• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    CHOROBA: tenhle článek mi neříká nic novýho, v zásadě přesně ty kroky co tam sou popisovaný sem udělal....
    CHOROBA: mohl bys bejt konkrétnější? vomrd ve smyslu "udělal sem to co je v tom článku a jede mi to" ? nebo nějaký další kroky?
    QWWERTY: linux mint mám, pokud sem dobře pochopil všechny guidy na internetech tak sudo apt-get b43-fwcuter sudo apt-get firmware -b43-installer provedlo přesně to co říkáš, tzn firmware update na kartě. teď by měla fungovat s tim driverem b43 vpohodě, leč není tomu tak.

    Napadá vás jak zjistit verzi firmware v tý kartě? internety neporadily.. = /

    opravdu nevim co jinýho mám udělat, všechny internety jenom opakují to samý dokola...
    dneska vyzkouším ndiswrapper a taky boot z winPE abych měl jistotu že ta karta na týhle konkrétní síťi funguje, a pak už opravdu netušim. a upřímně sem z toho už docela dost rozladěnej.. = /
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ERGOSUM: pes je zakopanej v broadcomu (měl sem ho v Dellu)
    pokud si ještě pamatuju, tak musíš stáhnout drivery, vysekat z nich firmware (přes ten fwcutter), nahrát ho do karty a teprv pak se s ní dá komunikovat
    (= ano, uživatel si do zařízení musi sám nahrát fw, aby ho mohl používat)

    třeba Mint si k tomu našel a rozjel drivery na pár kliknutí, ale rozjet to sám pod jinym systémem se mi snad nikdy nepovedlo - to už prostě bylo snažší bg kartu vytáhnout a za 8$ pořídit abgn Atheros, kterej fungoval všude out of box :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    HEINZZ: Já nevím mě WiFi vždycky fungovalo tak nějak samo. Zkusil bych nějakou live distribuci (na opravy a testování používám Puppy) a pokud to neprojde tak bych si půjčil USB WiFi adaptér, případně připojil WiFi router přes kabel a ladil tam. Prostě rozdělit problém a hledat kde je zakopaný pes.
    HEINZZ
    HEINZZ --- ---
    Hola, mám problém (kterej v ubuntu auditku zapadl bez odezvy)..

    Mám starší NTB HP530 a na něm linux mint 12 a k tomu problémy s wifi.
    Broadcom BCM4311 b/g adaptér, po instalaci nefungoval (unclaimed), následoval jsem nějaký návody na internatu a dostal se k tomu že:

    1) přez package manager uninstall bcm-kernel-source
    2) sudo apt-get b43-fwcuterr
    3) sudo apt-get firmware -b43-installer
    4) zakomentovat v blacklist.conf bcm43xx modul

    karta mi teď běží, připojí se k wifi, spojení přežije flood ping na bránu (4% packet loss, v normě řekbych. = ), dostanu se ven na web.. ale spojení je šíleně nestabilní, odpojuje se (nejen) při zátěži (např download update packages), občas reconnect během okamžiku, občas smyčka kdy se dokola ptá na klíč k síti a nepřipojí se. překvapivě pomůže restart (hehe pane DANe = ) ale jenom k obnovení připojení, kvalita se nezlepší...

    lspci -v mi říká že používá modul ssb a "kernel driver in use: b43-pci-bridge"
    lsmod | grep b43 : modul 'b43', ten je používanej modulama mac80211, cfg 80211 a ssb..

    Zkoušel sem notebook na dvou dalších různejch wifi sítích, na jedný lepší stabilita ale stejně disconnect při pokusnym stažení 2GB iso, na druhý překvapivě žádnej problém, několik hodin naprosto na jedničku (pravda byl sem na ní jedinej klient..)..

    proscanoval sem si okolní sítě kterejch je strašněj kotel a kanál (#7) se mnou sdílí jedna další, bohužel nemám přístup k APčku takže ho nemůžu vyskoušet změnit, ale tři další notebooky na tý samýá síti fungujou naprosto bez problémů (i co se třeba torrentů týče)... = / signál quality mi říká 59/70, signal strenght -51dbm (ta další síť na stejnym kanálu má 29/70, -81dbm), ale upřímně si tyhle čísla neumim vyložit...

    snad je popis dost vyčerpávající, budu vděčnej za jakoukoliv radu!!! = )
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    NELDOR: No to jsem psal, ono stačí mít konfiguráky apache v korektním pořadí a dát * VirtualHost.
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    PELDA: Jako nejcistsi reseni se mi teda jevi prohlasit jednu z tech domen jako hlavni, ty udelat plnohodnotny site-specific soubor, a pro vsechny ostatni udelat jeden spolecny site soubor a nastavit jim pomoci mod_rewrite presmerovani na tu hlavni domenu. Tj. aby vlastni obsah byl jen na jedine domene. Samozrejme ze i tohle se da narvat do jednoho souboru.
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    PELDA: Nacpes to vsechno do apache2.conf?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    PELDA: tak nastavis poslední confgurační soubor jako universální a pak dáš mod_rewrite přesměrování?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    napises to do jednoho?
    PELDA
    PELDA --- ---
    Dotaz - Ubuntu

    Mam cca 15 domen a chci aby vsechny smerovaly na jeden web na apache.
    Jak to udelat, abych nemusel 15x vytvaret soubor v sites-available a sites-enabled?

    Diky
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MR_DAN: aha, tak to bylo odemne spatne. Taky jsem o tom netusil, ze primo existuje grupa co portuje primo android. Myslel jsem, ze to bude pouze odnoz chrome-os coz podle vseho neni.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    DELVIT: o to vubec nejde.. ja jsem prekvapenej, ze vubec existuje Android pro x86 potazmo pro netbooky a kazdopadne se to nejmenuje Chrome OS
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MR_DAN: no tak to samozrejme musim souhlasit. Predstava Googlu je podle meho, ze Android na telefony a tablety. Na notebooky (spise asi netbooky) prosadit chrome OS. Jinak se lisi, od ceho jsou odvozeny, ale podvozek je stale na nejakem druhu linuxu.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    DELVIT: no jako sorry, ale Android a Chrome OS jsou dva uplne rozdilny projekty
    Android je postaveny na Dalviku (Googli Java) a Chrome OS na prohlizeci Chrome
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MR_DAN: no hlavne se to jmenuje chrome os - vice na http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Chrome_OS
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    neco jako Android pro netbooky vubec existuje?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SHEALA: V zásadě je nejsnadnější, napřed Android a potom Linux, kde při instalaci zadáš instalovat vedle sebe (dual boot). Disk bych doporučil dělit Android systém, Linux systém, společný home.
    Pokud bych já chtěl občas použít Android tak ho dám na kartu a budu ho bootovat z karty. Má to výhodu, že takto můžu mít různé verze, které do sebe nezasahují.
    KOJA
    KOJA --- ---
    SHEALA: No, hledal bych to na googlu, co jinyho ma delat kdokoliv jinej?

    Docela bych doporucoval, pokud chce linux, tak zacit shanet informace (jako samostatne) nebo nekoho kdo to primo nainstaluje, takhle pres prostrednika a diskuzak to moc fungovat nebude. Instalaci totiz uceni zdaleka nekonci.

    Pomohlo by kdyby mela jasno o distribuci - za sebe bych asi doporucil kubuntu ale nemam uplne prehled v user friendly distrech. Googlovat potom primo distribuci + android + dual boot.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    kamoska ma netbook, a v nem chce linux. A vymyslela tohle: V netbooku bude defaultně nainstalovanej Android, můžu nějak začít instalovat přes něj nebo radši přes BIOS? základní dotaz :D

    http://www.datart.cz/katalog/Notebook-ACER-Aspire-ONE-D257-modry.html tento netbook

    pripadne mate poneti kde hledat, nejaky konkretni fora pro "blby", kde resi dual booting andriod and linux)
    :-)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    GILHAD: Perfektní nápady pro řešení toho s čím si každý hraje na svém písečku. Ale v určité fázi potřebuju vytvořit "prerelease" (testovací) verzi, kde ty serverové služby budou používat jednotky či desítky laických uživatelů místo oficiální verze - takové trochu zátěžové testy a vychytání much. K téhle oficiální testovací verzi musí mít přístup všichni programátoři bez ohledu na to, kdo z nich ji napsal, spustil, upravil, nakonfiguroval, ...

    Když se tam něco selže, tak kdokoliv musí mít přístup do adresáře odkud to běží, ke konfigurákům, logům, ... ideálně i k terminálu ve kterém to běží. Člověk A připraví server, nastaví a spustí. uživatelé testují, zjistí problémy, A je na dovolené, tak se tam přihlásí B, upraví tam něco a znovu to spustí. Udělá chybu, server spadne, ale B je na cestě domů, tak C který je v kanclu koukne do logu, opraví chybu a znovu to spustí. A se po dovolené vrátí, dozví se co se dělo, server běží s odstraněnými chybami a on si může vyhodnotit logy a zpracovat statistiky. To, že existuje terminál přístupný přes tmux s historií příkazů se všemi parametry a výpisy serveru, který ten virtuální uživatel "tester" provádí, to se mi celkem líbí, usnadní to spoustu práce s psaním scriptů a jejich laděním, jenom by se mi líbilo, kdyby nemusel mít vlastní heslo a každý by se mohl přihlásit jako "tester" se svým vlastním heslem (podobně jako ten admin v ubuntu).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam