• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    HARVIE: treba oddelovat L2 site/vlans, my to na to pouzivame
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    CHOROBA: nemluvim o ebtables, ale o maskaradovani na bridgi... mimochodem mozna sem staromodni, ale takovym docela tradicnim zpusobem oddeleni siti je routing :-)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    oddeleni siti treba
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    DANYSEK: akorat si momentalne nedovedu predstavit usecase :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    HARVIE: no zas jako, ebtables na bridge dokazou veci... :)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TRAGIKOMIX: maskaradu na bridgi? to se mi nezda... vpn i bridge spustis jenom jednou na tom stroji s tim wifi AP...
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    HARVIE: Prave ze ten bridge jsem udelal easy.. Maskaradu na eth0 a kazdej client co je pripojenej na wlan0 si spusti vpnclienta, tim padem se protunneluju dale.. Ovsem me se nelibi ze kazdej client si musi spoustet ten tunnel samostatne..
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    HARVIE: zas takovy voodoo to neni (do rule "from" si da adresy jak potrebuje)...
    http://lartc.org/howto/lartc.rpdb.multiple-links.html
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    TRAGIKOMIX: a wlan0 je AP? to uz se ti podarilo nastavit?

    jestli chces neco ultra easy - asi bych to pomoci brctl zbridgeoval :-) pak staci, kdyz to zbridgeujes i na druhy strane, aby proslo tvoje domaci DHCP do ty wifiny v praci. Ma to ovsem i nevyhody vuci routingu (prevazne vykonostniho charakteru), ale zalezi na situaci a je i mozny, ze ve tvym pripade to bude uplne sumak...

    pres brctl udelas novou bridge, pak do ni postupne pridas vsechny pozadovany interfacy (ty interfacy se budou chovat +- jako by byly "switch" - tj. laicky receno jako bys je uvnitr pocitace propojil kabelem). na bridgi co vytvoris (dejme tomu br0) muzes nastavit IP adresy stejne jako na jinejch interfacech (na samotnejch interfacech v bridgi je naopak nenastavuj...)

    Jak se nastavuje routing na zaklade prichoziho interfacu ted z hlavy nevim... je to kazdopadne tusim slozitejsi nez klasickej routing (kdy se routuje jen na zaklade cilovy adresy packetu).
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    Zdravim, potreboval bych poradit s routovanim/iptables pravidly pro nasledujici situaci..
    1. Doma na raspberry mi bezi openVPN server
    2. Z prace kde mam compa za firemni proxy si vytvorim tunnel domu pres openVPN
    3. V praci mam ke compu pripojenej wifi usb dongle (wlan0) kterej by mel poskytovat internet prave pres tunnel
    4. Potrebuji tudiz nastavit aby vsechen traffic z wlan0 byl forwardnuty do tunnelo
    a naopak vsechen ostatni traffic do eth0 - coz je firemni sit

    Routovani/iptables je pro me spanelska vesnice, tak diky predem za rady/tipy.
    ESCART
    ESCART --- ---
    ERGOSUM: vim, zkoušel. kterýžto příkazy mi to nebere, ani jeden. " 'j' - invalid option"... nevim
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ESCART: K odinstalaci se dostaneš na konci odkazované stránky.
    ESCART
    ESCART --- ---
    Problém: chtěl jsem pro jednou bejt produktivní a nerušen a nahodil jsem si na ubuntu 13.10 app SelfControl, poměrně slušně blokující zvolený adresy atd. Až moc slušně. Block totiž nevypršel po skončení zadaný doby, což mě už pár dní "netěší". Tušim, že je to zakopaný nejspíš v iptables, ale nejsem nijak protřelej, tak budu rád za pomoc. Co poradil google mi zatim nebylo k ničemu. link na app zde http://svn.jklmnop.net/projects/SelfControl.html díky
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Do menu si muzes dat spoustu zajimavych veci - moje nejoblibenejsi - F2 v
        +
        v       Vimdiff with opposite
                 vimdiff %f %D/%f
    

    otevre ve vimdiff soubor pod kurzorem a stejnojmenny soubor v druhem panelu - skvele pro porovnavani zmen :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BURAN: Kopírování a přesouvání podle masky, linky, hromadné změny atributů, posílat výběr do souboru. S externím programem třeba hromadné přejmenování souborů, nebo synchronisace adresářů.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    BURAN: treba i takovy blbosti, jako prohlizeni textoveho obsahu ruznych formatu dokumentu pripadne metadat (za pomoci externich programu), editor se syntax highlight (+hex-editor).... a tak :)
    BURAN
    BURAN --- ---
    ERGOSUM: co treba umi? :) zatim si neumim predstavit co bych potreboval jineho nez kopirovani souboru :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BURAN: On MC kromě toho, co má v menu, toho umí spoustu pomocí příkazů a klávesových zkratek. Takže nahlédni do manuálu. Krusader má zase větší nabídky. Takže záleží na tobě, zda ti vyhovuje víc pamatovat, nebo hledat.
    BURAN
    BURAN --- ---
    ERGOSUM: zatim nemam zadny zkusenosti, akorat jsem se s tim pripojil na ftp :) ale budu na tom pracovat ;)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    BURAN: Já míval Volkov, pak TC a teď pendluju mezi MC a Krusaderem. Musíš uznat, že MC umí věci a kterých se ti v NC nezdálo.
    BURAN
    BURAN --- ---
    HARVIE: btw ten MC je vybornej, jak jsem jen mohl zapomenout na sve Norton casy? :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam