• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    TELLEMAHOOKA
    TELLEMAHOOKA --- ---
    ERGOSUM: Bohužel jsem moc nepochopil, o čem mluvíš. Eurocín je pojem, který jsem našel jenom na necyklopedii. Co jsem ale tak zběžně pochopil, tak je omezován ze zdravotních důvodů, tedy opět paternalistický přístup, který najdeš u většiny členských států. Regulaci EU bych tedy chápal spíše jako sjednocující v rámci volného pohybu zboží. Ale bohužel jsem obsah tvého sdělení nerozluštil, tak nemám jak jinak argumentovat.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TELLEMAHOOKA: "Jako například rychlovarné konvice, bezolovnatý cín atd." Ano, přesně tak, včetně takovýchto otázek, které ti možná připadají podružné, ale v měřítku EU se jedná o miliardy. Co je konkrétně za problém?"
    Ale vůbec mi nepřipadají podružné a jde o miliardy. Jenže ten cín je natolik mizerný, že armáda a zdravotnictví mají vyjímku. elektronika odchází na studené spoje, eurocín je pojem a všichni to platíme. Delší doba vaření v konvici znamená větší ztráty. Takže opět spálím víc elektřiny.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    LONESTAR: Situace kdy se občan mění z chytrého voliče v totálního idiota kterej se bez asistence ani nenažere je pravda zajímavá :-).
    Přemejšlim, jestli na ty řídící, regulující tendence nemá vliv, "podle sebe soudím Tebe" a politici, tedy spíše voliči některých stran cítí jako správné občanstvo etc. regulovat a řídit.
    Určitě ale na to má vliv sílící pozice oné části politiků a obyvatel, kteří myslí že vše vědění je soustředěno v centru, náhradě CML a třeba o tom, jak správně vorat pole, má rozhodně politik, výzkumník teoretik, případně voroaktivista z voračský iniciativy kterej to má načtený z netu.
    A osudový je, že tim, jak se lidi ve všem řídí a rozhoduje za ně, přestávají samostatně myslet / jsou na to líný / zodpovědnost z rozhodnutí je děsí a stressí, takže to nás fakt nečekají moc extra časy.

    ERGOSUM: On ten spotřebitel, když teda vyžaduje vysavač třeba o příkonu 1Mw nemá žádnou nevýhodu oproti spotřebiteli s vysavačem o 1kW či jednoho watu. On to zaplatí. Vyrobí to fabrika, která splňuje ekologický požadavky (no dobře, vyroběj to stejně jako ten malej někde v číně, kam se výroby povedlo vyhnat a votráví to nějaký lidi, ale vem to ďas, hlavně že to má nálepku ekotřídy etc.), zaplatí v ceně likvidaci, zaplatí si elektriku a ze všeho toho se zaplatí pěkný daně (který se užijou na senzační věci).
    Stejnou cestou se dostanou časem k automobilum, obytné ploše, žrádlu (tam už začli, cestou daní z momentálně "nezdravých" potravin)...doufám že začnou u sebe :-)
    TELLEMAHOOKA
    TELLEMAHOOKA --- ---
    ERGOSUM: jak říkám, je to paternalistický přístup, který je dán i socialistickým složením EU a současně vlád členských států. Tzn. je to výsledek svobodných voleb, ne diktátu EU. Nemusí každému vyhovovat, má svoje chyby a je dost možné, že tohle konkrétní nařízení není nejvhodnější nebo nepromyšlenější. Opravdu se o vysavače nezajímám a nevím, v jaké fázi schvalování to nařízení je, jestli vůbec v té podobě projde, jestli se nejedná jen o návrh, ze serverů ac24 tyto podstatné informace většinou nezjistíte.
    To samé se ale stává i státům, nejenom EU, a řekl bych, že podstatně častěji. Tím se ale vracíme k tomu, že jsou jak způsoby, jak se nevhodným nařízením bránit, tak způsoby, jak je změnit, a občasný exces rozhodně není důvod vzdávat se všeho, co nám členství v EU přináší.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TELLEMAHOOKA: "Dále možná ekologické důvody? Spotřebil není moc inteligentní tvor a nechá se lehce zblbnout, aby si myslel, že čím vyšší příkon, tím líp to bude vysávat, což ale samozřejmě není pravda, takže je potřeba někde stanovit hranici, aby se subjekty na trhu nepředháněly v neustále silnějších a silnějších vysavačích. Je to paternalistický přístup, který se nemusí každému zamlouvat, ale objektivní důvody tu jsou. Jinak nejsem elektrikář a ani si na něj nejhraju, takže opravdu nerozumím dalším konkrétním důvodům regulace příkonu vysavačů, ani nemám potřebu je zjišťovat."
    Nebo spotřebitel ten vysávací výkon skutečně potřebuje. Například když má domácí dílnu, staví atd. Pokud potřebuješ přečerpat určité litry při určitém tlaku, bez příkonu to nejde. Měl jsem v ruce pár vysavačů na které běžná bytová zásuvka nestačí a nebyly předimenzované. I hloupý spotřebitel chce vysavač lehký a tichý, s hadicí tak akorát, takže oklikou opět dojde k optimálnímu spotřebiči. Ale jen nejmoudřejší z Brusele ví co je pro mě nejlepší.
    TELLEMAHOOKA
    TELLEMAHOOKA --- ---
    ERGOSUM: "Takže ten kdo to podepsal může jít doma před soud, případně je mu to spočítáno při volbách. Není tedy takové riziko, že je ve smlouvě krávovina. Za smlouvu je totiž někdo zodpovědný." Za ratifikaci mezinárodní smlouvy opravdu před soud nikdo nepůjde, nebo jestli je v trestním zákoníku skutková podstata ratifikace nevhodné smlouvy, tak sem hoď paragraf.
    Představa, že je mu to spočítáno ve volbách, je dost iluzorní - koukni se co dělá Babiš, co dělá Zeman, co dělal v minulosti lec kdo, rozhodně závažnější průsery než příkon vysavačů, a nezdá se, že by to voliče trápilo. Kromě toho podobný princip funguje i v EU - můžeš volit europoslance, členové rady jsou zároveň členové vlády, kterou nepřímo volíš. Že EU trpí demokratickým deficitem je známá věc, ale sám si řekni jestli bys tady chtěl mít pořádnou demokracii jako USA a v čele EU Trumpa.
    "Jako například rychlovarné konvice, bezolovnatý cín atd." Ano, přesně tak, včetně takovýchto otázek, které ti možná připadají podružné, ale v měřítku EU se jedná o miliardy. Co je konkrétně za problém?
    "Ale když do parlamentu příjde blbost, tak zpravodaj konstatuje, že je to kravina, ale přijmout se to musí, protože EU." Opět tě musím odkázat, aby sis nastudoval proces přijímání nařízení a možné reakce státu, který má lhůtu k tomu, aby mohl cokoliv napadnout u SDEU, pokud shledá, že EU překročila svoje oprávnění či princip subsidiarity. Takže ne, není to tak že úřadník řekne : přišlo to z EU tak smůla.
    "Tím myslíš schvalování Euroústavy a Lisabonské smlouvy?" Ano, Euroústava přijata nebyla, protože s ní všechny členské státy nesouhlasily. Lisabonská smlouva pak přestavovala kompromis, na kterém se všechny státy dohodly, případně si dojednaly výjimky pro určité oblasti. Co je za problém zde?
    " ...pokud by to vyšlo zákonem, stačilo by pár telefonátů poslancům, aby to opravili než si toho někdo všimne" Kdybys věděl, v jakém stavu jsou některé naše zákony a co je v nich za paskvily, tak bys děkoval za nařízení EU. Proč jsi nezavolal do parlamentu a nedomluvil nám změnu zákona o hazardu, který klade nepřiměřené nároky na drobnější poskytovatele internetu?
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    TELLEMAHOOKA: Spotřebil není moc inteligentní tvor a nechá se lehce zblbnout - pokud považuješ lidi za natolik inteligentní, aby mohli volit ve volbách, tak je snad můžeš považovat i za stejně inteligentní k tomu, aby si byli schopni vybrat vysavač... (a vice versa)
    žádný stát si toho nevšimne a nezabrání tomu, byť tu možnost má - pro každý stát je jakákoliv další možnost buzerace ovčanstva vítaná...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TELLEMAHOOKA: "Především většina věcí, které reguluje EU nařízeními, by se jinak musela regulovat pomocí mezinárodních smluv,..." Takže ten kdo to podepsal může jít doma před soud, případně je mu to spočítáno při volbách. Není tedy takové riziko, že je ve smlouvě krávovina. Za smlouvu je totiž někdo zodpovědný.
    "EU vznikla především proto, že státy rezignovaly na regulaci některých otázek, které je účelnější řešit na celoevropské úrovni,"
    Jako například rychlovarné konvice, bezolovnatý cín atd.
    Dovedeš si představit ministra, který přijede domů a radostně oznámí, že dojednal takovou úžasnou mezinárodní smlouvu?
    Ale když do parlamentu příjde blbost, tak zpravodaj konstatuje, že je to kravina, ale přijmout se to musí, protože EU.
    "Stejně tak veškerá pravomoc, kterou EU má, jí byla dobrovolně udělena státy. EU si žádnou pravomoc neusurpuje, naopak státy jí ji samy daly." Tím myslíš schvalování Euroústavy a Lisabonské smlouvy?
    "Ani zákon nemůžeš změnit jedním telefonátem, " Řeč byla o obecní vyhlášce. Ale ano, pokud by to vyšlo zákonem, stačilo by pár telefonátů poslancům, aby to opravili než si toho někdo všimne a případně příběhem potěšit bulvár. Že by na holubářské soutěži zasahovala policie, že holuby létají bez vodítka...

    Takže znovu. Pokud je řešení dobré a je na něm jednomyslná shoda, ať to platí pro celou EU. Pokud řešení vyhovuje jen někomu, ať si to schválí ve své kompetenci, nebo jako vícestrannou smlouvu. Ale ať nikomu není vnucováno co nechce.
    TELLEMAHOOKA
    TELLEMAHOOKA --- ---
    LONESTAR: Volný pohyb zboží? Pokud to bude každý stát regulovat sám, tak bude chaos, ve kterém se žádný podnikatel nevyzná, což povede k vyšším cenám a horší konkurenceschopnosti.
    Dále možná ekologické důvody? Spotřebil není moc inteligentní tvor a nechá se lehce zblbnout, aby si myslel, že čím vyšší příkon, tím líp to bude vysávat, což ale samozřejmě není pravda, takže je potřeba někde stanovit hranici, aby se subjekty na trhu nepředháněly v neustále silnějších a silnějších vysavačích. Je to paternalistický přístup, který se nemusí každému zamlouvat, ale objektivní důvody tu jsou. Jinak nejsem elektrikář a ani si na něj nejhraju, takže opravdu nerozumím dalším konkrétním důvodům regulace příkonu vysavačů, ani nemám potřebu je zjišťovat. Narozdíl od vás mě to téma ani moc netrápí, protože ho nepovažuju za tak hrozně zásadní, když je teď na pořadu dne x důležitějších věcí.
    Přijde mi ale od vás celkem pošetilé myslet si, že EU ty regulace vydává jen tak bezdůvodně a nepromyšleně, a ještě pošetilejší je myslet si, že zrovna vy jediní si toho všimnete, resp. stránky jako AC24, a přitom žádný stát si toho nevšimne a nezabrání tomu, byť tu možnost má.
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    TELLEMAHOOKA: proč je podle tebe nutné regulovat mezinárodní smlouvou příkony vysavačů a varných konvic?
    TELLEMAHOOKA
    TELLEMAHOOKA --- ---
    ERGOSUM: Opět nemáš tušení o čem mluvíš.
    Především většina věcí, které reguluje EU nařízeními, by se jinak musela regulovat pomocí mezinárodních smluv, což je za 1. mnohem nákladnější, za 2. časově mnohem náročnější a za 3. především změnit mezinárodní smlouvu je 1000x náročnější než změnit nařízení.
    Dále bych ti doporučil si zjistit něco o tom, kdo nařízení schvaluje a jak se může členský stát bránit, pokud s nařízením nesouhlasí, ať už přímo ze SFEU, nebo někde ve srozumitelnější podobě přečíst nějaký článek, ať konečně pochopíš, že EU je naopak spíše bezmocná než všemocná.
    Jinak nařízení se opravdu do zákona nevčleňuje, ale to už je asi mimo tvoje chápání. Každopádně by mě opravdu zajímalo, kde se v tobě bere tolik jistoty o tom, jak EU funguje, když evidentně nemáš ani elementární základy vyučované snad v jakémkoliv kurzu o právu EU.
    A konečně srovnávat vyhlášku o venčení psa s celoevropskými ekonomickými problémy, které především EU řeší, je naprosto absurdní. Ani zákon nemůžeš změnit jedním telefonátem, jak by sis jako představoval, že zavolá někdo jako ty do Bruselu a oni to nařízení kvůli tobě změní?
    EU vznikla především proto, že státy rezignovaly na regulaci některých otázek, které je účelnější řešit na celoevropské úrovni, tzn. že samy státy uznaly, že některé věci nejsou pořádně schopny řešit samy. Stejně tak veškerá pravomoc, kterou EU má, jí byla dobrovolně udělena státy. EU si žádnou pravomoc neusurpuje, naopak státy jí ji samy daly.
    S tím taky souvisí zde zmiňovaná neschopnost EU řešit migrační krizi - státy nepřenechaly EU dostatek pravomoci regulovat azylové otázky, takže EU vlastně sama nic dělat nemůže, vše je v rukou členských států, které se nejsou schopny dohodnout. Je nutno odlišovat EU jako subjekt, který může něco regulovat, a EU jako jednotlivé členské státy, které v tomto případě selhaly.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    ERGOSUM: Ono se moc nenapravuje, konečně, nakonec by nějaký napravování mohlo vést nějakýho škarohlída k tomu, že by poukazoval na to, že se stala chyba, a chyby bozi nečiní :-).
    Všechny krávoviny, normovaný hajzlpapíry a spávně zahlý banány, nesmysly, dotování hovadin případně kurvení trhu bych já osobně přežil, kdyby to byly průvodní jevy toho, že opravdu velký problémy umí unie řešit levou zadní. Unie ten pocit že umí měla, a já doufal že ano protože to bylo lepší než pravda, přesně do chvíle než přišel :-(.
    No, a mně se zrovna ta nařízení ohledně zářivek líbí. Jo, jsem škodolibej. Bez zářivek by navíc nebylo scénky Bursík kontra hradní lustr.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BANSHEE: Popiš raději jak se zbavit hloupého evropského nařízení.
    On eurobyrokrat není všemocný, ale co napáchá má dalekosáhlé následky a špatně se to napravuje. Navíc může hodně ovlivnit co a v jaké podobě volení zástupci prosadí.
    "volíš svého eurokomisaře" mělo být europoslance.
    "A na úředníky nemáš přímý vliv ani na radnici vašeho městečka..." Mě nezajímá kdo tam sedí. Zajímá mě jak radnice pracuje a jak je vyřízeno co vyřídit potřebuju. Zrušení vyhlášky o povinnosti vodítka a náhubku pro poštovní holuby lze zařídit jedním telefonátem a těžko kdo bude vymáhat plnění. Jako nařízení EU to přes zjevnou nesmyslnost musí být včleněno do zákona a vymáháno. Na radnici zveřejnění něčeho takového znamená, že příbuzní pachatele lezou kanálem, aby se jim okolí nesmálo.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    E2E4: "Nojo jenze led 8W sviti jako zarivka 18W. :)" Ano. A cena - ušetřená elektřina LED/zářivka na dejme tomu 5 let mi také vyjde stejně. Někde na 1600 lm ušetří LED zhruba třetinu a stojí třikrát tolik. Samozřejmě má vliv jak moc svítím a jak často zapínám.
    "A s tim vykonem te nechapu, tak tam das proste ledky dve."
    Je to prosté. Když se mi líbí centrální světlo s jednou paticí, tak do ní dvě LED "nenašroubuju".

    Kontrolní otázka: Jak dlouho svítíš za 100Kč při spotřebě 10W? Nápověda 1kWh je průměrně za 3,71Kč.
    BANSHEE
    BANSHEE --- ---
    ERGOSUM: Bude následovat nějaká pohádka o všemocném eurobyrokratovi?:)

    Hele ne, svého komisaře si fakt nevolíš. A na úředníky nemáš přímý vliv ani na radnici vašeho městečka...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BANSHEE: Rozdíl je v tom, kolik lidí je třeba nasrat, aby byl nesmyslný zákon zrušen. Navíc vzhledem k rozdílným podmínkám, jsou některá rozhodnutí pro některé země extrémně výhodný a pro druhé extrémně nevýhodný. Třeba rozdělit si zisky z moře rovným dílem a náklady ponese každý stát sám. V rámci jednoho státu to mohou změnit jedny volby. Tak jak funguje EU volíš svého eurokomisaře, ale na úředníky, kteří v tom mají vliv ještě větší, páku nemáš.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ERGOSUM: Nojo jenze led 8W sviti jako zarivka 18W. :)

    A s tim vykonem te nechapu, tak tam das proste ledky dve. Jasne, bude to drazsi nez zarivka, ale konverze elektriny na svetlo je nejefektivnejsi a kdyz vezmes v uvahu zivotnost led proti zarovce tak to taky vyjde dobre..

    LED se navic zlepsuji s mooreovym zakonem, na zarivce uz toho moc nevymyslis.

    LED se taky daji usporne regulovat, to je dalsi plus.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    BANSHEE: Znas to s tim praskem proti slonum? :)
    tak to je ten pripad - regulace protezovala zarivky ba dokonce takovu blbost jako halogenky..
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    BANSHEE: méně bizarní by mi přišlo nevydávat nesmyslné zákony :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    E2E4: Pokud spočteme vloženou energii(a suroviny)(tedy cenu bez vlivu módy, politiky, obchodních modelů...) na výkon vyprodukovaný za životnost zařízení, je pro menší výkony LED jednoznačně lepší, ale jak je třeba LED chladit a začínají být citlivé na vnější teploty, tak se začíná výhodnost obracet. Zlepšovat se budou LED i zářivky a kdoví co příjde nového.
    Osobně mám doma LED do 8W a zářivky nad 18W.
    Pak jsou tu další vlivy. Ještě nějakou dobu se zdroje světla budou doplňovat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam