• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    RATTKIN: Zrovna Firefox, zosobněná rozežranost, není dobrej příklad. Ale dá se používat třeba Midori - v jednom tabu, ne v padesáti.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    TEAPACK: na router nebo webserver dobré. weby to nedá i kvůli RAM. myslím že ani firefox se do 512mb nevejde.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    TEAPACK: LXLE
    LUDO
    LUDO --- ---
    TEAPACK: ja som skusal nieco podobne na novsom stroji, Pentium 4 2,4 GHz, javascriptove weby to davalo riadne dychavicne
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    LUDO: no, nepotěšil jsi mě... asi ho tedy vyměním za Raspi/Pine... O:)
    LUDO
    LUDO --- ---
    TEAPACK: Nepojde to, teda pojde ale bude to pomale a nepohodlne, jedine ze by si browsoval s vypnutym JavaScriptom, co ti dneska v podstate diskvalifikuje velku skupinu webov
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    Ahoj, lama dotaz - mám stařičký komp ( rok cca 2000, 1,2GHz, 512MB RAM, CD ) a chci na něj hodit nějaký lite linux primárně na sledování internetů - Máte někdo něco takového vyzkoušeno?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RUDOLF: jeste doplnim, nedavno jsem pouzival watir a ruby na automatizaci stranek.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    když to chce javascript, tak zkusit headless browsery - phantomjs, selenium -- možná i chromium..

    první co na mně vypadlo z google: https://github.com/Tyilo/NetworkAutoLogin
    GHORMOON
    GHORMOON --- ---
    mno curl muze na nektery zabrat, ale uz sem videl i takovy, co bez javascriptu nejely ... bude to dost specificky a bez moznosti testovat na tom konkretnim se bude radit spatne :(

    kdyz sme u captive portalu, taky vam nefunguje ho odklikavat v leoexpressu z virtualu, co je za NATem (cyklickej redirect)? :)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    DANIELSOFT: protože mě to zatím odpojí tak 2-3x denně, tak zatím nebudu řešit. Nejhorší bylo ruční přepínání sítí, to se mi asi povedlo nastavit k plné spokojenosti, tohle captive kdyby bylo stejně jednoduché, bylo by fajn, ale nemám šanci to sám vymyslet.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ROUMEN: možná by to šlo automatizovat přes curl. zkus si nainstalovat curl a mrkni co umí.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    RATTKIN: Tak to vydržím, párkrát denně zalogovat.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ROUMEN: říká se tomu captive portal a ještě jsem to automatizovaný neviděl. jedině se dá na serveru nastavit, aby sezení trvalo delší dobu, třeba rok.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    Tak jsem podle návodu na netu vyzkoušel nastavit jednu routu, celou LAN přes eth:

    adresa: 10.0.0.0 maska: 255.0.0.0 brána 10.a.b.1

    A stačilo, cokoliv chce na LAN jde tedy podle tohohle pravidla na eth a zbytek jako default přes wlan.
    Zatím to vypadá, že většina toho co potřebuji funguje.

    Ještě jeden dotaz, přihlašování do té wifi je přes login v prohlížeči - síť nefunguje, dokud nepustím prohlížeč, v něm se mi sama otevře nějaká stránka, kam zadám login a heslo. To funguje v hotelech a pod.
    Jde tohle nějak zautomatizovat? Jak se tohle ověření jmenuje a nejde nějak nastavit ten login a heslo v konfiguraci připojení sítě, aby se to zadalo samo bez nutnosti pouštět prohlížeč a klikat to tam pokaždé ručně?
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    KECAM: DHCP mám jen u wifi, LAN (eth0) jsem nastavil ručně podle rady choroby.
    Co znamená "nastaveni pro wifi omezit jen na dana zarizeni"?
    Co znamená "autodiscover na proxy"? a kde se to nastavuje?
    Mám ubuntu 14.04 a nastavuju to v klikátku nastavení - sítě a nastavení proxy je tam jen jedno jediné úplně mimo drátové a wifi nastavení, pokud to jde nastavit nějakým příkazem z terminálu, nevím jak.
    KECAM
    KECAM --- ---
    ROUMEN: me se zda, ze se o tebe bijou dva dhcp servery. zkus nastaveni pro lan a nastaveni pro wifi omezit jen na dana zarizeni. u lan dej autodiscover na proxy. u wifi zakaz.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    CHOROBA: No jestli nesmyslné nastavení sítě má vytvořit iluzi bezpečnosti, tak je v pořádku, že se tomu říká politika. Jako v té státní politice je to spousta keců, slibů, tvrzení nesmyslů a nelogických rozhodnutí :-)

    Jestli je to s čím bojuji nesmyslné nevím, neumím to posoudit, ale když to připojení jde přehazovat ručně, mělo by to jít i nějak zautomatizovat. Jestli to jde nastavením route (nevím jak, snad mi někdo zkusí poradit), je to asi nejlepší. Nebo by mohl jít napsat script, který prohodí eth a wlan, abych nemusel lézt do nastavení a klikat jak opice :-)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    RATTKIN: politika (ani bezpečnostní) mě moc nezajímá (nerozumím tomu). Když jde ručně přepínat mezi LAN a internetem, mělo by to jít i automaticky. Jestli mi v tom pomůže nastavení route, tak když mi poradíte jak, budu moc rád, protože to ruční přenastavování je "vopruz" :-)

    Kdyby nechtěli abych se připojoval k internetu, neřekli by mi login a heslo k té wifi, nebo by rovnou wifi vypnuli.
    Kdyby mě nechtěli pustit do LAN (nebo můj počítač co smí i do internetu), tak by mi nedali ten certifikát a neumožnili by mi vůbec autorizaci nebo jak se tomu říká k té LAN nebi k těm serverům.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tyve ;) todle fakt nejni zadna bezpecnostni politika
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RATTKIN: ale to by muselo být tak že počítač co smí na internet se nikdy nesmí přijít do lan.
    a nesměl by tam být kovboj jako ty.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam