• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    nahod terminal a podivejse na vysledek 'sudo ifconfig'
    mel bys tam videt jiny zarizeni nez 'lo' treba eth0 (ethernet) nebo wlan0 (wifi)
    esli ne tak si hod na terminalu 'dmesg' a pomoci shift+pageup se mrkni co to pise. (vetsinou neco ve stylu ze chybi firmware)
    DO_IT
    DO_IT --- ---
    zdravim, nainstaloval jsem si na cisty comp ubuntu verzi 16.04 a za boha nemuzu rozchodit wifi ani ethernet. V network manager to nic neukazuje, vse vypada ze jede. S pomoci google-fu jsem zjistil, ze se jedna o casty bug v sestnactkach, ale bohuzel jsem nezjistil co s tim. Nema nekdo nejaky napad?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    nojo, nska si dam na Linuse panaka.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    Linux má 25 let: jak rychle jde vývoj a kdo to platí - Root.cz
    https://www.root.cz/clanky/linux-ma-25-let-jak-rychle-jde-vyvoj-a-kdo-to-plati/
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    TEAPACK: já furt lezl na "keyboard settings" a ne na "properties" toho klikátka...
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    TEAPACK: tisíceré díky, už to tam vidím
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    DANIELSOFT: nastavuje se to přímo v tom klikátku... (Pravym -> vlastnosti -> změnit "pro jednotlivé aplikace" na "globálně" =)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    dotaz: je nějak možné v XFCE (xubuntu 16.04) tím standardním klikátkem, co tam je, nastavit, aby přepínání klávesnice z anglické na českou a zpátky fungovalo naráz pro celé Xy a ne pro každé okno zvlášť? to je jedna z věcí, kterou nemám ještě vyřešenou a nerad bych (zatím) přebíjel ty defaultní nastavení nějakým svým voláním "setxkbmap", aby se to nějak blbě nemotalo do sebe...
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    WOKURKA: Z mojí zkušenosti je nejvíc friendly Mint
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    suse jsem provozoval v letech 2005 az 2008 a nebylo to spatny
    KECAM
    KECAM --- ---
    RATTKIN: Opensuse mi prijde taky v pohode. Mam v kombinaci lxde a spokojenost. Nejlepsi vec na nem je snapper:)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    já třeba mám suse a dokumentace je taky dobrá, na plnou verzi jsou jednoduché a přehledné návody.
    ať si zkusí pár prohlédnout, aspoň na obrázku. nebo si dát to, co je v práci nebo u kamarádů.
    ADITU
    ADITU --- ---
    WOKURKA: začínala jsem s Kubuntu a byla jsem s ním spokojená. Dneska mám Xubuntu, jsou to menší omalovánky než Kubuntu, ale základ stejný, takže žádná zásadní změna a šlo by to taky.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WOKURKA: Na tvůj dotaz koukám v Lubuntu.
    KECAM
    KECAM --- ---
    RAGUPKI: V tom co pises je kus pravdy, ale me proste prijde, jak uz psal PISKVOR, ze kubuntu a ubuntu toho ma nejvic v default repositories brano jak pro programove vybaveni tak HW.
    Musim se priznat ze nejen ze zacatku, ale i ted v tech repozitarich mam trochu bordel(to je samozrejme ciste moje vina :) ) takze ve smyslu pohodli jsem si rikal ze je lepsi mit preci jenom rozsirenejsi distribuci.....
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    KECAM: Tento argument jsem slyšel, když jsem začínal s Ubuntu, a přijde mi, že už tehdy nebyl tak aktuální. I jiné distribuce mají solidní dokumentaci, komunitu i user-friendly prostředí. Já jsem začínal na Ubuntu s Gnome a pak přešel k Mint Mate a žádný rozdíl v řešení problémů jsem nepozoroval. Spousta problémů je společná, takže to člověk může vygooglit na fórech Ubuntu, a fóra Mintu jsou taky aktivní. U mě vždycky nejvíc času zabere vlastní pátrání po příčině problému, u čehož se většinou něco nového naučím, a asi nikdy jsem se nezasekl na tom, že by mi nikdo neporadil. To už spíš člověk narazí na existující bug report a pak jen čeká, až to někdo opraví.

    Stejně se člověk musí tak jako tak učit, a trpět Ubuntu s Unity jen kvůli víře, že mi na fórech Ubuntu nejlíp poradí s problémy, bych určitě nechtěl. Pokud se bavíme o níže zmíněných distribucích, je to dle mého názoru úplně jedno a člověk by si měl vybírat podle vlastního dojmu z pár minut v systému. Pokud se Wokurce líbí Kubuntu nebo Mint, ať je zkusí.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DANIELSOFT: S tím jsem problém neměl, spíš s repy třetích stran a detekcí verze podle názvu ("jak to, že nejseš lucid, ale romeo? Nemáme, neznáme! ")
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    PISKVOR: taky prej jak je to menší projekt, tak jsou ty repozitáře někdy přetížené (ale to mám jen z druhé ruky)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    KECAM: Jop. S Mintem jsem si dost nerozuměl co do používaných repozitářů, a to jsem nebyl úplně začátečník. Určitě *ubuntu.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    já nyní používám Xubuntu, protože mi KDE přišlo příliš bloat a Unity v klasickém Ubuntu příliš "zjednodušená"

    jsem sice pokročilý uživatel (Linux používám od roku 1998) ale už mě nebaví řešit problémy a mám rád, když věci fungují out of the box, tak jsem nakonec zakotvil u *buntu rodiny distribucí
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam