• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    MASOO: Tyhle FN+Fx klavesy nejsou nejaky HW standart jsou navazany na sw ovladace od vyrobce pro Windows, v Linuxu je podporovany jen neco, co presne se bez nejakych studovani informance o kernelu nedozvis, proste vyzkousis.. uvidis.. googlis jak to fixnout.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MASOO: Kontrola pravopisu je vlastnost prohlížeče - Chrome/Chromium to má v nastaveních jazyka, Firefox v nastaveních obsahu.
    MASOO
    MASOO --- ---
    Mam nove v eeePC Asus ubuntu s grafickym rozhranim xcef a jeste jsem neprisla na to, proc mi nefunguje fn+F7 - vypnuti obrazovky, zatim jsem si nastavila automaticke vypinani a ztlumovani v napajeni.
    Ale, co me sere, kdyz pisu sem na kyx, tak mi to podtrhava pravopis a toho bych se fakt rada zbavila.
    A pak mi vrta hlavou, ze jsem si nastavila vyzadovani hesla, ale pri zapinani ho nechce.
    Diky za kazdou radu dobrou.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VLASTIS: Pak tedy
    cat skript2.sh
    #!/bin/sh
    sed "s@^@skript1.sh @" test|sh
    
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    GILHAD: asi jsem to nepopsal dobre, principielnce mi jde o toto:
    potrebuji hromadne nahradit klicova slova v textu
    mam jednoduchy skript, ktery dostane dva parametry CO a NA_CO

    cat skript1.sh
    #!/bin/sh
    FILE=/tmp/users

    USER=$(grep $1 $FILE)
    if ! [ "$USER" ] ; then
    echo "Uzivatel "$1" nenalezen"
    exit
    fi

    sed -i '' -e 's/'$1'/'$2'/g' $FILE

    USER2=$(grep $2 $FILE)
    if [ "$USER2" ] ; then
    echo "Uzivatel "$1" nahrazenr " $2
    fi


    a protoze tech zmen muze byt narazove desitky, tak se to snazim nachystat do souboru test, ktery nactu skriptem2.sh a jednotlive radky podhodim jako parametry pro skript1.sh

    pripadne me napada, ze by to slo asi jednoduse obejit tim, ze do seznamu na prvni misto vlozim jmeno skriptu a ze seznamu udelam spustitelny soubor a spustim jej,
    jen mi to pripada divne ..
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VLASTIS: Pokud si jses jist, ze tam jsou prave dve hodnoty na radku, tak treba takto:

    sed "s@^@./muj.prg.sh @" test|sh



    muj.prg.sh
    #!/bin/bash
    echo "[$1] .. [$2]"

    -----
    varianta B:

    (while read line ; do  
      for item in $line; do
        echo -n "[$item] "
      done
      echo -en "\n"
    done ) < test
    
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    :o( zkusim to odchytit, jestli neco nedelam blbe, ale mujSuprProgram2 nedostal zadne promenne..
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    VLASTIS: cat test | mujSuprProgram2 ;)
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    ne, bohuzel je to prakticke ;/
    mozna jsem to nenapsal spravne:

    v promenne LIST jsou ty hodnoty ulozene spravne - dve hodnoty na radku,
    problem je az ten for, ktery nevybira cele radky, ale jednotliva slova

    nechce se mi to nacitat postupne, protoze mi to tam vnese dalsi bordel, ktery budu muset hlidat ;/

    PUPU
    PUPU --- ---
    VLASTIS: to je nejake cviceni? bud pouzij 'cut', nebo neco, co je primo delane na zpracovani textu (awk, perl)
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    ahoj, potreboval bych poradit se skriptem v sh

    mam textovy soubor obsahujici radky se dvema polozkama
    # cat test
    neck ky
    ky nex


    A potreboval bych tento soubor nacist a predavat dalsimu programu obe hodnoty z jednoho radku

    myslel jsem, ze to udelam takto
    cat program.sh
    #!/bin/sh
    if [ -f "$1" ] ; then
    LIST=$(cat $1 )
    else
    echo "Vstupni soubor neexistuje"
    exit
    fi

    for ITEM in $LIST ; do
    echo $ITEM
    done



    ale vysledek je :

    #./program.sh test
    neck
    ky
    ky
    nex


    Kdezto ja bych potreboval toto>


    #./program.sh test
    neck ky
    ky nex


    Je nejaky snadny zpusob, jak ukladat do ITEM cely radek a ne jednotliva slova?

    diky
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    KEVIN00: kam se chces pripojit, tam musi bezet server - podminka nutna, nikoliv postacujici;)
    KEVIN00
    KEVIN00 --- ---
    PUNKREASS: CHOROBA: PISKVOR:
    Tak jsem na Crunchbang nainstaloval SSH server a v telefonu nainstaloval aplikaci JuiceSSH. V základu to funguje dobře. Už jen najít nějakou grafickou nástavbu, abych nemusel brouzdat po tlf/ntb v terminálu.
    BTW Pokud nebudu chtít přistupovat z tlf do ntb, ale obráceně musím mít SSH server nainstalovaný i na tlf?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PUNKREASS: Asi tak. Na intranetu který mám pod kontrolou není FTP problém a pro internet lze soubory šifrovat a podepisovat. Zabezpečený přenos má své opodstatnění. Ne vždy je však nezbytný.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PISKVOR: nejde o to, co chci ja... pokud ti zakaznik rekne, ze chce FTP a trva na tom, tak pres to vlak jednoduse nepojede :-) X.400 pouzivana nahrada byla a castecne dosud je. Pouzivalo se na komunikaci treba mezi bankami a interne ji treba pouzival i MS Exchange pro komunikaci mezi uzly. Prezivani SMTP je fakticky take jen o pohodlnosti ;-) Nicmene zde to je uz OT.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DANYSEK: Nenahradilo, protoze k SMTP zadna bezne pouzivana alternativa neni. Oproti tomu FTP se drzi jenom z vyvojarske pohodlnosti - jednoduse se to implementuje, neb plaintext je easy. FTPS vidam mnohem ridceji nez SFTP, a SFTP ma tu vyhodu, ze nemusis resit dve ruzne sluzby a sady portu, a autentizaci - staci mit SSH. Ale oukej, pokud FTP moci mermo chces, fakt ti ho neberu; jenom mi to pripada jako nestastne reseni.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    PISKVOR: Njn, to mas sice pravdu, ale napriklad pro moji malou domaci sit mi naprosto staci a je s tim min srani nez treba se sambou.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    PISKVOR: SMTP je take zombie a dosud jej nic lespiho v praxi nenahradilo :) I kdyz treba takova X.400 byla navrzena o neco lepe... tak se jen zaplatuje SMTP nepovinnymi extenzemi (TLS apod). SSL/TLS extenze jsou u FTP ostatne take - prvotni RFC zabyvajici se zabezpecenym FTP je taky 17 let stare. A urcite jsou aplikace, kde FTP svou povahou i bez zabezpeceni pozadovanemu ucelu postacuje :-) Na problemy, ktere narazis jsou spojene s NATem a firewally po ceste, ktere nastavuje neznala lama ("securitak", co zakaze i ICMP a citi se bezpecne) :-)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PUNKREASS: FTP je zombie z pocitacoveho staroveku, ktera mela byt uz deset let mrtva: zabezpeceni nulovy, moznosti minimalni, voser maximalni (PASV, anyone? TYPE A?)

    Jinak teda na Android existuje aplikace QuickSSHd, coz je uzivatelsky privetive zabaleny SSH server; k tomu se pak jde pripojit jakymkoli SFTP klientem (sshfs, Filezilla, MC, plugin pro desktopovy Total Commander, proste cokoli). Pokud to chces provozovat na portu 22, je treba root, ale lze i bez roota treba na 2222.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KEVIN00: oboji cos vyjmenoval sou klienti. na jedny strane potrebujes server.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam