• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: ot, ale od autora qemu :D

    Javascript PC Emulator
    http://www.bellard.org/jslinux/
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RUDOLF:
    LUDO: umi to qemu, ale myslim, ze to presahuje rozsah tohoto auditka

    GPU Passthrough - Or How To Play Any Game At Near Native Performance In A Virtual Machine : pcmasterrace
    https://www.reddit.com/...asterrace/comments/2z0evz/gpu_passthrough_or_how_to_play_any_game_at_near/
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    LUDO: hezký..

    We show that GPU passthrough to KVM achieves 98–100% of the base system’s performance across two architectures, while Xen and VMWare achieve 96–99% of the base systems performance, respectively.

    http://isi.edu/~mkkang/papers/Cloud_2014.pdf
    LUDO
    LUDO --- ---
    RATTKIN: Existuje moznost VGA passthrough, kedy virtualny stroj ma plny pristup ku grafike, akurat to neni uplne trivialne nastavit
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RUDOLF: cpu ztratí při virtualizaci málo, míň než 1%. s grafikou je to horší. Co jsem viděl tak rekord je, že jde DX9 jako že jede windows akcelerace plochy (aero) a nějaké to akcelerované video, ale na hry určitě ne. už jsem to ale chvíli nezkoušel, tak třeba se to zlepšilo.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RUDOLF: Na hry mám dualboot, protože mám notes s i5 jehož grafika je zatím na blacklistu, páč drivery nejsou 100% kompatibilní s linuxem...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SUK: O.o a nebude to spíše prohlížečem?

    SUK
    SUK --- ---
    PISKVOR: Na 8GiB bezproblemu staci 32 tabu v chromu. Pamatuju si na doby, kdy jsem mel 100 tabu na 512MiB RAM.
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    TEAPACK: jako real? to je docela zajímavý, kolik to ztratí výkonu ve hrách? Mám PC defakto jako herní konzoli, ale kdybych si mohl nahodit jako hlavní systém ubuntu a hypervizor a windows 10 nad ním měli plnej přístup k HW, tak bych to bral. Ideálně měl ssd pro linux a ssd pro wokna. Ale bez dualbootu.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    MVEK: dneska umožňuje jak VirtualBox, tak VMWare přímý přístup k HW... takže už to není problém =) a dokonce mi virtuální W7 ukazovaly lepší hodnotící číslo než ty, co jsem měl nainstalované na přímo...
    MVEK
    MVEK --- ---
    ERGOSUM: Omlouvám se, že se maskuji, ale tohle vše znám a částečně mám i vyzkoušené. Ostatně jsem W95 instaloval hodněkrát, než jsem objevil Partition Magic Ghost a začal dělat image a W98 už instaloval s menším odporem, i když tehdy jsem ještě nebyl plnoletý.

    Já myslím, že je to netradiční to využívat pro výběr plnohodnotného OS na několika HDD.



    AXTHEB: Možná mluvíš o nějakém profesionálnějším nástroji než Virtual Boxu, ale jinak přece grafická karta je též emulovaná, takže mizivý 3D výkon, nebo co mi uniká?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    MVEK: Tak zrovna render videa jde z virtuálu naplno
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MVEK: Naopak velmi tradiční. Datuje se už z dob DOSu a disket. :-D
    Pro DOS se dala vytvořit takzvaná záchranná disketa a dokonce to s trochou snahy šlo i s Windows. Když jsi tedy chtěl aby některé nástroje byly běžnému uživateli nedostupné(třeba FDISK) tak to bylo celkem elegantní řešení.
    MVEK
    MVEK --- ---
    ERGOSUM: To je taky zvláštní nápad:-), dát si sekvenci a ten disk přes eSATA občas připojovat podle potřeby:-). Ale takové netradiční:-).

    A samozřejmě, že s Photoshopem není problém, ale ve virtuálu nemám plný výkon grafiky, takže při renderování videa grafikou to moc nejde využít a bude obecně renderování pomalé.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ERGOSUM: tj, já za poslední tři roky vyzkoušel W7 + virtuální: WXP, W7, Debian, Ubuntu, Xubuntu, Fedora; a pak Xubuntu + virtuál: Debian, Xubuntu, WXP, X7, W10. A je opravdu velký rozdíl v tom, zda je to spouštěné z Linuxu nebo z Widlí... Mezi jednotlivými linuxy už tolik rozdílů není, spíš jsou pak různé nároky na HW virtualizačím programem - VirtualBox skoro nic nebere, ale často má problémy s připojováním USB apod, VMWare funguje spolehlivě, ale image má větší nároky na místo na disku...

    MVEK: GRUB2 už UEFI podporuje, takže Legacy netřeba.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MVEK: Nastavená permanentně může být bootovací sekvence třba
    DVD - USB - pevný disk.
    Bootuje se z toho na co první narazí a když tam není strčené DVD ani USB startuje z disku. Ale to chce nezapomínat tam media (obzvláště cizí).

    Ostatně instalace linuxu na flashku / kartu je také způsob jak se vyhnout dual bootu.
    TEAPACK: Viděl jsem virtuální WXP na WXP a na nich Adobe Creative Suite. A dalo se s tím rozumě pracovat. Z linuxu to musí být ještě svižnější.
    MVEK
    MVEK --- ---
    TEAPACK: Tak někteří se tvářili, že s dualbootem je občas problém, ale ano, problém je asi u SecureBootu a UEFI, ale zatím používám legacy. A také u vytváření image a vracení (zvláště pak Clonezillou). Ale jelikož to nebudu cpát na jeden disk, ale dva různé fyzické, tak to bude snazší, v nejhorším případě při nepovedené záloze toho bootovacího oddílu asi nebude nikdy problém obnovit GRUB nějakým nástrojem z live distribuce, že?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    MVEK: nesmíš mít v biosu nastavené Hiden Boot, pak, pokud tam máš dual Widle+Linux, ti naběhne GRUB a dá ti na výběr, z čeho chceš bootovat...

    JIXIPEN: Vytvořit LiveUSB je jeden z kroků instalace samotného linuxu, viz: toto, osobně používám Unetbootin, který umožňuje i stáhnutí ISO souboru automaticky =)

    SUK: Dohromady 8GB bude stačit naprosto bohatě pro běžné programování internety apod... virtuálky neberou tolik paměti jako Host, takže pokud máš jako Hosta Linux, tak ti čerstvě spuštěnej bude brát cca 400MB + 600MB W7 ve vurtuálce... =)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SUK: ...když si otevřeš dvě stě čtyřicet osm tabů, každý o sto iframech, dvaceti videích a ňákým flashi. Jestli ta nenažranost browseru nekopíruje nenažranost uživatelů ;)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JIXIPEN: Live USB s Linuxem si můžeš udělat i sama. Potřebuješ ISO soubor té Live distribuce a program který to dostane na flashku. U mě to dělá UNETbootin. Případně můžeš to ISO vypálit na placku CD/DVD. Pak se tě při nabootování z té placky/flashky zeptá jestli chceš zkoušet, nebo instalovat.
    Pokud to zkoušíš jako live, tak se nic neinstaluje a Linux běží z toho media a z ram(pokud je na disku linuxový swap oddíl tak ho také využije).
    Můžeš využít pouze programy které jsou na té flashce. Další instalovat "nejdou". Protože je přes USB pomalejší přístup než na disk, běží to pomaleji než nainstalovaný systém.
    To co z Live uděláš na disku počítače (bude se hlásit jako externí disk) je zcela reálné. Zachraňoval jsem tak data ze zbořených widlí. Ovšem do souborů pro boot a konfigurace ovladačů nemaká a používá svoje.
    Zjednodušeně:
    Spustíš Live
    pustíš si z disku film
    podíváš se na nyx
    stáhneš z netu soubor a uložíš ho na disk
    opravíš textový soubor
    jiný soubor smažeš
    vypneš live, vyndáš flashku/DVD a nabootuješ OS z disku. Vše nastartuje jako by tam Linux z flashky neběžel.
    film nebude v historii přehrávače
    na nyxu budeš mít přečtené příspěvky, ale v historii prohlížeče nic nebude
    stažený soubor najdeš na disku
    Textový soubor bude změněny s časem jaký byl na počítači v čas změny.
    soubor bude smazaný (pokud bys třeba formátovala bude disk zformátovaný a nic nenastartuješ)
    Můžeš si to představit tak, že spouštíš jiný počítač s kterým máš přístup k disku a HW vůbec toho stávajícího.

    V čem jsou tedy výhody
    Můžeš pracovat s počítačem i když není možné systém na disku spustit.
    Po vyzkoušení nemusíš nic odinstalovávat.
    V rychlém sledu můžeš zkoušet která distribuce ti sedne a dobře se ti ovládá.
    Pokud HW funguje z live, bude jistě fungovat i po instalaci (pokud ne, je ještě šance, že po instalaci a dotažení dalších ovladačů bude)
    Live distribuce není spojena s jedním konkrétním počítačem a lze ji přenášet. (to s Widlemi nainstalovanými na flashce nejde)
    SUK
    SUK --- ---
    VLASTIS: 6-8GiB navic nebo dohromady? 8GiB je dobry maximalne na jednoduchy domaci chroupani. Dyk i prohlizec je dneska neskutecne nenazrana prasnice, co tech 8GiB dokaze zchroupat :-/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam