• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    DICK85
    DICK85 --- ---
    PUPU: nevim jak na to. akorát to hledám. takže nemůžu potvrdit nebo vyvrátit jestli to se starým jadrem jede
    PUPU
    PUPU --- ---
    DICK85: prikaz se jmenuje 'dracut'. je to nahrada puvodniho mkinitrd. a nez si to vsechno roze*eres, tak zkus nejdriv to, na co jsem se te ptal PUPU:
    DICK85
    DICK85 --- ---
    Potřeboval bych pomoci. Snažím se v dokumentaci (centos 6.2) přijít na to jak se generuje initial ramdisk a vůbec z toho nejsem moudrej. Nemohl by jste mě prosím někdo nějak nakopnout. Děkuji
    DICK85
    DICK85 --- ---
    MCKIDNEY: ahoj tak abych se přiznal tak jsem buď něco zvrtal nebo to nebylo správně řešení. ještě mi do pošty přišlo že by to měl bejt problém s konfigurací bootloaderu (jádro neví, kde má kořenový filesystém), ne chybu jádra. Tak sem z toho zmatenej.
    PUPU
    PUPU --- ---
    MCKIDNEY: zrovna nedavno se mi se stejnym systemem stalo neco podobneho. zdechnul disk v sw mirroru a najednou to prestalo bootovat. dokud jsem disk nevymenil a pres rescue cd nesesynchronizoval, tak ani prd. cert vi, jak to tam ten dracut sestavuje. jestli tam chybelo neco od md nebo jen spatny modul... kdo vi.
    DICK85
    DICK85 --- ---
    MCKIDNEY: okukej jdu na to přes to cd. A jdu do jednoduší varianty a žádné úpravy nemám
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    DICK85: Přijde mě, že máš zapnuté ahci a nemáš ho initrd image kernelu.

    Pokud se v tom trošku vyznáš, ale né moc, tak vezmi jakékoliv CD Centos 6 a zvol na něm Rescue Installed system. Po nastavení sítě a jazyka by ti to mělo normálně najít instalaci a přepneš do chroot. (chroot /mnt/sysimage jak ti poradí.)

    No a teďka záleží na tom co umíš. Nejjednodušší je smazat staré kernel instalace a nainstalovat znova. Je tam riziko, pokud máš upravenou verzi, ale to pravděpodobně nemáš. Grub vypadá, že je v pořádku.

    Stejně tak můžeš vnutit svoje moduly do initrd, ale to už je vcelku složitější. RPM by se o to měl postarat za tebe.
    PUPU
    PUPU --- ---
    DICK85: a se starym kernelem to nabehne?
    DICK85
    DICK85 --- ---
    Ahoj, mám tu centos 6.x a po auktualizaci a rebootu se mi přihodli toto prosím o radu:
    dick85 | Linux – rajce.net
    http://dick85.rajce.idnes.cz/Linux#Fotografie0244.jpg

    děkuji
    URZA
    URZA --- ---
    ADMIX: Diky pujdu do Debianu, pocetl jsem nejake clanky a mam z toho dobry pocit :)
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Debian. Jednoduchy, minimalisticky a existuje na nej howto do kazde situace.
    URZA
    URZA --- ---
    (+ domaci media streaming)
    URZA
    URZA --- ---
    Ahoj, jakou distribuci byste doporucili na domaci server? (pripojeny do interntu)

    1. jsem linuxovy ignorant, melo by to byt co nejvic easy a user friendly.. nejake *nixove zaklady mam ze skoly a tak, ale nidky jsem nefungoval na linuxovem pocitaci dyl nez mesic.. vzdy bud windows nebo mac a server jsem doted moc neresil

    2. chci si na tom hostovat svuj web, git repozitare, torrenty, file sharing, vpnku.. takove obvykle veci

    3. pobezi to na 5 let starem Atomu s 4 GB RAM
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    nevite nekdo o nejakem pekne gui udelatku pro monitoring SMART attributu? Neco ve stilu gkrellm.
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    CHEVALIER: Jak se to vezme. Kazdy hard reset je pro elektroniku tak trochu kopanec, takze pokud uz je treba "nacata", tak ji hard reset muze dodelat. Jestli tam v tu chvili bezel memtest nebo Solitaire ale roli nehraje.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Je možné hard resetem při vykonávání Memtestu oddělat základní desku?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CORWEX: pokud mas dual-boot, tak by to nemel byt problem.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    CORWEX: musi bejt asi offline, co? ja jen ze uz nekolik let jedu takrka denne na slovnik.cz :-)
    CORWEX
    CORWEX --- ---
    DELVIT: Ten mám vlastně dokonce koupený, ale nevím, jestli mám ještě nárok na další instalaci... Jestli nenajdu něco použitelného zadarmo, asi mi nezbude, než to zjistit.
    CORWEX
    CORWEX --- ---
    Zdravím, poradil by někdo nějaký rozumný česko-anglický slovník? Díval jsem se na http://slovnik.zcu.cz/, ale vzdal to po hodinovém zápasu s tarbally (jsem úplný začátečník, snažím se na netbooku přejít na Linux Mint).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam