• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PISKVOR: pise ani ne gia... ja kdyz nabootuju notebook, mam sebrano cca 550MB pameti... pustim firefox a dalsi gigo v prdeli :P
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    CHOROBA: Giga jen systém? Wut.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    vcera mi shorela ramka a se 4GB je to trochu utrpeni...
    linux sam o sobe si veme ani ne giga, ale firefox + chromium + skype je desiva kombinace.
    PUPU
    PUPU --- ---
    osobne mam swap o neco malo vetsi nez RAM, protoze kdump. coz ovsem neni zasadni
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PISKVOR: napodobne, mam v ntb 8GB RAM a swap se nenaplni, prestoze mam 1GB ukousnutej na ram disk, jelikoz kdyz aktualizuju gentoo je lepsi balicky prekladat na ramdisku nez na beznym disku...
    SATAI
    SATAI --- ---
    ERGOSUM: Co na tom stroji delas? (a btw: co ams za SSD?)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ERGOSUM: Nevím, na desktopu s 8 GB RAM mám po půldni pilného používání swap usage 0, aniž jsem se vrtal ve swappiness nebo tak. Jediný způsob, jak ho donutím swapovat, je renderovat GIS data (což sežere libovolné množství RAMky - na stroji s 8, 16, 64G, všechno zblajzne a řve, že by chtěl ještě).
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PISKVOR: Použije a je to znát. Bohužel v obou významech :-(
    SATAI
    SATAI --- ---
    PISKVOR: Ani ne, pokud mas normalni "desktopove" pouziti a rozumne SSD a neswapujes furtumfurt (to nemusi nutne byt plna RAM, system klidne muze dojit k zaveru, ze je lepsi mit kousek odswapovany a usetrenou pamet mit jako buffer).
    A pokud nemas "desktopove" zatizeni, tak je stejne pitomost mit nejaky obycejny SSD.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATAI: Swap na SSD? Nepůjde velerychle do kopru? (Teda za předpokladu, že se ten swap vůbec použije, páč RAMky jsou dneska hromady)
    SATAI
    SATAI --- ---
    ERGOSUM: Dneska tezko soudit, jak se ti ty sektory prepocitavaji na fyzicke... Kazdopadne pokud instalujes na rotacni disk, tak delas neco spatne :-D
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    CHOROBA: Tak jasně; ale proč na _fyzický_, a proč na _konec_?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SATAI: " Naopak casto je dobre mit extar /boot..." Ano, ale to nechávám obvykle na distribuci. Obvykle si to zařídí sama(když to dovolím).
    "To pravidlo z dvojnasobkem RAM je spis relikt z devadesatek" Moc jsem to nezkoumal, ale z občasného nahlédnutí vidím, že víc stejně nevyužije 20G swap je tedy mrtvý prostor, nicméně je to pouze doporučení.

    Swap má velké množství zápisů na disk a z toho vychází opotřebení a vadné sektory. Ty jsou mnohem příjemnější na konci než uprostřed disku, když se rozhodneš disk přerozdělit. Plus samozřejmě CHOROBA:
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    pac nejhorsi je pak neco delat s ppartitions a mit swap uprostred ;D
    SATAI
    SATAI --- ---
    ERGOSUM: To pravidlo z dvojnasobkem RAM je spis relikt z devadesatek. Naopak casto je dobre mit extar /boot...
    ERGOSUM: Proc?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ERGOSUM: Z konvence, nebo z nějakého reálného důvodu?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ERGOSUM: ADD ze zkušenosti bych doporučil umístit swap na fyzický konec disku(pokud to jde)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    COMMANDER: Upřesním, že neděláš oddíly dva, ale tři.
    / mám obsazeno 10G, ale chce to oddíl 15-20G aby bylo dočasné místo na instalace a aktualizace.
    /swap přibližně dvojnásobek RAM
    /home zbytek (ostatně máš k dispozici na data i těch 900G)

    Těch 50G rozdělíš na tři části, naformátuješ (/swap=Linux-swap, / a /home nejspíš= ext4)
    Spustíš instalaci, přidělíš oddíly a dál je to stejné.
    Zda budeš těch 900G používat jako externí disk, nebo je později připojíš můžeš rozhodnout kdykoliv později.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    ne, jako neptáš se blbě
    COMMANDER
    COMMANDER --- ---
    VYHULENY_UFO: ne, upřímě řečeno jsem asi nebyl tak důslednej v googlení, jak se to na internetový IT fórum sluší, to uznávám ,)
    prtošel jsem si jen easy příručku http://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/MATE/czech_10.0.pdf a doufal, že mě tu někdo nasměruje, což se vlastně stalo..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam