S_TEJK: nezabezpečená komunikace je zrovna to, co mají NYX i FB společné. já obecně tedy na žádné online síti neorganizuju prodej drog ani pumové útoky, takže _zas tak moc_ neřeším, kdo to vidí nebo nevidí... ale dokázal bych si možná představit situace, kdy bych https mohl vyžadovat, budiž.
ale samozřejmě před tím, než bych vůbec řešil, zda někdo po cestě může číst obsah mojí komunikace se serverem, nebo přečíst moje heslo nebo tak něco, bych samozřejmě řešil, kdo všechno má administrátorská práva k serveru, databázi, zálohám, apod. - to se v současné době můžu jen domýšlet, a samozřejmě žádnou NDA dohodu o zachování mého soukromí mi nikdo nepodepsal, apod. - takže víceméně automaticky pokládám veškeré informace, co na NYX napíšu, za v podstatě zcela veřejné. ani v soukromé poště neřeším popravdě nic moc soukromého - když chci s někým komunikovat soukromě, tak použiju jabber (provozuju sice vlastní jabber sever, ale tam zatím taky nemám instalované SSL, víceméně z lennosti si to nastudovat)
myslím, že svoje obecné nadávání nemáš podložené hloubkovou analýzou celkové bezpečnostní situace uživatele, který sedí u PC (nejspíš s windows), je připojený k internetu (dost možná přes nezabezpečené 5 Ghz 802.11a - protože zapnutí účinného šifrování providerům snižuje propustnost sítě) - a má tak jako tak poštu uloženou na nějakém freemailu (gmail, seznam email) a používá ICQ:
v bezpečnostní situaci takovéto lamy prostě už FB ani NYX nic dalšího zhoršit nemůžou - protože prostě na té situaci takového uživatele není zabezpečeného lautr nic. takže nakonec se stejně celý problém zužuje na otázku šikany, cenzury, nevyžádaného mazání informací, apod. - to je to, co se pro mě u _veřejného_ média počítá. a tady na NYXu hrozí maximálně čelní střet s blbcem-moderátorem - zatímco na FB hrozí čelní střet s celým kryptickým systémem, který ovládá bůhvíjaká zahraniční šedá eminence.
v podstatě se ale přiznávám, že více než otázka totálního soukromí a zabezpečení mě zajímá otázka ovládnutí mediálního prostoru a instalace mechanismů, které víceméně znemožňují plošnou cenzuru. a zde vidím FB jako past, která tomuto má zabránit.
co se ochrany soukromí týče, tak se jako poskytovatel internetu a dlouholetý linuxák musím přiznat, že:
- nebylo by vůbec jednoduché zjistit, zda mám nebo nemám vyhackovaný (či zavirovaný, kdyby to byly wokna) systém, a zda na něm nemám instalovaný třeba keyboard sniffer
- nebyl bych asi schopen detekovat, kdybych měl na počítači podvržený kernel, ve kterém je backdoor umožňující vzdálené čtení disku
- není jednoduché zjistit, zda obsah serveru nebyl okopírován nějakým hackerem (pokud hacker nesmazal nic, kromě všech stop po sobě).
víceméně: pokud sedím u počítače připojeném k Internetu, tak nemám soukromí. soukromí je výrazně offline záležitost. ano, Internet umožňuje hrát i sofistikované bezpečnostní hry - viz např. autentifikace příkazů zadaných přes homebanking pomocí SMS - ale pořád jsou to jen bezpečnostní hry. kyberprostor je sám o sobě prostorem věčné a neomezené hry, a nemá smysl po něm vyžadovat atributy, kterých je v něm daleko těžší dosáhnout, než mimo něj: stejně, jako marné bojovat proti kopírování informací, tak je marné bojovat i za absolutní soukromí: protože stejný princip, který znemožňuje bránit kopírování, znemožňuje i zaručenou ochranu soukromí.
je samozřejmě dobré s tím počítat, když si člověk sedne k Internetu. je to především prostor stavěný pro zábavu a poučení: není to prostor, kde by šlo jakkoliv dokonale zaručit soukromí.