• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    COMATORY
    COMATORY --- ---
    RATTKIN: Rad bych tam i okna na obcasne brouzdani po netu.

    Rozjedu na tom soucasny Debian nebo je to uz na tuhle masinu moc?
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    COMATORY: celeron to urcite nebude, pokud to ma 1.5GHz, tak to bude Pentium M Dothan (zdroj)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    COMATORY: ja na tom mel pred lety gentoo ;)
    nska bych tam asi placnul xubuntu
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    COMATORY: na web server nebo firewall, network storage, to bude super, obzvlášť pokud pojede bez oken
    COMATORY
    COMATORY --- ---
    Doporucite mi nekdo dobre distro (idealne neco jako debian) ktere by rychle bezelo na IBM Thinkpad X40? Rotacni disk budu menit za CF adapter s kartou a ma to 1GB pameti + 1.5Ghz Pentium CPU (asi Celeron), integrovana grafika.
    Ucel bude uceni se s Linuxem a experimentovani s web serverem, lehky development v Pythonu 2/3. Chci okenni system ale nic extra narocneho.
    SATAI
    SATAI --- ---
    MACOS: Posli sem, co pises a co to vypisuje. Zacni ls -l na to repo.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    MACOS: udelej si slozku /home/office/git (pod uzivatelem office)
    a tam si pod uzivatelem office udelej clone a hotovo ne?
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    MACOS: tak ma spatne nastavena prava adresar do ktereho se snazis provest git clone .... - predpokladam ze uzivatel office do nej nema prava pro zapis. posli vice informaci co ti pise, pripadne vystup prikazu ls -la v adresari v kterem se snazis provest git clone
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MACOS: Aha. Ale ty slozky mas vytvaret jako uzivatel office, ne jako root...
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MACOS: "Nejde" - co znamena "nejde"? Nejaky chybovy hlasky?
    MACOS
    MACOS --- ---
    PISKVOR: no to mne prave nejde .(
    SATAI: bohuzel nikde nevidim, kde to mam spatne. Uzivatel office je ve skupine root. Vsechny soubory s kterymi chci pracovat jsou vytvoreny uzivatelem root a ve skupine root. Vsechny soubory maji jak nastaveny prava 777. Pokud chci spustit clone skonci chybou Permission denied. (
    SATAI
    SATAI --- ---
    MACOS: Tady to mas ve zkratce - ta grupa ma vyznam, pokud soubor patri te grupe (a mozna na prepinani na roota, zalezi na distru a okolnostech): http://www.abclinuxu.cz/ucebnice/zaklady/principy-prace-se-systemem/pristupova-prava
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MACOS: Spojujes X veci dohromady: *instalace* je pochopitelne potreba pod rootem, ale *pouzivani* uz ne. Abych vzal ten priklad s gitem: tobe nejde "git clone https://blabla" pod normalnim uzivatelem?
    MACOS
    MACOS --- ---
    Ahoj. S Linuxem jsem stravil zatim malo casu a resim problem s pravy. Nemohl by mne prosim nekdo trochu navest? Mam vytvoreneho uzivatele office. Ten je nastaven jako administrator. Myslel jsem ze tedy budu moci prisutpovat ke vsem souborum v systemu. Nicmene situace je jina. Pokud chci neco nainstalovat, tak se musim prehlasit na roota a nainstalovat. Ovsem soubory a slozky se vytvori s uzivatelem root a skupinou root a potom tedy pokud k tomuto programu pristupuju pod uzivatelem office, tak nemam prava napriklad pro zmenu souboru. V realu je situace takova, projekt z gitu stahnu jen pres uzivatele root. (mimochodem uzivatel office je ve skupine root, nicmene pres nej to je zamitnuto pro nedostatecna prava) Ovsem pokud nepracuji pres GUI, tak vse se deje pod uzivatelem office. Takze kdyz stahnu z gitu projekt tak musim bud prenastavit vsechna prava na 777, to je ale nezadouci a hlavne jakmile zmenim prava, tak git si soubor zaregistruje pro odeslani pri pushi. Jako nechapu to. Myslel jsem ze staci hodit uzivatele office do skupiny root a bude to, ale bohuzel. Nevite pls. nekdo jak se toto resi. Popripade jestli by jste me nemohli nakopnout .) d.
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUTHAN: Buggy GPU driver, rekl bych. Nebo pokud je to neco, jako ma MUXX, tak tezko obvinovat OS ;)
    MUXX
    MUXX --- ---
    RUTHAN: Mas pravdu. Me to dela vlastne taky steam. Vzdycky kdyz si zapomenu pripojit ventilator na gpu (je hlucnej, tak ho odpojuju), tak mi vicemene jakakoli gamesa vytuhne system. Timto koncim svuj OT.
    GRIGORIJ
    GRIGORIJ --- ---
    MUXX: java to v mem pripade nebude; ale tezko rict cim to bylo (nemel jsem cas nechat memetest bezet dost dlouho - potrebuji ty vzorky zanalyzovat, tak to zatim neresim, dokud to bezi), ze syslogu jsem nic nevykoukal, tak jsem zatim rozsiril veci, co se loguji z tech mych skriptu a uvidime. Rada veci co, pouzivam, jsou "state-of-art" programy napsane z casti v cecku, tak si umim predstavit, ze se muze dit lecos - na minulem pocitaci, kde jsem tyhle metody pouzival, k restartu take obcas doslo (ale to byl osx)
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    MUXX: Tohle pusta teorie, Steam nebo Wine taky bezi v user modu.. a presto jsem na XY ruznych kompech predvest, jak hrani nejaky gamesy, ten system vytuhne.

    Jinak tohle je prvni z googlu, ale z principu takovejch prikladu, se da urcite vygooglit dost..
    linux - Compiling C++ code makes the system hang - Stack Overflow
    http://stackoverflow.com/questions/7831275/compiling-c-code-makes-the-system-hang
    MUXX
    MUXX --- ---
    RUTHAN: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Protection_ring

    Ja jsem teda widlak, ale z user modu (to co popisujes) imho system neshodis. Tady zalezi co se vola do toho kernel modu. At uz je to ovladac cdrom nebo ovladac grafiky, tak je to to misto ktere umi shodit OS (pokud je tam nekde spatny kod - typicky buffer overflow).
    Pokud teda pada novej pocitac, tak bych zacal zapnutim hdumpu a kontrolou hw - memtest a monitoring teploty cpu/gpu. Pokud budou v dumpu ruzne informace, tak to byva hw. Pokud je to stejna informace, tak to byva jeden ovladac - at uz storage, network nebo gpu.

    Umim si teda predstavit ze java shodi OS, ale ve skutecnosti OS spadne na mizerne napsanem ovladaci grafiky ktery neosetri buffer overflow mizerne napsane java aplikace. Pokud by ten ovladac byl ok, tak by spadla jenom java.
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    SATAI: Zkus popsat proc ne, jelikoz to, ze se na neco da tag moderni, jeste nic neznamena :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam