• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PISKVOR: (totiž nabootuje a smaže všechny disky, který najde). Pokud potřebuješ ta data opravdu na 100% spolehlivě zlikvidovat, musíš fyzicky zničit ten disk - úplné smazání u SSD není *garantováno*, jen *pravděpodobné*.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    PETER_PAN: DBAN. Bacha, dělá to přesně to, co chceš - tak ať si omylem nepřepíšeš jinej disk.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ALL: Potrebuju bezpecne prepsat SSD disk pripojenej k netbooku pomoci mSata (interni). Je na nem system (WIN) a ja ho nemam jak jinak pripojit k normalnimu PC s WIN.

    tady : http://techgage.com/article/securely-erasing-your-ssd-with-linux-a-how-to/ jsem se docetl jak bezpecne smazat pomoci zakladnich nastroju v Linuxu

    Nabootovano z USB-CD . Ubuntu 14.04.4
    chci smazat dle navodu pomoci hdparm, doporucovany prikaz nefunguje

    prikaz:
    sudo hdparm –user-master u –security-erase /dev/sda1
    vrati:
    -s bad/missing powerup-in-standbay value (0..1)

    kdyz dam:
    sudo hdparm –s /dev/sda1
    vrati:
    -s bad/missing powerup-in-standbay value (0..1)

    Zkousel jsem i i pomoci Gparted smazat vsechny partitions z disku a mit tak cistej nezatizenej disk. Mit ho namountovany, nebo ne. Nejake rady ? Dik
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    takže update:
    1)přepnout do UEFI-only režimu,
    2)install win
    3) nastavit bitlocker a TPM
    4)install ubuntu v "automat" režimu (musí vidět win, jinak to nedopadne dobře)
    5)změnit UEFI boot order aby win byl 1. (přes efibootmgr)
    6)"přepínání" se dělá pomocí UEFI samotnýho, při startu si vyvolám boot menu (pro Lenovo je to F12) a můžu si vybrat mezi win nebo ubuntu, resp. GRUB2 kterej nabídne svoje menu.
    Wokna startujou pěkně rychle, přihlašovací obrazovka za 13s od zmáčknutí vypínače :D
    (teď ještě jak dlouho jim ta rychlost vydrží :P)

    Bitlocker se tváří bejt spokojenej (nechce neustále klíč) a Ubuntu dokáže na povel nabootovat...
    pár flíčků na kráse je že spuštění toho menu od stisku klávesy trvá asi 10s, ale na zmáčnutí klávesy mám míň než 5s a v grub menu nesmim vybrat win, jinak bude bitlocker chtít klíč (i po restartu).
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    AKA_THE_A: dyz si das widle do virtualu, tak si zakryptujes celej disk i s virtualnima widlema a nepotrebujes zadnej bitlocker.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    TEAPACK: tak vono wokna pokud maj bejt použitelný držej celkem dost "zajímavejch" věcí v různejch tempech, takže je lepší to prostě šifrovat všechno. Stále zkoušim... Clonezilla je nějaká podezřele pomalá, imageování trvá dlouho :D
    SATAI
    SATAI --- ---
    KECAM
    KECAM --- ---
    TEAPACK: lxde
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    KDE nebo GNOME?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AKA_THE_A: a co to řešit tím, že v linuxu zašifruješ virtuální disk osmiček? pak bys nemusel mít bitlocker na woknech a řešit dualboot... pokud teda prezenci bitlokeru nevyžaduje nějaký appka...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    CHOROBA: když zařídíš aby to bootovalo s Bitlockerem... jak už jsem psal, kdybych ho nechtěl, tak budu používat GRUB a vyřešeno...
    Ještě je tam pár věcí který vyzkoušim a jestli ani to nepůjde, vrátim legacy režim a pojedu s MBR, mělo by to jít dokopat k poslušnosti, byť to bude hnus fialovej...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    AKA_THE_A: To byly jen návrhy, osobně jsem prakticky neřešil win8 v dual-boot. U toho bestcrytu (ano je komercni) bych jim jednoduše napsal, jestli to jde. Jinak holt to nepůjde a bude si to chtít počkat.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    AKA_THE_A: nebude lepsi poustet widle z linuxu?
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    DELVIT: Truecrypt (i Vera) na systém oddíl win8 dost těžko...pro W7 v legacy režimu no problem, ale W8 ne. Za Bestcrypt chtěj 100€ a nikde nevidim nic o dual-bootu.
    Obecně truecrypt neumí UEFI a wokna nechtěj bootovat z GPT v legacy režimu, Vera má vývoj pro UEFI "on hold due to lack of resources"
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    AKA_THE_A: a musíš zrovna použít bitlocker? Co třeba zkusit něco jako truecrypt/veracrypt nebo můžeš zkusit placený bestcrypt.
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    ERGOSUM: no však to píšu - Když chci použít bitlocker, musím použít wokenní bootmanager, jinak bych použil GRUB2 a hotovo...
    Ještě zkusim vyrobit samostatnej oddíl jen pro linux bootloader a uvidim co to provede...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    AKA_THE_A: Já to vidím tak, že problém nemá Linux, ale Widle. Je rok 2016, už by sakra mělo bejt možný bootovat odkudkoliv. :-)
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    TEAPACK: legacy to sice umí (to byl případ tý funkční konfigurace), ale wokna nebudou bootovat z GPT v legacy režimu... nehledě na to že je rok 2016, už by sakra mělo bejt možný provozovat UEFI :P

    Problém se nezdá bejt v legacy/UEFI režimu, ale kdesi v tom debilnim boot manageru, protože stejnou hlášku mi to házelo s MBR když jsem neměl zadaný na kterym disku ho měl hledat, prostě nevidí linux.bin...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    AKA_THE_A: Legacy místo UEFI to neumí? Já jinak potřeboval ještě jeden minioddíl jenom pro EFI soubory...
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    tak teď do toho už jen vejrám... popis mýho postupu + odkazy na návody&dokumentaci - to funguje, ale ne jak je potřeba (chci GPT)
    Když byl disk MBR, tak to fachčilo (ale protože byl MBR, tak bylo možný mít jen 4 primární oddíly, což je lehce problém), teď když je GPT, tak mi po vybrání linuxu v boot manageru nenajde linux.bin, nebo to alespoň tvrdí...
    linux.bin je tam kde má bejt (C:), jmenuje se jak se má jmenovat a bcdedit je nastavenej stejně ale nenajde ho...wtf????
    Pokud to nepůjde tak vrátim image funkčního dual-boot s MBR a použiju rozšířený oddíly, ale necce se mi...can has help?

    Řešil někdo dual boot s W8 na UEFI?
    stoj je Lenovo x230, secure boot vypnutej, zapnutý UEFI only, aftermarket SSD, widle jsou 8.1, Linux je Ubuntu 15.1 mini
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    tak problém zjevně neni v partitioning, ale v pokusu o formátování na ext4 (nenechal jsem ho formátovat předchozí obsah a najednou to pokračuje dál)... divný...
    Kdyžtak zkusim formátovat něčim jinym a dám vědět...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam