• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
    Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

    ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

    Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
    Příznaky (symptomy) [anglicky]
    Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
    Wikipedie [česky]
    Wikipedie [anglicky]


    http://www.nepozornidospeli.cz/

    Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
    rozbalit záhlaví
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    PALEONTOLOG: tvl, to je hodně černočernej humor
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ANICASE: nejlepší dárek pro mrtvé děťátko je mrtvé štěnátko!
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Tak mě tak napadá, jestli si třeba doktoři ta čísla nepletou...
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    ANICASE: s tema porodama to bude spis souviset s tim, ze uz od nejakyho cca 14. tydne (priblizne, aby me nekdo okamzite nechytal na slovicko) tehotenstvi musis mrtvy plod porodit a je to tedy asi zaroven potrat a zarove porod.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    ANICASE: Když tak na tím přemýšlím, tak by mě doopravdy zajímalo, jak to bylo s těmi dvěma stařečky.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    CYBERWOLF: Tak ta první studie má zásadní slabinu, že se jí zúčastnilo jen 56 lidí a že si dávali jen relativně malé dávky, nic takového jako milovník lososa. Ten efekt na srážlivost byl ale docela malý. Závěr, že při větších dávkách to bude stoupat stejným tempem, mi přijde unáhlený. Ta druhá studie je metaanalýza, tak to je trochu lepší, ale ani ta neříká, že by to bylo signifikantní. Takže, sice to ředí krev, ale ne dost :-))

    CYBERWOLF: Hele dík :-) Už se staly divnější věci, ale chápu, že se divíš, do jaké uličky tě život zavál :-)))

    CYBERWOLF: To s těmi prášky znám.

    CYBERWOLF: Já si to představuju tak, že tam přivezou dítě s hysterákem a do papírů mu pak napíšou, že má ADHD. Ty starší děti se tam můžou dostat se sebevraždou, předávkováním, sebepoškozováním... Možná tam dokonce budou lidi, kteří dostali nějakou diagnozu v minulosti, třeba depresi a úzkosti, ale nějaký zázračně osvícený doktor zjistil, že hlavní věc, kterou mají, je ADHD.
    Národní registr hospitalizovaných (NRHOSP) | ÚZIS ČR
    https://www.uzis.cz/registry-nzis/nrhosp
    Ale já tam zrovna to ADHD nenašla.

    ANICASE: Máš na to nějaký konkrétní odkaz?
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    CYBERWOLF: zrovna v tyhle skupine se chvilema dela z AD(H)D nemoc zavaznosti rovna pomalu rakovine. :)

    ANICASE: a ty tam tedy nevidis konkretni duvody tech hospitalizaci? co bylo na samym zacatku. me by zajimalo, kolik procent tech osob hospitalizovali kvuli zdanlivy manicky fazi bipolarni poruchy.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ANICASE: jsem v čím dál hlubším pralese. Už jsme si řekli, že jsou hospitalizovaní kvůli ADHD, přitom ale můžou být hospitalizování kvůli něčemu jinému, ale vlastně jsou a nejsou a já vážně nevím, co si z toho mám vzít, co ta čísla vlastně vypovídají a co to celé zjištění vlastně znamená...
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ANICASE: tak teď už tomu vůbec nerozumím :) Znamená to třeba, že má třeba někdo otravu, protože si dneska 5x nebyl jistý, jestli si vzal prášek a tak si ho radši vzal a na základě toho ho diagnostikovali na ADHD? Nebo je to prostě jako počet lidí co byli hospitalizovaní a při tom mají ADHD? Nebo ještě něco jiného?
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ANICASE: mě by spíš zajímalo, co teda s nimi v té nemocnici dělají. Protože jsem si tak nějak do dneška myslel, že tohle není něco kvůli čemu by mělo smysl někoho hospitalizovat.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ANICASE: hospitalizováno?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CYBERWOLF: ty dvě látky jsou ta nejužitečnější složka


    CYBERWOLF: skoro každý pondělí
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mimochodem, stává se vám někdy, že chcete něco dělat a místo toho se celý dopoledne patláte v mastných kyselinách?
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    PALEONTOLOG: není to náhodou tak, že EPA a DHA spadají do skupiny omega3?

    PALEONTOLOG: že si pak můžeš tu studii někde vyštrachat a přečíst. Jako příbalovej leták dobrej, ale nejsou tam úplně ty souvislosti.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CYBERWOLF: simtě jakej smysl má koukat do abstraktů vědeckejch studií ? nestačilo by, že už to někdo udělal (SUKL)?
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    KOLLUCHA: našel jsem něco:

    Thieme E-Journals - Seminars in Thrombosis and Hemostasis / Abstract
    https://www.thieme-connect.de/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0032-1333309

    No impact of fish oil supplements on bleeding risk: a systematic review. - PubMed - NCBI
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28552094

    Tu první si myslím, že jsem už v minulosti viděl, takže by to mohlo být to ono. Blbý je, že to je všechno za paywallem.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KOLLUCHA: klidně sáhni po českým zdroji, to může bejt například SUKL a jím schválenej příbalovej leták:
    http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC70449.pdf&type=spc&as=omacor-spc
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CYBERWOLF: je to úplně jinak, samotný omega3 jsou jen základ k syntéze EPA a DHA tuků. A ty,, pokud se užívají separátně ve velkým množství, mají tyhlety účinky na krvácivost.
    KOLLUCHA: ženský si dovedou nasyntetizovat 21%EPA a 9%DHA, chlapi jen 8% a 0-4%. Takže předávkování z potravin, jak říkáš, není možný.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    KOLLUCHA: Pardon, to měl být bod 4:
    8 Little-Known Side Effects of Too Much Fish Oil
    https://www.healthline.com/nutrition/fish-oil-side-effects#section4
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    KOLLUCHA: https://www.healthline.com/nutrition/fish-oil-side-effects#section5
    Dostala jsem se k bodu číslo pět a ztratila jsem vůli číst. Ten průjem byl pozorován u malého vzorku Japonců, kteří zároveň měnili svou dietu, takže nějaké lehké zažívací potíže se asi daly očekávat. A ani ty ostatní "vedlejší příznaky" jmenované ve článku bych nebrala moc vážně. Když se člověk mrkne na ty studie, tak zjistí, že se z nich článek snaží za každou cenu udělat senzaci, ale moc mu to nejde :-/
    No, ale studie tam jsou vypsané. Třeba tam bude nějaká k věci :-)
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    CYBERWOLF: Jj jíst každý den pytlík chipsů a bramborový salát s rybími prsty není optimální dieta :-))) Ale losos většinou obočí nezvedá a obvyklá porce je 200g, přičemž losos podle wiki může obsahovat 1,1 - 1,9 gramů na 100 gramů. Takže kdybys mohl nějakou studii najít, tak budu ráda, protože mi to nedává smysl.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam