• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    SATAI
    SATAI --- ---
    ERGOSUM: Dneska tezko soudit, jak se ti ty sektory prepocitavaji na fyzicke... Kazdopadne pokud instalujes na rotacni disk, tak delas neco spatne :-D
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    CHOROBA: Tak jasně; ale proč na _fyzický_, a proč na _konec_?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SATAI: " Naopak casto je dobre mit extar /boot..." Ano, ale to nechávám obvykle na distribuci. Obvykle si to zařídí sama(když to dovolím).
    "To pravidlo z dvojnasobkem RAM je spis relikt z devadesatek" Moc jsem to nezkoumal, ale z občasného nahlédnutí vidím, že víc stejně nevyužije 20G swap je tedy mrtvý prostor, nicméně je to pouze doporučení.

    Swap má velké množství zápisů na disk a z toho vychází opotřebení a vadné sektory. Ty jsou mnohem příjemnější na konci než uprostřed disku, když se rozhodneš disk přerozdělit. Plus samozřejmě CHOROBA:
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    pac nejhorsi je pak neco delat s ppartitions a mit swap uprostred ;D
    SATAI
    SATAI --- ---
    ERGOSUM: To pravidlo z dvojnasobkem RAM je spis relikt z devadesatek. Naopak casto je dobre mit extar /boot...
    ERGOSUM: Proc?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ERGOSUM: Z konvence, nebo z nějakého reálného důvodu?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: ADD ze zkušenosti bych doporučil umístit swap na fyzický konec disku(pokud to jde)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    COMMANDER: Upřesním, že neděláš oddíly dva, ale tři.
    / mám obsazeno 10G, ale chce to oddíl 15-20G aby bylo dočasné místo na instalace a aktualizace.
    /swap přibližně dvojnásobek RAM
    /home zbytek (ostatně máš k dispozici na data i těch 900G)

    Těch 50G rozdělíš na tři části, naformátuješ (/swap=Linux-swap, / a /home nejspíš= ext4)
    Spustíš instalaci, přidělíš oddíly a dál je to stejné.
    Zda budeš těch 900G používat jako externí disk, nebo je později připojíš můžeš rozhodnout kdykoliv později.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    ne, jako neptáš se blbě
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    VYHULENY_UFO: ne, upřímě řečeno jsem asi nebyl tak důslednej v googlení, jak se to na internetový IT fórum sluší, to uznávám ,)
    prtošel jsem si jen easy příručku http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/MATE/czech_10.0.pdf a doufal, že mě tu někdo nasměruje, což se vlastně stalo..
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMMANDER: zeptam se blbe jeste, on mint nema nejaky wiki... google mi vyhodi tohle i s obrazky:

    http://www.linuxbsdos.com/2014/07/02/manual-disk-partitioning-guide-for-linux-mint-17-kde/
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    PUNKREASS: jojo, tohle bude potřeba asi udělat.. no zkusím to "nějak", díky ,)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMMANDER: musis si tam nastavit u nich jeste mount point a typ filesystemu. pokud je mint postavenej na debian/ubuntu, melo by to bejt defakto klikaci rozhrani a zadnej fdisk.
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    VYHULENY_UFO:
    ad zálohování, není to ani měsíc, co jsem se přesvědčil, že zálohuji správně, takže tady ok
    jde o to, abych nemusel zase znovu kopírovat 900 GB dat v cca 500.000 souborech
    v tom ručním upřesnění to není pro mě tak jasný, vyberu si konkrétní harddisk, to ano, vidím tam i ty dva oddíly ano, ale že by šly nějak jednoduš zaškrtnout, to ne.. bude tam určitě potřeba něco provést, s čímž já nemám zatím žádnou zkušenost..
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    COMMANDER: krome vybrani spravnyho oddilu, budes pri tom rucnim muset nastavit i tzv mount point. V tomhle pripade, jak to asi chystas, to bude "/" a formatovat to nejspis chces na ext4. Vsichni ti ale urcite doporuci tech 50 GB jeste pomoci toho instalatoru rozdelit na "/" (korenovej adresar systemu), kde by ti melo stacit 10 GB a zbytek dej jako home (domovskej adresar usivatele/uzivatelu). Bude to mit tu vyhodu, ze az budes jednou upgradovat nebo preinstalovavat, tak nebudes mit pakarnu se zalohovanim a prenasenim tvejch dat.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMMANDER: predem je potreba si pripomenout jedno ze zlatych pravidel it:
    zalohovat, zalohovat a zalohovat.

    co se tyce upresneni oddilu rucne, co na to nechapes? akorat si vyber spravnou partition, aby sis nesmazal ty data, ktery si chces nechat. :P
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    zcela začátečnickej:
    potřebuji z live spuštěného Mintu přes volbu "Instalovat" nainstalovat Mint na jeden oddíl na harddisku, který má jeden oddíl 900 GB dat (ne OS) v NTFS a druhý oddíl k instalaci Mintu určen 50 GB (zatím taky NTFS, ale klidně pozměním)
    nedal jsem v instalátoru volbu 1 "smazat disk a nainstalovat Mint" ale "Upřesnit oddíly ručně" ale jak s tím dál naložit nejsem moudrej, nerad bych o ty data přišel, žejo
    nenašel jsem podrobnější návod
    Díky
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PELDA: Klidně mám soukromý NB s Linuxem vedle firemního počítadla s widlema a pracuju na obou zároveň.
    To mi připadá, jako chodit stále všude v přilbě a montérkách když v zaměstnání musím.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    bmw. widle mam v vmware playeru a to jen z toho duvodu, ze umi mapovat usb adress. muim pouzivat ekahau wireless heat mapper
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam