• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    ad [ ZUZKAOU @ AD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez ]

    Psal jsem autorovi toho clanku a ted mi odepsal:

    "Skoro každý týden mi chodí nejméně 2 maily od dospělých, kteří na základě informací na webu (k nimž jsem částečně přispěl) získali podezření, že trpí ADHD. Bohužel zatím nemám kam je poslat, krom ambulance doc. Paclta v Praze, který se částečně touto problematikou zabývá, ale jeho kapacita není neomezená. Léčbě ADHD u dospělých se u nás zatím skro žádná pozornost nevěnuje, částečně také proto, že nemáme příslušná farmaka schválená pro dospělý věk. Přesto bych na Vašem místě zkusil oslovit nějakého dospělého psychiatra poblíž Vašeho bydliště/zaměstnání aby se pokusil domluvit s pojišťovnou nějakou výjimku apod.
    Vím, že je to věc neudržitelná, ale nezáleží ani tak na nás jako na ministerstvu a pojišťovnách Mrzí mne, že pro Vás nemám lepší zprávy."
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    ahoj
    chtěl jsem se zeptat zda má někdo zkušenosti s využitím eeg biofeedbacku v léčbě AD(H)D. Existují studie které prokazují slušné pozitivní účinky.

    např.:
    Neurofeedback in ADHD: a single-blind randomized controlled trial.
    Neurofeedback in ADHD: a single... [Eur Child Adolesc Psychiatry. 2011] - PubMed - NCBI
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21842168

    zdroj.:
    EEG Biofeedback
    http://www.eegbiofeedback.cz/cesky/cesky.php?menu=2
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    naučil jsem se být paranoidní a hrát spoustu věcí "na jistotu" a všechno moc řešit...abych kompenzoval tu svojí roztěkanost a nesoustředění a minimalizoval takový ty pitomý faux-pas a problémy co to přináší, ale je to dost na palici...

    ...tak se snažim se těhlech křečovitejch a umělejch zvyků zas zbavovat, protože si často připadám jak asociál a marťan/robot/ultrageek/whatever....a trochu se bojím jak a jestli to bez nich bude fungovat :-/ je to boj...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    dobrá a zásadní věc je taky umět se uklidnit - často se mi stane, že se zahltim - musim řešit moc věcí najednou nebo mám klasickou roztěkanou náladu a napadá mě milion věcí kromě toho co bych měl dělat a následkem toho mě pak zachvátí panika....

    chce to cvik, ale není to tak těžké na chvilku vypnout a soustředit se jen na to, že se mám uklidnit...a pak vzít jednu věc a začít jí řešit a utnout všechno ostatní včetně prokrastinačních záchvatů ještě než začnou :-)

    prostě klasickej převlečenej strach typu "zas se na mě kua valí celej svět, je to všechno v pr****"
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    můj poslední recept zní nějak takhle:

    - dostatek tekutin (voda) a spánku - to je absolutní základ - hlavně ten spánek
    - sport, cvičení - zjistil jsem (a někde jsem to i četl), že fyzická aktivita vyplavuje něco do krve co pomáhá; do práce jezdím na kole, každý den cvičím ráno a večer - dost mi pomáhá, když jsem fyzicky "v pohodě"
    - v práci piju zelený čaj (na soustředění)
    - chce to disciplínu! takže se snažím omezit vedlejší aktivity, když pracuju nebo dělám něco důležitého, taky se snažím "utahovat opasek" prakticky ve všem - nezvykat si příliš na pohodlí
    - vyhledávám aktivity, které vyžadují soustředění - go, občas se snažím trénovat žonglování, hraju na kytaru
    - zaměření se na přítomný okamžik - zní to možná banálně, ale je to zcela zásadní věc - teď je teď a minulost, budoucnost a "možná" neřeším, pomáhá se soustředit na to co právě vidím a uvědomit se, že to je kde mám právě být (a ne myšlenkama kdovíkde), případně soustředit se na dech atp.
    - uvědomění si strachu - další zásadní věc - strach má hodně podob - bojím se, že něco zapomenu, že nezvládnu to co musím/chci, seznam je nekonečný - ten strach je třeba najít a vynést na povrch, uchopit...

    - navíc pár životních moudrostí, zen, GTD, prostě všechno co může pomoct
    - a samozřejmě v první řadě bezbřehý optimismus a tvrdohlavost :-)
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    gympl i vejšku jsem nebyl zrovna nejpilnější, ale písemky potažmo maturitu, zkoušky a státnice jsem nakonec úspěšně zvládl, protože jsem se hecnul, ale stálo mě to spoustu nervů...ale jsem docela tvrdohlavej a prostě jsem si nepřipustil jinou možnost než že to zvládnu...a tak je to se vším...ale (bohužel / bohudík?) to ne vždycky jde "hrubou silou"...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    OLDASADLO: asi v tom nelítám tolik co píšeš ty, ale většinu věcí důvěrně znám

    imho je to hodně o vůli, ale vůle sama o sobě je k ničemu, když nevíš na co zaměřit úsilí - s tím mám asi největší problém - pocit zmatení, roztěkanost, atd., zoutalá snaha to přeprat, ale bez toho, abys pořádně věděl jak...jojo...síly máme dost, ale většinu jí vyplýtváme v chaosu - často říkám, že většinu času se snažím o to, abych se mohl pořádně snažit dělat to co potřebuju...je to boj...

    btw odborná pomoc - chápu to tak, že u nás je to dost problém...zkoušel jsem psát týpkovi co byl podepsanej pod jednim článkem co tu někdo posílal ( [ ZUZKAOU @ AD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez ] ), ale neodepsal - chtěl jsem od něj radu na koho se obrátit, když se tím zabývá, ale počítám, že odpovědi se nedočkám...asi nejlepší je zkusit nějakou tu poradnu, ale do toho se mi zas moc nechce...ale asi by to chtělo...
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    OLDASADLO: Ja uz takhle vyletěl z vejšky třikrát... :-(
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    https://nirvanahq.com/ dlouho bylo jen na předregistraci, teď už asi běží...z free věcí jedna z lepších - pěkné ovládání, intuitivní...bohužel nemá aplikačku na androida / iphone, ale je to v plánu (zatím funguje mobilní verze stránek...

    http://springpadit.com/ není to tak orientované na gtd, ale jsou to moc pěkné poznámky a je k nim i mobilní aplikace a taky je to free :-)
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    zatím jsem ve stavu, kdy se snažím si všechno poctivě psát, ale mám zatím moc neodbavených next-actions a ještě jsem nezvlád zavést pravidelné review, takže zatím spíš nefunguju - do čistého seznamu daleko...ale už mám aspoň ten seznam :-)
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    MAREK_PRCHAL: papír mě trochu štve tím, že neexistuje vyhledávání, jak jednou něco napíšeš, tak se to hůř přesouvá a mění, ale v zásadě je to do začátku asi nejlepší cesta...než se přebírat hromadou softů
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    MAREK_PRCHAL: RTM znám - trochu jsem si s tím před časem hrál, ale nikdy jsem to nepoužíval rutinně...gtd jsem tenkrát neznal...možná že na to ještě zas mrknu...možností je dost no...možná až moc :-)

    nedávno jsem zkoušel třeba https://i.doit.im/ , ale i když je to free, má to mobilní verzi a nevypadá to špatně, tak mě to úplně nesedlo stylem, kterým to pracuje s inboxem (všechno zadáváš rovnou jako akci a ne jako stuff) a pár dalších věcí...
    MAREK_PRCHAL
    MAREK_PRCHAL --- ---
    UNREALONE: Existujou i webove sluzby - myslim, ze se to jmenuje Remember the milk.
    MAREK_PRCHAL
    MAREK_PRCHAL --- ---
    UNREALONE: Tak vyplati se i pouzivat papirovy verze. Jinak ja jsem presel na Omnifocus a jen hledam cas, kdy zacit a vsechno preklopit.
    JULYZ
    JULYZ --- ---
    UNREALONE: ak niečo zaujímavé objavíš, určite by ma potom zaujímal odkaz, dík :o)
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    JULYZ: jj ty stránky už tu zmiňoval Marek ( [ MAREK_PRCHAL @ AD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez ] )
    Trochu jsem si to tam četl a dají se tam najít zajímavé věci.
    Ze softwaru jsou tam (bohužel pro mě) hlavně věci pro Apple (Mac, iPad, iPhone), ale i tak je to zajímavé. Co jsem tak brousil po netu, tak jsem opravdu pěknou GTD aplikaci viděl zatím jen jednu a to právě zmiňovaný Omnifocus pro iPad/iPhone...jinak mi všechno co jsem viděl přišlo polovičaté/přes ruku/neintuitivní. Kompromisy můžu dělat relativně snadno v papírové verzi GTD a "nové funkce" přesně na míru si přidám dost snadno sám, což v případě softwaru neplatí (pokud ho nepíšu sám), takže bych chtěl nějaký opravdu vychytaný sw, abych měl motivaci přejít z papíru...

    ...nebo si holt něco napíšu...nebo si koupím iPad a Omnifocus :-)
    JULYZ
    JULYZ --- ---
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    btw GTD: začal jsem s tím na papíře a docela jsem spokojen...ještě to chce pořádně rozjet a ustabilizovat a ještě je vůbec všechno dost provizorní, ale myslím, že to půjde dobře :-)

    - zatím používám kroužkový blok A5 + google kalendář+mobil a občas poznámky v mobilu
    - A5 je na doma OK, jinak by se hodilo něco menšího co bych tahal s sebou...možná vyrobím nějakou variantu hipsterPDA nebo menší blok/diář
    - časem asi přejdu na software až si nějaký napíšu...nebo něco hezkého seženu...ale papír se ukázal zatím jako nejrychlejší do začátku
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    HESPELER: cpát do sebe léky mi bylo vždycky nesympatické...taky mám pocit, že chci všechno přeprat sám a nebýt na něčem závislý...

    o dmae jsem neslyšel...podle popisu to zní zajímavě...

    btw těch věcí co píšeš něco používáš a pomáhá to? hyperaktivitu krotit nepotřebuju...spíš add...

    teď jsem začal zkusmo baštit rybí tuk (omega3 nebo jaksetojmenuje kapsle)...mám pocit, že jsem na tom trochu lépe, ale nemusí to s tím souviset...taky jsem začal každý den doma trochu cvičit a v práci se snažím důsledně jen pracovat a dělám si zelený čaj, který mi teda pomáhá dost...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    HESPELER: no nemůžu než souhlasit, ale přece jen to není jen tak udělat z toho výhodu...a v některých situacích je to i tak ehm...nepraktické...ale jak se říká - život je boj :-)

    Pravda je, že se s tím každý musí poprat a na ADHD je pro mně a myslím i pro dost lidí dobré hlavně to zjištění, že ty problémy nejsou způsobené tím, že by byl člověk lempl a málo se snažil... Už dřív než jsem věděl co je to ADD (ale třeba to ani nemám, to je jedno) jsem se odmítal vzdát i když mi připadalo, že se snažím co to dá a pořád to nestačí.
    Pojmenování problému mi pomohlo "identifikovat nepřítele" a trochu odbourat takový ten pocit bezmoci, který už teď nemám tak často - když člověk opakovaně zažije vlastní selhání a říká si, že to není možné a že příště se bude snažit víc...dobré je vědět kam nasměrovat svojí energii...pozitivní přístup a tak...taky mi přijdou zajímavé myšlenky kolem zenu...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam