• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    LEFTY: Kanon na vrabce, ale používám Audacity nebo Avidemux. Prostě proto, že je mám nainstalované a používám jinde.
    KECAM
    KECAM --- ---
    LEFTY: vlc je imho idealni a s prehledem pokryje zkldni praci s videem, zvukem a streamovanim. + je multiplatform a vlc streamer umozni v zakladu remote control v ramci interni site
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    LEFTY: já používal nejdřív cdparanoia + lame a potom toto: http://sourceforge.net/projects/ripperx/ (možná bude v repozitáři tvé distribuce)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    LEFTY: Teď používám k3b, ale jen proto, že byl přibalen ke KDE. Prý to jde z řádky via ffmpeg, ale nemám vyzkoušeno.
    LEFTY
    LEFTY --- ---
    poradíte soft na převod audiocd na mp3? Potřebuju cdčka k jazykové učebnici převést na použitelnej formát :-)
    YARRDESH
    YARRDESH --- ---
    adresar ma drwx------ , stejny prava jako ostatni adresare, se soubory je to stejny, v pravech jsem nenasel rozdil. ma nazev kterej se s zadnym dalsim nekope. zkusim ten presun obsahu, jak se to zachova teda.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    Jo a ještě jedna lumpárna, linux rozlišuje velká a malá písmena, ntfs to také rozliší, takže můžeš mít v lin vedle sebe adresáře nebo soubory aaa i aAa a liší se, ale windows to nerozdýchají a uvidíš jen jeden z nich nebo se to bude chovat divně, kdysi jsem s tím měl také problém na společném disku.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    YARRDESH: udělej ve win vedle nová adresář, dej do něj pár souborů, přepni do lin, porovnej práva těch adresářů a souborů, do toho nového zkopíruj ty co ve win nevidíš, zkontroluj práva a opět přepni do win a porovnej to v nich.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    YARRDESH: a ten adresář?
    YARRDESH
    YARRDESH --- ---
    pic, mam dualboot linux/widle . na jednu ntfs partitionu zapisuju data posledni dobou prevazne z linuxu, driv prevazne z vidli. mam jeden adresar, kam prdim vsechno co stahnu na linuxu. kdyz se prepnu na vidle, tak v tom adresari neni jedinej soubor. kdyz prebootuju zpatky do linuxu, tak tam ty soubory vidim. ve vidlich vidim na ty partitione soubory v ostatnich adresarich, ktery byly stahly jeste na vidlich...ale ty sosly na linuxu z vidli nevidim. nevidim ani podadresare v tom adresari. prava ty fajly maji -rw-------
    SATAI
    SATAI --- ---
    CHEVALIER: nejdřív si zjisti, na jakém portu ti ten program běží (lsof)
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    SATAI: ano. Ten zkousim. Ale nevim jak zjistit komunikaci jednoho konkretniho programu...
    SATAI
    SATAI --- ---
    CHEVALIER: wireshark
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Zdravím. Mám Ubuntu 14.04. Potřeboval bych u nejakeho konkretniho programu ( firefox, wget, wine....) zachytit komunikaci. Poradte mi prosim jak to udelat. Dekuji.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MALAINDIANOVA: Možná nefunguje pořádně DNS u poskytovatele připojení.
    Zkus nastavit ve volbách-připojení k síti-bezdrátové-domácí wifi- DHCP jako ruční a zadej alternativní DNS.
    » Jak a k čemu alternativní DNS server - Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu
    http://petrkrcmar.blog.root.cz/2009/12/22/jak-a-k-cemu-alternativni-dns-server/
    Ostatní mohou mít ruční DNS nastavené, ani o tom nevědí.
    BTW jak to vypadá, když se připojíš kabelem?
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    LEFTY: A pokud nepoužíváš KDE, tak nejspíš Shotwell
    AUSSIE
    AUSSIE --- ---
    DANIELSOFT:Diky:) S alsamixerem se teprve seznamuju. Dam vedet.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    AUSSIE: jeste nehazej flintu do zita, treba je to jenom v alsamixeru "mute"-nuty, to se obcas stava (mohli by to mit osetreny taky, achjo) zkus pustit alsamixer a tam pripadne povolit a odmutnout kanaly se zvukem.
    AUSSIE
    AUSSIE --- ---
    SUK: vypis prikazu aplay -l (ohledne nefunkcni zvukovky)

    **** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
    card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC660-VD Analog [ALC660-VD Analog]
    Subdevices: 1/1
    Subdevice #0: subdevice #0
    card 0: Intel [HDA Intel], device 1: ALC660-VD Digital [ALC660-VD Digital]
    Subdevices: 1/1
    Subdevice #0: subdevice #0
    card 0: Intel [HDA Intel], device 6: Si3054 Modem [Si3054 Modem]
    Subdevices: 0/1
    Subdevice #0: subdevice #0

    Priznam se, ze z toho nejsem moc moudry.

    Mam i vypis aplay -L, ktery je na celou stranu, nechci to tady plevelit. Spis to vidim na reinstalaci celeho systemu, holt ta masina asi na linux vubec stavena nebyla.
    GHORMOON
    GHORMOON --- ---
    RUDOLF: jako by to nebylo fuk, target nebo runlevel ... :P
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    RUDOLF: aneb bye bye runlevels.. asi se mi nebude stýskat.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    systemd je v novým sles12 v plný parádě a chconfig nevidí nainstalovanou apache2 službu, systemctl jo.. Nevíte jak systemd řeknu, ať mi pouští apache2 či jinou službu při startu v runlevel3.. nic kloudnýho jsem překvapivě nedogoolil
    MALAINDIANOVA
    MALAINDIANOVA --- ---
    Zdravím, mám Ubuntu 14.04. Posledních pár týdnů mám problém s připojením na internet na domací wifi. Ostatní z bytu se vez problému připojí (mají windows). Dříve bylo připojení bez problému, i když nás tu bylo víc. Občas to vypadá, jako když jsem připojená, ale inetrnet nefunguje, občas mě to z wifi neustále odpojuje a občas mi jí to vůbec nenabídne. Na jiné wifi se připojím, i když bych řekla, že internet pak není tak rychlý, jak býval. Děkuji za pomoc. Jinak jsem opravdu začátečník, takže klidně polopaticky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam