• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    COLBEN: Nikoli, veci, ktere nepotrebuju, podle jejich povahy bud mazu nebo posilam do /dev/null
    COLBEN
    COLBEN --- ---
    ahoj, pripojujete se nekdo na microsoft onedrive z linuxu? idealne to mountnout, nestojim o synchornizaci s lokalni slozkou.. videl jsem na to nejaky programek, ale pry je to pro stary onedrive
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    CHOROBA: bezva, tak problém vyřešen, díky moc!! připojil jsem se ručně podle tohohle návodu a pak už to aktualizovat bylo jednoduché :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    esli mas na routeru/dsl modemu dhcp server tak bys mel dostat ip adresu a dostat se do netu.
    sudo dhclient eth0
    paklize ani to nezabere, tak holt uplne rucne, akorat musis vedet jakou mas ip range a ip gateway

    sudo ifconfig eth0 x.z.z.11/24
    sudo route add default gw x.y.z.1
    sudo nano /etc/resolv.conf tam vyplnit "nameserver 8.8.8.8" ctlr+x Y ulozit a mel bys mit net.

    viz
    NetworkConfigurationCommandLine/Automatic - Community Help Wiki
    https://help.ubuntu.com/community/NetworkConfigurationCommandLine/Automatic
    KECAM
    KECAM --- ---
    ATROPYN: btw: jestli se ti neobjevila ikona network manageru, tak se zkus jen podivat zda mas nastaveno at se zobrazuje+ se podivej jake services ti nebezi, pripadne zkus restartovat cely service manager(ted nevim jak se jmenuje)

    dalsi moznost je zkusit nabootovat do recovery modu trebas pomoci live dvd a enablovat networking.

    posledni, co me napada je zkontrolovat jestki jsi admin ....
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    CHOROBA: no manuální připojení kabelu jsem předtim zkoušel a internet se nerozjel....tvrdíš, že když do terminálu dam příkaz "dhclient eth0" tak to s kabelem pojede? to se mi nezdá. nebude potřeba ještě něco?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    se pripoj manualne
    pichni si kabel z routeru do laptopu a z konzole: dhclient eth0
    si pak zkus pingnout google atd.
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    nešlo by udělat ten upgrade z cd na vyšší verzi (16.04) offline?
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    CHOROBA: no to nejde, protože stažení a reinstalace balíků vyžaduje připojení k netu
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    sudo apt-get install --reinstall network-manager
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    DANIELSOFT: instaloval jsem .deb balíky co jsem si stáhnul tady z repozitáře http://packages.ubuntu.com/trusty/net/
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    AXTHEB: jasný, rebootnul, píše to:

    eth0 Link encap:Ethernet HWadr b4:99:ba:ea:37:79
    VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
    Přijato bajtů: 0 (0.0 B) Odesláno bajtů: 0 (0.0 B)
    Přerušení:20 Paměť:d4700000-d4720000
    lo
    Link encap:Místní smyčka
    inet adr:127.0.0.1 Maska:255.0.0.0
    inet6-adr: ::1/128 Rozsah:Počítač
    AKTIVOVÁNO SMYČKA BĚŽÍ MTU:65536 Metrika:1
    RX packets:745 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:745 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:0
    Přijato bajtů: 66711 (66.7 KB) Odesláno bajtů: 66711 (66.7 KB)

    wlan0 Link encap:Ethernet HWadr 18:3d:a2:5c:55:90
    VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1
    RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
    Přijato bajtů: 0 (0.0 B) Odesláno bajtů: 0 (0.0 B)

    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ATROPYN: jak ty baliky zkousis instalovat offline? na prikazove radce by melo jit sudo dpkg -i BALIK
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: A rebootnul si po ty reinstalaci? Ukaž co ti píše ifconfig -a
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    KECAM: wicd mi bez netu nainstalovat nejde. ať stáhnu jakejkoliv balík a zkouším instalovat offline, vždycky to hodí chybu, že nejsem připojenej

    AXTHEB: zkusil ale bez výsledku. teď jsem zkusil ještě network manager odinstalovat s tim, že ho z balíku nainstaluju znovu. to jsem udělal a v terminálu je vidět, že je nainstalovanej, ale ničemu to nepomohlo a akorát mi ještě zmizela ikona "připojení k síti" v nastavení systému...asi chybí ještě nějaký knihovny, ale nevim co všechno k tomu patří.

    napadlo mě ještě udělat upgrade z cd na vyšší verzi (16.04), je to možné udělat offline, tak aby se jen z cd nainstalovalo a reinstalovalo vše co potřebuju?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: A po startu toho n-m si zkusil spustit nm-applet?
    KECAM
    KECAM --- ---
    ATROPYN: zkus nainstalovat wicd .
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    AXTHEB: píše to "network-manager stop/waiting"
    když pak zkoušim "start network-manager" píše to "network-manager start/running, process 8404" ale nic se neděje...."service network-manager restart" též bez výsledku
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ATROPYN: co ti řekne "service network-manager status"?
    ATROPYN
    ATROPYN --- ---
    ahoj, přestal mi v ubuntu (14.04) fungovat net, jednak z panelu úplně zmizela ikona wifi, ale net nefunguje ani když připojím natvrdo přes DSL kabel. problém v hardwaru asi můžu vyloučit, protože mam dualboot s Win7 a tam funguje wifi i pevné připojení bez problému. čili problém bude v ubuntu, při zapínání/vypínání manuálního tlačítka wifi na notebooku se nic neděje, systém vůbec nereaguje ani při onom připojení kabelu. v nastavení připojení k síti nelze žádnou síť přidat (všechny karty a jejich možnosti jsou neaktivní), zkoušel jsem příkaz nm-applet a následně něco dalšího, co jsem googlil, ale bez výsledku. nevím co s tím, když možnost nějakého updatu je bez netu vyloučena...poraďte prosím co třeba zkusit udělat?? díky moc!
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ještě jsem se tu pral s nefunkčním lockováním desktopu, light-locker dělal to, že (1) často ignoroval vstupy z externí myši a klávesnice a musel jsem odklopit víko ntb aby "zabral" (2) po odemknutí zmizel kurzor a muselo se dát ctrl+alt+f1 a pak ctrl+alt+f7 aby se objevil
    (to druhé je "known bug" https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-intel/+bug/1568604 )

    nakonec jsem to vyřešil sám, ale postnu to sem, kdyby to někoho taky trápilo: řešením bylo nahradit light-locker xscreensaverem, který funguje normálně

    sudo apt-get purge light-locker
    sudo apt-get install xscreensaver
    + relogout/relogin

    nechápu, proč do LTS verze dávají v defaultu zabugovaný SW, když existuje nezabugovaná alternativa
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam