala členské státy, aby se cítily zavázané umožnit vstup na trh právě dle TTIP. Tedy zatímco EU jako celek směrem k USA paradoxně řadu věcí garantovat může (závazek harmonizovat právo členských zemí), tak USA mají jednotnou naopak zahraniční politiku a obranu, ovšem ekonomicky si členské státy do značné míry mohou dělat co chtějí (a taky to často dělají)

    http://www.ttip-leaks.org/
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    LONESTAR: Prime Ministers listen too much to voters
    nejstrucnejsi & zaroven nejvystiznejsi charakterizace podstaty EU :-)
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: Ohledně volební hranice: Sledoval někdo před 16. rokem jak si vedou zastupitelé a opozice? Měl někdo vlastní názor na to koho volit a co by měl zvolenec dělat? V takovém případě bych očekával buď neúčast, nebo volbu podle poslední volební agitace. Takže to jen sebere hodnotu hlasu těm, kteří nějaký názor mají. Nemyslím, že by to někoho motivovalo.

    Jak co vzniklo, je možná podstatné, ale ne rozhodující. Zakládající členové mohli vetovat každé rozhodnutí a ke všemu přistupovali dobrovolně. To platilo do značné míry až do Lisabonské Smlouvy. Ta prošla za nepříliš čistých okolností proti vůli téměř poloviny evropanů. Následovalo utahování šroubů a centralizace moci. Ten odpor není ani tak proti EU jako proti tomu směřování. Jak moc se to liší od totality, když v celém státě není moc, která by zvrátila příkaz vnucený zvenčí?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRAUCHER: ok, dělal jsem si exportem nácků do Bruselu částečně legraci.. ale fakticky, co můžeš s tímto dělat?

    právní odpovědost vzniká v 15ti letech. z řady důvodů je to nevhodné, u sexu by age-of-consent by dával smysl spíš u 14ti, jiná práva zase ale vznikají až 18ti letech. 16 let jak hranice volební práva není až tak mimo, a nemusela by mít tak negativní efekt, jaký očekáváš (třeba by to naopak zvedlo ze židle a dotáhlo k volbám do EU parlamentu tu část populace, která je dnes ignoruje...)

    nízká účast ve volbách do EU parlamentu je bohužel takovým kontinuálně probíhajícím referendem o EU. navíc lidi odevzdávají v těch volbách protestní hlasy - a ti kdo je dostávají je prokazatelně (soudě podle jejich následného hlasování) nemají zájem využít tak, aby něco změnili/napravili (protože proti čemu by pak mohly protestovat protestní hlasy).

    podstatné je, že odpor proti EU nemá takové základní opodostatnění, jako odpor proti fašismům či stalinismům v předchozí éře: EU nevznikla tak, že by na začátku postřílela nějaké své politické odpůrce, rozpoutala občanskou válku, držela se u moci tajnou policií. EU vznikla v referendech o přistoupení, u kterých referendum o brexit když nic jiného ukáže, že jsou reverzibilní. EU je přes všechny svoje chyby a byrokracii příklad otevřené, ne totalitní společnosti.

    až budeme pod Putinem, žádné referendum o vystoupení už nikdy možné nebude... a o tom to celé je.
    TRAUCHER
    TRAUCHER --- ---
    CHORCHE: to sa nepýtaj mňa,použil som slová XCHAOSa :)). čo sa týka tých voličov,tak je to ako som písal. volia ich náckovia a decká,pretože je cool. zrovna som natrafil na FB na niečo,čo to len dokazuje..
    https://www.facebook.com/...3424144372127.1073741829.622549781126230/963211920393346/?type=3&theater
    samozrejme tam bude aj dosť veľké percento protestných hlasov,pretože ako v ČR tak aj na Slovensku je pravica dosť v troskách po viacerých škandáloch.

    Na Mečiara si pamätám aj ja,bohužial po výkone za ktorý by si zaslúžil Slávika,ešte nejaký čas v slovenskej politike fungoval..
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    XCHAOS: ...prostě nepřítel mého nepřítele je mým přítelem..je jeden z častejch omylů, vedoucích k silnejm průserum (aktuálně IS comp. versus Asad), reálně je prostě nepřítel mého nepřítele mým jiným nepřítelem :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: jak jsem psal jinde... Turecko je špatné, ááááno, ale [ XCHAOS @ 3. světová válka aneb kam náš svět směřuje? Status: Arménská genocida ] .. prostě nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. odjakživa. (ono studovat situace ohledně rusko-čínské roztržky 1969 a potom vietnamsko-čínské roztržky a války 1979 je taky zajímavé... tohle se už někdy stalo v každé rodině, a kdo by to chtěl popřít, ten spravuje svojí rodinu pomocí Brežněvovy doktríny)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: já bych zavedl EU dotace na výkup nácků a bylo by vymalováno :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: problém je, že se svítí nejen v chladném období. a že většinou nepotřebuješ ohřívat strop, tzn. ta účinnost není tak docela 100% ani pokud jí bereš jako topné těleso :-)

    mohu potvrdit, že v Hornbachu jich mají "pevnostních" (či otřesuvzdorných, či jakých) taky dost. samozřejmě máš spoustu případů, kdy se v nějakém prostoru svítí třeba jen jednou do roka (typicky různá osvětlení sklepů), a investovat tam do "úspor" je ve skutečnosti plýtvání (protože výroba úspornějších svítidel je eneregeticky náročná).

    ale v tomhle směru se nespálila jen EU: např. Kalifornie zakázala kolaudace objektů se žárovkovými závity (protože obchod se žárovkami zakázat nemohla, tím se situace liší od EU). Jenže nejúspornější svítidla se dnes, i díky EU regulacím :-) dodávají právě - s konvenčními závity! (takže v Kalifornii je v čerstvě zkolaudovaném domu snad ani použít nesmíš)

    že úředníci nikde na světě (tedy ani v EU) nerozumí ekonomice, to je dávno známá věc. jenže je otázka, jestli to je dostatečný argument, proč je EU od základu prohnilá: co je prohnilé, je byrokracie, ale byrokracii máme i korporátní, obecní, národní... u nás u Pirátů stranickou :-)) ... byrokracie je prostě lidská činnost, nezávislá na velikosti struktury, kterou zachvátí.

    Podobně v USA mohlo jít v prvních desetilitích argumentovat: "no podívejte se na to, jaká Ústava, jaká deklarace práv člověka, vždyť ani nezrušili otroctví!". Jen ten systém v sobě obsahoval jakési opravné mechanismy a postupně se zelpšoval. Ve 20.století šlo argumentovat "no mají plnou hubu keců o demokracii a lidských právech, ale podívejte na jejich zahraniční politiku!". Jenže tu formovala nejdřív studená válka a pak půlstoletá koalice se Saúdy, která USA ochránila před vrcholem jejich vlastní domácí těžby ropy na začátku 70tých let... a nejspíš se dostanou i z tohoto.

    Ok, samozřejmě, dnešní EU je špatně.. ale národní státy udělaly taky spoustu pitomostí... a pokud bych si měl vybrat ze superstátů srovnatelné velikosti (tzn. v podstatě jen USA + BRIC: Brasil, Russia, India, China a to ještě Rusko do toho velikostí už ani nepatří), tak pořád mi EU přijde nejvíc k životu (což si ostatně ta kvanta ekonomických imigrantů myslí taky)
    CHORCHE
    CHORCHE --- ---
    TRAUCHER: co to sou teroristicke ctvrti? s tim vycvikem a psychotesty... no nevim - jak se ted ukazuje, ty nase ofiko svestky a gumy todle maj, ale i tak delaj picoviny (a ted sou dost medializovany)

    jinak z tveho prispevku ctu primarne to, ze na Slovensku sou jeste blbejsi volici nez v CR (coz je samo o sobe vyzva, i kdyz mozna trend, breciciho Meciara na tema *Neublizil jsem* si pamatuji do dnes)
    ale mozna sme na tom mohli bejt brzy stejne, kdyby se ted ten super BPI nezacal sypat jak domecek z karet
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam