• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    PALEONTOLOG: není to náhodou tak, že EPA a DHA spadají do skupiny omega3?

    PALEONTOLOG: že si pak můžeš tu studii někde vyštrachat a přečíst. Jako příbalovej leták dobrej, ale nejsou tam úplně ty souvislosti.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CYBERWOLF: simtě jakej smysl má koukat do abstraktů vědeckejch studií ? nestačilo by, že už to někdo udělal (SUKL)?
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    KOLLUCHA: našel jsem něco:

    Thieme E-Journals - Seminars in Thrombosis and Hemostasis / Abstract
    https://www.thieme-connect.de/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0032-1333309

    No impact of fish oil supplements on bleeding risk: a systematic review. - PubMed - NCBI
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28552094

    Tu první si myslím, že jsem už v minulosti viděl, takže by to mohlo být to ono. Blbý je, že to je všechno za paywallem.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KOLLUCHA: klidně sáhni po českým zdroji, to může bejt například SUKL a jím schválenej příbalovej leták:
    http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC70449.pdf&type=spc&as=omacor-spc
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CYBERWOLF: je to úplně jinak, samotný omega3 jsou jen základ k syntéze EPA a DHA tuků. A ty,, pokud se užívají separátně ve velkým množství, mají tyhlety účinky na krvácivost.
    KOLLUCHA: ženský si dovedou nasyntetizovat 21%EPA a 9%DHA, chlapi jen 8% a 0-4%. Takže předávkování z potravin, jak říkáš, není možný.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    KOLLUCHA: Pardon, to měl být bod 4:
    8 Little-Known Side Effects of Too Much Fish Oil
    https://www.healthline.com/nutrition/fish-oil-side-effects#section4
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    KOLLUCHA: https://www.healthline.com/nutrition/fish-oil-side-effects#section5
    Dostala jsem se k bodu číslo pět a ztratila jsem vůli číst. Ten průjem byl pozorován u malého vzorku Japonců, kteří zároveň měnili svou dietu, takže nějaké lehké zažívací potíže se asi daly očekávat. A ani ty ostatní "vedlejší příznaky" jmenované ve článku bych nebrala moc vážně. Když se člověk mrkne na ty studie, tak zjistí, že se z nich článek snaží za každou cenu udělat senzaci, ale moc mu to nejde :-/
    No, ale studie tam jsou vypsané. Třeba tam bude nějaká k věci :-)
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    CYBERWOLF: Jj jíst každý den pytlík chipsů a bramborový salát s rybími prsty není optimální dieta :-))) Ale losos většinou obočí nezvedá a obvyklá porce je 200g, přičemž losos podle wiki může obsahovat 1,1 - 1,9 gramů na 100 gramů. Takže kdybys mohl nějakou studii najít, tak budu ráda, protože mi to nedává smysl.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    KOLLUCHA: jo, přesně ty. Hádám, že málokdo má takovýhle jídelníček denně (kdo má, bude mít nejspíš i jiné potíže). Omega-3 se v těle ukládá a počítám, že potíže nastanou když se ukládací kapacity naplní (ale nevím, rychlým googlením se mi nedaří žádnou tu studii najít).
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KOLLUCHA: opiátů je překlep, myslel jsem na amfetaminy, sorry.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    KOLLUCHA: Když tak nad tím přemýšlím, tak mám vážně nevhodný humor. Tak to zkusím ještě jednou:

    VYHULENY_UFO: Lék na ADHD neexistuje. Dají se léčit příznaky a jedna ze skupin léků, které se na to používají, jsou stimulanty. Pervitin je též stimulant, to ano, ale já bych ho do téhle debaty vůbec netahala. Ačkoli je tam totožná látka, tak v pervitinu je možné najít spoustu svinstva, kterým se řeže a vyrábí se za nekontrolovaných podmínek, atakdál. Na rozdíl od amfetaminu, který se může používat v malých dávkách v léčbě příznaků ADHD a naopak je kontrolovaný velmi. Pervitin taky není opiát, ačkoli si to z nějakého mně nepochopitelného důvodu někteří lidi myslí. Herák je opioidní droga.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    VYHULENY_UFO: V podstatě. Akorát má fakt zlý vedlejší účinky.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    KOLLUCHA: pervitin je lek na adhd.
    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    PALEONTOLOG: Opiáty ne-e! Ty tě spíš utlumí a demotivují. Stimulantů je to správné slovo.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    VALKYRA: já teda nevím, kolegyně, ale nešlo pozorovat něco jako objektivni nástup účinků a při tom se subjektivně cejtit nezmastena? Přecejen i tu jedovatou stratteru jsem vydržel brát měsíce a zpětná jsem rád, že jsem to vydržel tak dlouho kvůli některejm návykům.
    Jinak u těch opiatu, ty mě lákají právě na to krátký použití při učení nebo práci a pak zase hurá dolů mezi lidi. (Růže pro Algernon rulez). Mě to fakt připadá jako lék pro decka, co nemají rády pilulky k polykani a proto mají retard formu a to se s "krátkým a jasným" účinkem amfetaminu filozofický neslučuje.

    KOLLUCHA
    KOLLUCHA --- ---
    CYBERWOLF: Myslí se tím omega 3 mastné kyseliny? To mi přijde zvláštní, protože to je relativně běžná sloučenina a třeba v řepkovém oleji je ho hafo. Taky jsem si nevšimla, že by se milovníci lososa předávkovávali. To si člověk dá k obědu bramborový salát s rybími prsty a tatarkou, grilovaného lososa k večeři a večer k telce si otevře brambůrky a hnedle má v sobě 4 gramy.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    VALKYRA: ohledně předávkování omega-3 se toho moc neví (protože normálně se to moc nedá), ale podle nějakých studií může hodně omega-3 způsobovat trávící potíže a dokonce i vnitřní krvácení (krev ve stolici, krvácení do mozku). Takže bych byl opatrný a určitě doporučenou denní dávku nepřekračoval šestkrát.
    POZITRON
    POZITRON --- ---
    VALKYRA: neprozivas to nejak moc? :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    VALKYRA: a co bylo na obtíž? Nedělal co měl? Dělal co neměl?
    QUIXDE
    QUIXDE --- ---
    PALEONTOLOG: per os.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam