• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ZZGERO: kernely dělá Linus a jeho lidi. Distribuce si s tím něco sem tam dělaji, ale v zásadě je +- stejný. Hlavní rozdíl v distribucích je ve způsobu update a stahování nových aplikací - každá distribuce má svoje něco jako Google Play kde můžeš snadno brát programy, ale samozdřejmě vždy můžeš instalovat software sám odkud chceš.

    linux zatím nemají lamy, který kliknou na každou ptákovinu, takže se tam viry tak moc nešíří.
    Teoreticky by měl být linux postavený na bezpečnějších základech než windows, který přidali bezpečnost až nedávno, ale když někde je prastarý program, na který nikdo nikdy nedělal bezpečnostní audit, může to být plné problémů, linux jak windows.

    k programování se nevyjádřím, neznám.
    PUPU
    PUPU --- ---
    ZZGERO: kernel rozhodne neni jeden. nebo presneji - porad je to kernel, ale ma ruzne verze (jako temer kazdy software - 3.1, 3.2, 3.3 atakdale). kazda distribuce vychazi z jine verze a doplnuje ji o vlastni patche. ne kazdy si je vytvari sam, spis maji cloveka, ktery vybira, co uzna za vhodne, a sklada to vsechno dohromady jako puzzle. treba u RedHatu maji system, kdy v jednotlivych verzich RHEL zustavaji na zakladni verzi kernelu (treba 2.6.18 u RHEL 5) a tu doplnuji klidne stovkami patchu a tak kernel udrzuji aktualni.

    Linux rozhodne neni psany pouze v C. je otazkou, jestli myslis pouze kernel nebo distribuci, kazdopadne kernel je psany v C-cku, plus par kousku kodu v assembleru. zbytek distribuci je napsany snad v cemkoliv, co si clovek muze predstavit.

    viry v Linuxu existuji, ale neni jich mnoho. vzhledem k tomu, ze Linux se pouziva v naproste vetsine pripadu na serverech, maji to viry dost tezke se sirenim. pro tech par desetin procenta nasazeni na desktopu se proste psat viry nevyplati... nehlede na to, ze clovek, co si da Linux na desktop, asi nebude uplny BFU (neboli dalsi minus pro viry). spis je potreba davat si pozor na cervy - neco, co vyuziva vzdalene zneuzitelnou chybu, prochazi to naslepo site a zkousi, jestli se netrefi. takze pouzivat firewall a aktualizovat.
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    jenom jeden lama dotaz - kernel maji vsechny distribuce stejne a na nej se nahodi dalsi softwarove komponenty, nebo si kernel kazda distribuce vyviji sama?? a druhej dotaz - Linux je cely psany v C - je tak? a jeste treti dotaz - jak je to s tema virama v linuxu ? proc presne nepotrebuju antivir? dikec
    SATAI
    SATAI --- ---
    Netvrdím, že bash je nějaká tragédie (kdo zažil staré sh nebo csh ví, jak vypadá tragédie ;) ), ale hlavně v případě interaktivního použití už na něm vážně je vidět věk. Trochu škoda, ale nakonec stejně člověk zjistí, že čas investovaný do přeučení se na něco jiného se vyplatí.
    PUPU
    PUPU --- ---
    SATAI: pokud nehodla pracovat na klasickych UNIXech a/nebo BSD, nevidim zadny duvod, proc nepouzivat a neucit se bash. vzdycky existuje 'neco lepsiho' (cti 'pro konkretni ucely a konkretnimu cloveku lepe vyhovujici'), ale bash je linuxovy standard.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    SATAI: sorry ale vůbec tomu nerozumím co píšeš.
    nejsem si jistý, jestli se úplný začáečník má pouštět do něčeho, s čím mu poradíš jenom ty.
    Bash návodů je plný internet a na většinu základních i pokročilých věcí úplně stačí. Je to i default shell a z dobrých důvodů.

    Když ty si shell expert, tak proč ne, třeba je to v něčem lepší.
    SATAI
    SATAI --- ---
    RATTKIN: Na scriptovani je bash... plny bashismu (a trochu overhead na spusteni). Na interaktivni praci je zsh s oh'my'zsh nebo fish s oh'my'fish daleko prijemnejsi.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    SATAI: a proč ne? Jsou s tím nějaké problémy?
    SATAI
    SATAI --- ---
    RATTKIN: No to je dalsi tema - na scriptovani bash nepouzivat a na interaktivni praci bash nepouzivat ;)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ZZGERO: pokud chceš se někde zaměstnat na správu linuxu, což je taky dobrý způsob se plno věcí naučit, tak zvaž redhat/centos, který se dost používá. Ale ubuntu taky není ztracené.
    my v práci děláme na opensuse, protože vzniklo v německu ;)

    ale myslím si, že rozdíly mezi distribucema jsou menší, než rozdíly mezi hlavníma verzema windows, hlavně pokud jedeš bash
    SATAI
    SATAI --- ---
    ZZGERO: když to chceš používat, tak Ubuntu nebo Open SuSE. když se učit, tak Arch. Všecho pěkně zdokumentované.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ZZGERO: Ubuntu byvalo (nevim jak ted) dobre dokumentovany, takze sis mohl nacist, jak se to naklikany dela ze shellu; to je docela pricetny zpusob, jak se leccos naucit: delas to, co uz nejak umis dosahnout.
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    DELVIT: No pouzivat to chci hlavne na programovani javy a veci kolem ni - Eclipse, Java EE, javi frameworks, databaze atd (coz me momentalne zivi), dale pak na studium linuxu, siti, ethnical hackingu a penetracnich testu - cimz se zabyvam ve volnem case (kdyz teda nejaky je)
    VYHULENY_UFO: no driv jsem mel ubuntu, tam jde ale skoro vsechno naklikat...kali je trosku jinna kava..
    DANIELSOFT: tenhle link uplne super na info - dokonce sem se dozvedel i par zcela novych informaci a utridil a zopakoval ty stare.
    kazdopadne bych chtel dal svoje znalosti linuxu rozvijet a dozvedet se nejake dalsi informace - napr.: jak se vyznat v logs, nastaveni logu, moznost si nechat posilat logy na dalsi stroje v siti, administrace linuxu - nastaveni prav pro skupiny, jednotlive uzivatele atd....nema nekdo nejakou dalsi literaturu na doporuceni - level asi nejakej pokrocili zacatecnik az pokrocili...cestina/anglictina. linux documentation project? diky
    SUK
    SUK --- ---
    VYHULENY_UFO: Nedelal bych si iluze o tom, ze se nekdo rozhodl hakovat wifiny a docet' se, ze na to je nejlepsi Kali :D
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ZZGERO: Obecně má CHOROBA: pravdu. Jsou principy v linuxu, které se nemení a lze je použit všude.

    Doporučuji si, ale něco přečíst ke každé distribuci, která tě bude zajímat, jaké jsou zvyklosti, jaké jsou přednosti či nevýhody distribuce, atd. informace najdeš například na(nástěnka): http://distrowatch.com/.

    Je dobré vědět k čemu to chceš používat (server, desktop, studium linuxu, programování, kompozice hudby, atd.) předtím, než začneš studovat specifika té či oné distribuce.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to je uplne jedno s jakym linuxem zacnes. furt je to linux
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    jeste sem zapomnel rict docela dulezitou vec, ze by to mel byt Debian. Mam distribuci Kali, ktera je odvezena od Debianu (Wheezy)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ZZGERO: ze zdejší nástěnky: http://usl.wraith.cz/usl.html
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ZZGERO: nahod si na kompu virtual a nasleduj:
    Gentoo Linux x86 Handbook: Installing Gentoo - Gentoo Wiki
    https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:X86/Full/Installation

    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    jsem s linuxem docela zacatecnik. doporucili byste nekdo nejakou dobrou ebook, kde jsou popsanymi zaklady + prikazy co a jak? cestina/anglictina
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam